fbpx
Таг: обвинител

таг: обвинител

ОЈО Струга поведе постапка против три лица за сечење на трската на езерото

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга започна постапка против двајца осомничени, заради постоење основано сомнение за сторено кривично дело – Оштетување или уништување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости. На 16 март двете лица се забележани како уништуваат добро под привремена заштита, односно природна реткост. Имено, еден од осомничените во близина на плажата...

Два дена жалост во Македонија, се чекаат причините за автобуската несреќа со 14 загинати

Два дена жалост во Република Северна Македонија по тешката сообраќајна несреќа која се случи во средата (13.02.19), на автопатот Е-65, кој ги поврзува Скопје и Гостивар. Загинаа 14 лица а 39 се повредени. Автобусот на компанијата „Дурмотурс“ со над 50 патници, околу 17 часот поминал преку 3 ленти, излетал од автопатот и се превртел во близина на стариот пат....

Обвинителство: Војминовски беше во домашен притвор поради здравствени проблеми

Од Јавното обвинителство порачаа дека домашен притвор за сега избеганиот Никола Војминовски, кој беше осуден на 13 и пол години затвор за обид за убиство на Зијадин Села при насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, бил побаран поради здравствената состојба на осудениот. Војминовски во домашен притвор ја исчекуваше правосилноста на пресудата. По него е распишана потерница. Од обвинителството потсетуваат...

Јовески: СЈО постави нови стандарди, но важно е кој ќе го надгледува

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за МИА вели дека суштествено е да се одлучи кој ќе го врши надзорот над работата на Специјалното јавно обвинителство. – Со Стратегијата за реформи на правосудниот систем на Владата, предвидено е СЈО да стане дел од обвинителскиот систем. И јас се залагам да има единствен закон во кој ќе се инкорпорира и...

Обвинителството ја отфрли кривичната пријава против новинарот Бранко Тричковски

Основното јавно обвинителство Скопје ја отфрлило кривичната пријава поднесена од МВР против новинарот Бранко Тричковски, соопштија од Обвинителството. Кривичната пријава беше за загрозување на сигурноста, потоа за повик на убиство на претставници од највисоките државни органи од член 309 на Кривичниот законик, како и за повикување на насилна промена на уставниот поредок и за предизвикување омраза, раздор или нетрпеливост врз...

Срѓан Керим и Јана Станисављева на распит во СЈО за „МПМ“

Поранешните први луѓе на Медиа принт Македонија (МПМ), Срѓан Керим и Јана Станисављева, се повикани на распит во Специјалното јавно обвинителство (СЈО), јави „Сведок“. Двајцата треба да дадат исказ во рамки на истрагата за бројни злоупотреби во МПМ, што ја води ова обвинителството откако предметот го презеде од Основното јавно обвинителство. Компанијата беше издавач на згаснатите весници „Дневник“,„Вест“ и „Утрински весник“. Обвинителката...

Почнува судењето за крвавиот четврток, 28 лица се гонат за тероризам

Поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, четворица пратеници, оперскиот пејач Игор Дурловски, твитерџијата Богдан Илиевски, режисерот Борис Дамовски, актерот Владо Јовановски, Александар Василевски-Нинџа, денеска ќе седнат на обвинителна клупа, заедно со уште дваесетина други обвинети за крвавото насилство во Собранието на 27 април 2017 година, кога беа нападнати и тешко повредени...

Скопското Обвинителство почна истрага за давењето на 13-годишното девојче

Основното јавно обвинителство - Скопје соопшти дека почнало истрага за расветлување на причините за давењето на 13-годишното девојче во дупка од ископ полна со вода во општина Илинден и за евентуална кривична одговорност. Надлежен јавен обвинител издал наредби за обдукција на телото, како и инструкции се прибирање дополнителни податоци за фирмата која ги изведувала градежните работи. Истовремено, се прибираат податоци од...

Обвинителството ги отфрли кривичните пријави на Тодор Петров против уставни судии

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје ги отфрлило кривичните пријави поднесени против судии од Уставниот суд од страна на Тодор Петров, претседател на Светскиот македонски конгрес (СМК). Петров ги товари судиите дека ја злоупотребиле службената положба и направиле самовластие со тоа што не постапиле по трите иницијативи што гој ги поднел, со кои барал поништување на законот за Специјалното јавно...

Обвинител врши увид во куќата во Тетово, каде загинаа мајка и нејзините деца

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Тетово врши увид во двокатната куќа на улица Гоце Делчев во Тетово, каде што ноќеска избувнал пожар при што, според првичните информации, настрадале жена и четири деца. „Надлежниот обвинител во моментов е на местото на настанот и во соработка со увидната екипа од Полициската станица – Тетово и Противпожарната служба врши увид. Обвинителот повика...

Пепиќ вели дека во Собранието бил службено, а по негова идеја ја евакуирале Шекеринска

Мунир Пепиќ, полицискиот службеник осомничен поради насилствата во Собранието на 27 април минатата година, до Советот кој во Апелациски суд – Скопје денеска ја разгледува неговата жалба за новиот притвор, рече дека во Собранието бил на задача оти следел едно лице, а потоа помогнал во евакуацијата на Радмила Шекеринска. Неговиот адвокат Еленко Миланов од Советот на скопска Апелација, кој решава...

Препродавачите на билети за Супер купот се спогодиле со ОЈО да платат казни по 500 евра

Петмината препродавачи на билети за Супер купот, за кои МВР поднесе кривични пријави, денеска се спогодиле со Основното јавно обвинителство Скопје, да платат парични казни во висина од 500 евра, информираат од таму. „Еден од осомничените е државјанин на Република Србија, двајца се државјани на Велика Британија, додека двајца имаат двојно државјанство и на Република Македонија и на САД. Со...

Илиоски: Заев врши притисок и го заплашува обвинителството

Зоран Заев со првата изјава како премиер изврши еклатантен притисок и заплашување на обвинителството, барајќи неговиот прв човек да си даде оставка, обвини Зоран Илиоски на прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. - Зоран Заев еднаш беше аболиран за криминал тежок 8 милиони евра од страна на Бранко Црвенковски, а вторпат награден од Катица Јанева со отфрлање на кривичната пријава против...

Лажна дојава за бомба во Основен суд Тетово ги вознемири тетовци

Лажна дојава за бомба денеска ги вознемири вработените во Основен суд Тетово. Дојавата била пренесена преку писмо со назнака „ОВК“, оставена на подот од една адвокатска канцеларија, лоцирана на само неколку метри од зградата на судот. „На 13 април ќе се бомбардира судот во Тетово, големa количинa експлозија има внатре, доста игравте со народот, соопштение ОВК“, гласела пораката напишана на...

Сешанс е новиот државен обвинител на САД, а Помпео – директор на ЦИА

Сенаторот од Алабама, Џеф Сешанс, ја прифати понудата на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, да ја преземе функцијата државен обвинител на САД. Сешанс беше обвинител сè до 1996 година, кога беше избран за сенатор на Републиканската партија во сојузната држава Алабама. За време на годинешната претседателска изборна кампања, тој беше еден од најблиските соработници на Доналд Трамп. Претходно, пензионираниот генерал Мајкл Флин...

Македонец уапсен во Грција за обид за шверц на дрога

Грчката полиција уапси 22-годишен Македонец за обид за шверц и за поседување дрога во Грција. Македонскиот државјанин имал во своја сопственост три торби со повеќе од 40 килограми канабис спакувани во 38 помали пакетчиња. Уапсениот бил испитан во полицијата, а ќе биде изведен пред обвинителството во Лерин со кривично обвинение за обид за пренос и за поседување дрога во Грција и...

Новинарки од поранешна „А1-телевизија“ повикани на разговор во СЈО

Специјалното јавно обвинителство денеска ги поканило новинарките Сашка Цветковска и Наташа Стојановска на разговор во врска со нивната работа на сторијата „Списоци за обезбеден гласачи“, пишува „Нова ТВ“. Во сторијата пишуваше дека владејачката партија ги заплашува вработените во администрацијата да носат списоци со сигурни гласачи. Новинарките списоците ги добиле од анонимен извор, а на лицата на списоците им се јавуваа на...

Си ја прегазил сопругата со семејното возило

Жител од струшкото село Враништа, си ја прегазил 62-годишната сопругата М.Ш. со семејното возило. Несреќата се случила во струшкото село Радожда, каде сопружниците биле на посета кај свој пријател. На враќање, сопругот најнапред не можел да го стартува автомобилот марка „фиат“. Сопругата и пријателот почнале да го туркаат возилото по угорнина, но во еден момент на возилото му откажале сопирачките, почнало да...

Суспендиран главниот обвинител на БИХ

Дисциплинската комисија на Високото обвинителство и на Судскиот совет денеска го суспендирала главниот обвинител на Босна и Херцеговина, Горан Салиховиќ. Против Салиховиќ е поведена дисциплинска постапка поради сомневање дека ги злоупотребил службените овластувања. Постапката против Салиховиќ е поведена по наводи во медиуми дека тој преку посредник до претседателот на Република Српска, Милорад Додик, оддавал податоци за текот на истраги што против него се...

Израелскиот обвинител побара истрага против премиерот Нетанјаху

Израелскиот обвинител Авишај Менделблит побарал да се отвори истрага против премиерот на земјата, Бенјамин Нетанјаху, соопштило вчера израелското министерство за правда, јавуваат локалните медиуми. Според медиумите, станува збор за сомнежи дека израелскиот лидер или некој од неговото семејство примил голема сума пари од странство. Сепак, од министерството за правда не соопштиле за каква истрага точно станува збор. Израелските медиуми минатата недела пишуваа...

Сојуз на средношколци: Периодов да се внимава на менталното здравје на учениците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, но и до сите деца, родители и граѓани. Нема достојни зборови кои можат да ја опишат...