fbpx
Таг: одбиен

таг: одбиен

Ширењето на ковид-19 ќе се спречува со засилени контроли на полицијата и инспекцијата

Наместо секојдневен полициски час во периодот од 22 до 5 часот, владата на денешната седница одлучи да се воведат засилени контроли од полицијата и инспекциските служби во општините каде што има поголем број на новозаболени лица со ковид-19, се вели во соопштението на владината прес-служба. Владата ги задолжи Министерството за внатрешни работи, Инспекцискиот совет и Финансиската полиција да изготват посебни...

Нема притвор за Кочан, за Авировиќ мерки за претпазливост

Сопственикот на „Трансмет“ и на телевизија „Нова“, Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“, ќе се брани од слобода. Судија на претходна постапка го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство на Кочан да му биде одредена мерка притвор. На осомничениот Василије Авировиќ, пак, наместо притвор, како што побара СЈО, судот му одредил мерки за претпазливост. - Во однос на лицето С.К., по...

Полскиот парламент го одби контроверзниот закон за абортус

Полскиот парламент со големо мнозинство го одби контроверзниот предлог-закон, кој предвидуваше целосна забрана на абортусот, а од владата соопштиле дека причината поради која министрите решиле да подразмислат околу законот биле масовните протести во земјата, јавува „Би-би-си“. Членовите на парламентот со 352 гласови „против“, го одбиле законот за абортус, додека за него гласале 58 пратеници. Законот беше предложен од граѓанска иницијатива која...

Нема притвор за Јанкулоска и за Божиновски

Судија на претходна постапка го одбил предлогот на Специјалното јавното обвинителство и не им одредил притвор на поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, и на генералниот секретар на владата, Кирил Божиновски, осомничени во акцијата „Титаник“. Јанкулоска, Божиновски и уште две лица вчера беа на распит пред судија на претходна постапка од одделот за организиран криминал и за корпуција при...

Швајцарците го отфрлија референдумот за контрола на имиграцијата

Не помина референдумот за построги контроли и за ограничување на имиграцијата во Швајцарија. Мнозинството од 26 кантони гласале против предлозите.

Нови 473 случаи на ковид-19, три лица починале

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  1.131 тестови, а регистрирани се нови 473 случаи на ковид-19, и...