fbpx
Таг: обврски

таг: обврски

Дипломатите во последен обид да ги донесат светските лидери на Конференцијата за климатски промени

Велика Британија, САД и ЕУ вложуваат огромни напори преку својата климатска дипломатија за да ги донесат сите светски лидери на Конференцијата за климатски промени на Обединетите нации КОП 26, кој ќе започне во Глазгов на 31 октомври, пренесува Гардијан. Станува збор за лидерите на Кина, Индија, Индонезија, Саудиска Арабија, Бразил, Русија и Мексико, кои досега не излегоа со нови ветувања...

Депозитите и парите на сметките во Еуростандард банка не мора да се пријавуваат

Душко Тодевски, стечајниот управник на „Еуростандард банка“ АД Скопје денеска информираше дека физичките и правните лица што имале депозити или пари на трансакциски сметки во Еуростандард банка до денот на прогласување во стечај, не треба посебно да ги пријавуваат кај стечајниот управник. Нивните побарувања кон банката во стечај се сметаат за поднесени. „Согласно Законот за банките, побарувањата по основ на...

Државните ревизори откриваат хаос во работењето на општина Струга

Сметката на општина Струга е блокирана од август 2010 година по основ на судска пресуда од Основниот суд Струга по одобрен кредит од 2000 година на „Проаква Струга“ во вкупен иснос од 3,7 милиони евра, откриваат Државните ревизори во извештајот за работењето на општината во текот на 2018 година. Бил предвидено кредитот да се отплати до јули 2015 година, а...

Град Скопје ќе ги блокира сметките на должниците за 2018 година

Град Скопје ги известува граѓаните дека во согласност со одредбите од Законот за даноците на имот за присилна наплата, ja почнa постапката за присилна наплата на неплатените обврски по основ на годишниот данок на имот и комунална такса за фирмарина за 2018 годинa, со доставување опомени, по кои следуваше изготвување решенија за присилна наплата и нивно доставување до сите...

Раководството на МРТ, делумно и државата, придонеле да се одлеат милиони евра јавни пари

Шокантни се сознанијата од информациите што ги дава Конечниот извештај за извршена ревизија на финансиските извештаи и ревизија на усогласеноста за 2017 г. на ЈРП „Македонска радиотелевизија“ – Скопје во смисла на индиции за сериозна неодговорност на раководниот тим на јавниот сервис во поглед на трошењето на парите на граѓаните и негрижата за имотот на јавното претпријатие, пишува „Вистиномер.мк“. Невпишување на...

Џафери-Хан: Собранието е посветено на исполнување на обврските во сите клучни области

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се сретна со еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, со чија денешна работна посета на Македонија започнува скрининг-процесот со Европската комисија за утврдување на нивото на усогласеност на домашното со законодавството на ЕУ. Како што соопшти собраниската прес-служба, Џафери на средбата посочил дека Собранието е целосно посветено на...

„Фич“ го подобри кредитниот рејтинг на Македонија, ББ од негативен во позитивен

Меѓународната агенција за оценка на кредитниот рејтинг „Фич“, го подобри кредитниот рејтинг на Македонија, ББ од негативен во позитивен. На подобрувањето на рејтингот влијаела политичката стабилизација, подобрувањето на меѓународните односи, напредокот на реформите во „план 3-6-9“, резултатот од локалните избори, активноста на Специјалното јавно обвинителство околу прислушуваните разговори. Од агенцијата наведуваат дека, дипломатските сигнали околу решавањето на спорот со името се позитивни и...

„Тополки“: Концесискиот договор го потпишавме со владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и одредени медиуми шират невистини за работата на друштвото „МХЕ Тополки“ служејќи се со фотографии од хидроелектрана која има правосилно одобрение за градење од април 2017 година, потпишано од тогашниот министер за транспорт и врски, Владо Мисајловски, во владата предводена од ВМРО-ДМПНЕ, реагираат од компанијата на прес-конференцијата на Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ. Во соопштението се вели дека фотографиите...

МВР: Ги исполнуваме обврските од планот „3-6-9“, законот за заштита на сведоци е подготвен

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека ги исполнува обврските од реформскиот план „3-6-9“ на Владата и дека дел од нив се целосно реализирани, а останатиот дел ќе бидат исполнети во предвидените рокови. Оттаму информираат дека МВР е носител на активностите кои се однесуваат на реформите во разузнавачките служби, борбата против организираниот криминал и миграционата политика, а министерството учествува и...

Министерството за финансии исплатило 13 милиони евра субвенции на земјоделците

Министерството за финансии исплатило 463 милиони денари (7.528.455 евра) субвенции за земјоделците за 2015 година и 364 милиони денари (5.918.699 евра), за дел од 2016 година, соопштуваат оттаму. „Целосно се намирени обврските за субвенции заклучно со 2015 година, односно за фуражни култури, житарици, ориз, градинарство, овошни насади, лозови насади, говеда, несилки, млеко, органзко производство и за рурален развој. Во рамки...

Миноски: Пари за субвенции за земјоделците има, чекаме на Уставен суд

- Доколку Уставниот суд го оспори членот од Изборниот законик, нема да постојат пречки за исплата на субвенциите. Имаме соодветна ликвидност - изјави министерот за финансии, Кирил Миноски, за „Телевизија 24“. Тој се надева дека парите ќе се исплатат во законски предвидениот рок до 30 јуни. Од Уставниот суд за „Алсат-М“ потврдиле дека ќе решаваат дали министерот за финансии во заминување,...

Тасева и Николов од утре ќе следат како партиите трошат пари за изборите

Претседателката на „Транспарентност Македонија“, Слаѓана Тасева, најави дека заедно со Центарот за економски анализи од утре ќе почнат да следат како партиите ќе ги трошат парите во предизборниот период, за изборите на 11 декември. Тие овој проект го најавија во јануари, по повод предвремeнитe избори во април, но по нивното одложување, проектот беше замрзнат. - Проектот беше замрзнат со одложувањето на...

Наумов – Георгиева: Државата навреме да ги исполнува обврските кон приватниот сектор

Дополнителниот заменик-министер за финансии, Кире Наумов, се сретна со извршната директорка на Стопанската комора на Македонија, Јелисавета Георгиева. На средбата зборувале за проблемите со кои се соочуваат компаниите, а се во рамки на надлежностите на институции кои се поврзани со надлежностите на Министерството за финансии, како што се Управата за јавни приходи и Царинската управа. - Беше истакната неопходноста од навремено исплаќање на обврските...

Уставниот суд ја закажа првата седница по одморите: СЈО не е, ама крстот е на дневен ред

Уставниот суд денеска го објави дневниот ред за првата седница по двомесечната летна пауза, закажана на 28 септември во 9 часот. На седницата, како точка на дневен ред ја нема иницијативата за оценка на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство, но ја има иницијативата за поставувањето на крстот во Бутел. Иницијативата за оценување на уставноста на СЈО беше поднесена...

САД и Русија постигнаа договор за прекин на непријателствата во Сирија

Соединетите Американски Држави (САД) и Русија соопштија дека постигнале договор за „прекин на непријателствата“ во Сирија, кој, според најавите, треба да стапи на сила в понеделник на зајдисонце, јавува „Би-би-си“. Според планот, силите на сириската влада треба да ги запрат борбените мисии во одредени подрачја кои се под контрола на опозицијата. Русија и САД, исто така, треба да формираат здружен центар...

Партиите, засега, без пречки одат кон лидерска средба на 31 август и избори во декември

Политичкиот договор на партиите тече според зацртаниот план. И од двете македонски партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, велат дека нема да има задоцнувања и одлагања, ниту пак проблеми за да се спроведат сите активности за кои партиите се согласија на 20 јули. Од СДСМ информираат дека единствена промена ќе има во датумот за формирање на ад хок телото, кое ќе доцни...

Иванов – Хајндл: Нема повеќе место за избегнување на обврските од Пржино

Нема повеќе место за алиби, изговори и за избегнување на обврските од Договорот од Пржино, потенцирал претседателот Ѓорге Иванов на денешната средба со специјалниот пратеник на германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер, амбасадорот Јоханес Хајндл. „Политичките чинители треба да покажат конструктивност, одговорност и висока свест за интересите на граѓаните и на државата“, рекол Иванов, стои во соопштението од...

Даути: Бизнис-заедницата го чувствува нефункционирањето на државата поради политичката криза

Бизнисмените се жалат на нефункционирање на институциите, бидејќи за одговори, решенија, одобренија за почнување и за продолжување инвестиции чекаат и по неколку месеци. - Функционирањето на институциите е отежнато, го чувствуваме секој ден при извршување на секојдневните обврски. Во нив владее волунтаризам, системот не функционира. Деновиве увозниците на овошје и на зеленчук од Албанија се судрија со одредени проблеми, кои...

Ристовска: Не ја коментираме содржината на тефтерот на Грујовски

Во домот на началникот на петтата управа на УБК, Горан Грујовски, навистина е пронајден тефтер, изјави за „Мета“ портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче Ристовска, но во интерес на истрагата не сакаше да ја коментира неговата содржина. Неделникот „Фокус“ во новиот број пишува дека при претресот на станот на Грујовски обвинителите на СЈО пронашле тефтер, од чија содржина произлегува дека агенти...

Централен регистар ќе избрише повеќе од 8.000 фирми

Централен регистар ќе избрише повеќе од 8.000 фирми што не поднеле годишна завршна сметка за 2014 година или не поднеле пријава за упис на адреса на електронска пошта. Листата која е објавена на крајот на јануари, ќе претрпува дневни промени, па не се знае конечниот број на фирми на кои им се заканува бришење. - На списокот има угостителски објекти, градежни друштва, ветеринарни...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...