fbpx
Таг: обврска

таг: обврска

Италија стана првата земја во Европа што ќе бара ковид-потврда од работниците

Првата земја во Европа што ќе бара сите вработени да поседуваат здравствена ковид-потврда е Италија, откако италијанската влада вчера усвои мерка со која што дигиталните потврди се задолжителни за вработените и во јавниот и во приватниот сектор, јави „Еуроњус“. Обврската ќе важи од 15 октомври најмалку до крајот на годинава. Целта е да се зголеми бројот на дадени вакцини и...

Владата со уредба им пропиша на операторите задолжително реемитување на телевизиските програми

Владата на вчерашната седница донесе измени и дополнувања на Уредбата со законска сила за примена на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги за време на вонредна состојба. Заради обезбедување на соодветни услови за информирање на јавноста во овој период на прогласена пандемија, со оваа Уредба е определена обврска за задолжително реемитување на програмските сервиси кои се веќе пријавени...

Град Скопје ги потсетува граѓаните да го платат данокот на имот за 2016 година

Секторот за финансиски прашања на Град Скопје ги известува сите правни и физички лица, кои што имаат неплатен данок на имот за 2016 година, итно да ја подмират својата обврска, информираат од оваа институција. „Постапката за присилна наплата за данокот на имот за 2016 година е во тек и за да се избегне непотребното блокирање на трансакциските и жиро-сметките, апелираме...

Тевдовски: Преку софтвер ќе се следат обврските на буџетските корисници

Министерството за финансии изработи софтвер, преку кој, сите буџетски корисници ќе мора да ги пополнуваат своите неплатени обврски, изјави министерот за финансии Драган Тевдовски во интервју за Македонска радио-телевизија (МРТВ). Тевдовски рече дека е изготвено законско решение кое ќе овозможи, да се има постојан увид на обврските во реално време. Тевдовски на 20 јули лани, информираше дека долгот на државните инстутиции заклучно...

СДСМ: Пораките од Брисел се јасни, Талат Џафери е избран легитимно

„Писмото од новиот собраниски претседател, Талат Џафери, до Ѓорге Иванов е обврска за Иванов да ги стави на страна личните интереси за бегство од правдата на Никола Груевски и да постапи според уставната обврска кон граѓаните на Република Македонија“, се вели во редовното утринско соопштение на СДСМ. Во него се додава дека по посетата на новиот собраниски претседател, Талат Џафери,...

Од 1 јануари државата мора во рок од 60 дена да им плати на фирмите

Органите на државната управа, единиците на локалната самоуправа, фондови, агенции, дирекции, бироа, јавни установи, јавни претпријатија и трговски друштва основани од државата, имаат законска обврска во рок од 60 дена да го намират долгот кон приватните компании со кои склучиле договори за испорака на стоки, давање услуги или извршиле работи за одреден паричен надоместок. Овие предлог-измени на одредби од Законот...

Ременски: Диме Спасов оставил 6.603 домаќинства без социјална помош

Во тек е вонреден инспекциски надзор во сите центри за социјална работа низ Македонија. Инспекторите денеска утврдија голем број недостатоци во работењето на овие установи, изјави денеска министерката за труд и социјална политика, Фросина Ременски. - Од септември 2014 година до септември 2015 година бројот на домаќинства што примаат социјална парична помош се намалил за 6.603 домаќинства. Ако имаме 6.603 домаќинства...

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, сега мора да се штеди струја

Премиерот Димитар Ковачевски во одговор на пратеничко прашање истакна дека Владата има план за справување со енергетската криза и веќе ги има ставено во функција сите свои капацитети, посочувајќи...