fbpx
Таг: очекувања

таг: очекувања

Анализа на банкарската 2022: Олеснување на кредитните услови, зголемена побарувачка од граѓаните, намалена од фирмите!

Условите за кредитирање ќе се олеснуваат, побарувачка на кредити од страна на домаќинствата ќе расте  – ова се дел од очекувањата на банкарите што се нотирани во новата Анкета за кредитната активност, пишува Порталб.мк. На крајот од 2021-та, вкупните кредити изнесувале скоро 6,3 милијарди евра – од нив скоро 52 отсто се кредити одобрени на физички лица, а останатите 48 отсто се...

Анкета на „Порталб.мк“: Што очекуваат младите во земјава од новата Влада?

Што очекуваат младите од новата Влада? Новинарката на „Порталб.мк“ интервјуираше неколку млади луѓе, овозможувајќи им на сите да го кажат своето мислење за тоа што посакуваат новата Влада да смени во Република Северна Македонија (РСМ). Според одговорите, повеќето од младите очекуваат и сакаат многу промени во земјата, пренесува „Порталб.мк“. Што очекувате од новата Влада и што би сакале истата да...

Во земјава се регистрирани над 12.000 инфицирани со коронавирус, наесен се очекува нова ескалација (инфографик)

Бројот на заразени пациенти со ковид-19 во земјава, надмина 12.000. Од првиот случај кој се појави пред пет месеци до денеска бројот на починати лица заклучно со последната статистика е 530. Но, во последните недели Дневната динамика на бројот на дрегистрирани оздравени пациенти е солидна, бидејќи на дневно ниво стотици пациенти се евидентираат како оздравени. Очекувањата пред неколку месеци беа...

И Заев и Мицкоски уверени во победата на денешните избори

Лидерите на двете најголеми македонски партии денеска го остварија своето право на глас, со уверување дека тие ќе победат на предвремените парламентарни избори во земјава. Претседателот на СДСМ Зоран Заев по гласањето во Струмица изјави дека овие избори се поразлични од претходните, но не и помалку важни. - Со резултатот од овие избори ќе знаеме на која позиција, како ќе...

Компаниите очекуваат дека оваа година ќе биде многу подобра од лани

Економска ситуација во земјата лани 5 проценти од компаниите ја оцениле како добра, 56 проценти како лоша, 39 проценти како задоволителна, покажува 14. Анкета за деловната клима во Македонија спроведена од страна на Македонско-германското стопанско здружение и Делегацијата на германското стопанство во Северна Македонија. За оваа година пак, компаниите се оптимисти во однос на очекувања односно 22 проценти сметаат дека...

Односот долар – евро и падот на цената на нафтата – фактори за деловните проекции во 2019 година

Прогнозите за цената на нафтата, односот меѓу доларот и еврото во 2019 година можe да влијаат врз проекциите во деловниот сектор во Македонија. Во најновиот извештај за макроекономските показатели, Народната банка соопшти дека во најновите оцени за цената на нафтата за 2019 година е извршена надолна ревизија во однос на октомври. Во услови на очекувања за помала светска побарувачка и...

ВМРО-ДПМНЕ: Дебати и празни флоскули нема да го подобрат стандардот на граѓаните

„Изговори, најави за дебати и празни флоскули од типот на „цели кон кои се стремиме“ нема да го подобрат стандардот на граѓаните“, велат од ВМРО-ДПМНЕ во редовното утринско соопштение. Од партијата порачуваат дека СДСМ треба да ја надмине опсесијата со антиреформи и да почне да работи на реализација на ветувањата кои ги даде на граѓаните. „Тоа што Заев ќе ја урива...

Јанева: Откривме и вративме 66.909 избришани разговори

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска го објави третиот шестмесечен извештај за работата на СЈО за периодот од 15 септември 2016 до 15 март 2017 година. Во извештајот на Јанева се наведува дека и во овој период имало опструкции на работата на СЈО и проблеми во соработката со правосудните и со другите институции. Специјалната јавна обвинителка очекува и дека напредокот постигнат...

„Конрад Аденауер“ жестоко ja искритикува ВМРО-ДПМНЕ

Во анализа под наслов „Народот одлучи“, Фондацијата „Конрад Аденауер“ на германската владејачка конзервативна партија ЦДУ на канцеларката Ангела Меркел, упатува остри критики за недемократско однесување на „сестринската“ партија во Македонија - ВМРО-ДПМНЕ, поради нејзиното одбивање да се реформира, дезавуирањето на државните институции, како и поради критиките кон странските амбасадори, пренесува „Дојче веле на македонски јазик“. Анализата, потпишана од Јоханес Реј, наведува...

Градежниците очекуваат поволен период за секторот

Очекувањата за договори за градежни работи и за бројот на вработени во наредните три месеци се поповолни во однос на претходното тримесечје, објави Државен завод за статистика. Оценката за економската состојба во првото тримесечје од 2016 година е поповолна во однос на претходното тримесечје, а поповолна и во однос на истиот период лани. Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на тековната градежна...

Се очекуваат поголем број договори за градежни работи и вработувања

Се очекуваат зголемен број договори за градежни работи и вработени во наредните три месеци, објави Државниот завод за статистика. Оценката за финансиската состојба и за сегашната состојба со порачки е поповолнa во споредба со претходното тримесечје. Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност имаат зголемените трошоци за материјали со 20,3 проценти, зголемените финансиски трошоци (камати) со 20 проценти, недостигот...

Се очекува зголемување на градежните порачки

Се очекува вкупните порачки (договори) за градежни работи да се зголемат во наредните три месеци, како и бројот на вработени, се вели во извештајот на Државниот завод за статистика. Во наредниот период се очекува продажните цени да се зголемат, a бројната состојба и квалитетот на механизацијата и на опремата во првото тримесечје од 2015 година да ја надминат нормалата. Најголемо влијание на ограничувањето за...

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...