fbpx
Таг: обуки

таг: обуки

Наскоро обуки за млади менаџери и деловни лидери во странски компании

Под покровителство на претседателот Стево Пендаровски, Советот на странски инвеститори ќе спроведе програма за млади менаџери и деловни лидери, која што ќе се реализира од јануари до мај 2022 година. Целта на оваа програма е повеќе од 30 млади и амбициозни луѓе од Северна Македонија, преку низа на значајни обуки да стекнат конкурентни вештини и знаења. Обуките се наменети за лица...

Хелсиншкиот комитет врши обуки за родова еднаквост за претставнички на спортски федерации

Хелсиншкиот комитет за човекови права денеска започна со обуки за родова еднаквост на кои учествуваат претставнички на спортски федерации. Ова е првата активност по потпишувањето на Меморандум за соработка со Олимпискиот комитет на Северна Македонија за унапредување на родовата еднаквост во спортот и превенција и заштита од родово базирано насилство во спортскиот сектор, информираат од Хелсиншкиот комитет. Обуките ги спроведуваат...

Од следниот месец понуда на специјализирани обуки за фриленсери

Наскоро студентите ќе може да посетуваат специјализирани обуки за фриленсинг во Северна Македонија, кои ќе им овозможат подобро да го разберат овој пазар. Фондацијата Импакт потпишала договори со три даватели на обуки во Северна Македонија - Бреинстер, Сеавус Едукативниот Центар (SEDC) и образовниот центар СЕМОС, кои ќе развиваат наставни програми и ќе ги пласираат на целните групи како млади,...

СКМ ќе прави обуки за потребите на туристичкиот сектор за да се спречи одливот на работници

Стопанската комора на Северна Македонија (СКМ) почнува со организирање на брзи обуки за слаткари, готвачи, пекари и келнери, во рамки на проектот „Образование за вработување“. Обуките се за преквалификација или доквалификација, ќе вклучуваат 50 до 100 лица (една обука), а целта е да им се помогне на заинтересираните угостителско туристички претпријатија од земјава да го задржат бројот на вработени,...

Денеска започна обуката на наставниот кадар за примена на новите наставни програми

Денеска започна обуката наменета за 44-те обучувачи на наставници за основните принципи на новата Концепција за основно образование и начинот на примена на новите наставни програми за прво и четврто одделение, чија цел е наставниците да влезат подготвени во новата учебна година согласно предвидените програми. „Од она што можев да го видам од наставниците кои треба да се обучувачи на...

Започнаа обуките за градење капацитети на институциите за имплементација на Законот за спречување и заштита од насилство врз жените

Со симболично поклопување со 8-ми Март како Меѓународен ден на жената, започнуваат дневните обуки кои имаат за цел градење на капацитети на одговорните институции, задолжени за имплементација на новиот Закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејно насилство, информираа од Министерството за труд и социјална политика. Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на...

Половина од поканетите службеници лани не се појавиле на обуки за слободен пристап до информации

Речиси половина од службените лица во институциите - иматели на информации минатата година биле поканети, но не присуствувале на бесплатните обуки за постапување по барања за слободен пристап до информации од јавен карактер. Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информации од јавен карактер објави загрижувачки податоци, кои велат дека 71 службено лице од 61 субјект присуствувале...

Наместо да ги плаќаат со пари, младите можат да посетуваат курсеви и обуки преку општокорисна работа

МладиХаб
Курсеви за програмирање, дигитален маркетинг, Фотошоп (Adobe Photoshop), Илустратор (Adobe Illustrator) и разни други обуки за дигитални вештини, кои, наместо да ги плаќаат од свој џеб, младите ќе можат да ги „исплатат“ со општокорисна работа, повеќе од една година нуди платформата „МладиХаб“ (MladiHub). Овој проект го спроведува Националниот младински совет на Македонија во соработка со Стопанската комора за информатички и...

Агенцијата ги почна обуките на службеници за навремено одговарање на барањата за слободен пристап до информации

Агенцијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер вчера ја одржа првата од серијата еднодневни обуки на тема: „Примена на Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер“. Главната цел на обуката од стручниот предавач Цветан Станоески е оспособување и едуцирање на службените лица - правилно и навремено да одговараат по барања за...

Најпознатата програма за млади во Европа со зголемен буџет до 2027 година, но помалку од ветеното

Најпознатата програма за млади во Европа, Еразмус+ може да се соочи со скратување на предвидените средства за финансирање во претстојниот буџет на Европската Унија. Буџетот од 21,2 милијарди евра на Еразмус+ прогрaмата за периодот 2021-2027 година е за дури 14,7 милијарди евра поголем од буџетот за 2014-2020 година. Сепак, оваа сума е помала од 24,6 милијарди евра, која што...

Останаа уште 10 дена за пријавување на обуките за визуелни ефекти, анимација и моделирање

Њуменс Бизнис Акцелераторот и тренинг центарот VFX Nest, во соработка со Проектот на УСАИД за развој на деловниот екосистем и компанијата за филмски визуелни ефекти и 3D моделирање и анимација - Fx3x, го најавуваат стартот на две високо специјализирани обуки кои имаат за цел да оформат високо платени и лесно вработливи кариерни профили во областа на филмската и ТВ...

МОН објави листа со даватели на обуки за дигитални вештини за владините ваучери

Министерството за образование и наука (МОН) ја објави листата на даватели на обуки за дигитални вештини, преку која младите до 29 години ќе можат да се информираат каде би можеле да ги искористат ваучерите во вредност од 30.000 денари што им беа доделени со уредба од Владата на РСМ. На листата на МОН објавени се давателите на обуки, видот на...

Владата ќе обезбеди ваучери за млади до 29 години за дигитални вештини

Владата ќе доделува ваучери на млади лица до 29 години за обуки за дигитални вештини, ова го соопштија министерот за образование и наука Арбер Адеми и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на денешната прес-конференција. Предвидено е финансирање обуки од најосновни до напредни дигитални вештини, со цел да им се помогне на младите во справувањето со предизвиците кои...

Владината комуникациска стратегија дополнета со три нови документи

Владата на вчерашната седница го усвои дополнувањето на нејзината Комуникациска стратегија за периодот 2019 - 2020 година, која има за цел на транспарентен начин да информира за владините политики, информираат од владината прес - служба. „Комуникациската стратегија се дополнува со три документи во делот на кризните комуникации, внатрешните комуникации, како и со осум модули за официјалната обука за воведување во...

Со серија настани се одбележува Меѓународниот ден на младите

Меѓународниот ден на младите, 12 август, денеска ќе биде одбележан со серија на настани. Со две панел дискусии што ќе се одржат во „Јавна соба“, со почеток од 18 часот, Агенцијата за млади и спорт (АМС) денеска ќе го одбележи овој датум. На првата панел дискусија на тема „Младински центри“, ќе говорат директорот на АМС, Дарко Каевски и Драган Атанасов...

Агенција за вработување започна со обуките за претприемништво

Агенцијата за вработување денеска ги почна обуките за претприемништво кои се дел од програмата за самовработување, како дел од Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги на пазарот на трудот за 2018 година. Обуките за претприемништво ќе се одвиваат од денеска во шест центри за вработување, односно во Скопје, Тетово, Велес, Гостивар, Прилеп и Кочани. Селектираните...

Со првата работилница во Охрид, почнуваат обуките за граѓански активизам

Со дводневната работилница во Охрид, од денеска почнуваат обуките за граѓански активизам. - Целта е да се зголеми граѓанската свест и да не се наседнува на пласирањето лажни вести - вели Синиша Пекевски, национален координатор на проектот „Зајакнување на граѓанскиот активизам преку медиумска писменост“. Работилниците отвораат можност за развој на локални иницијативи и акции, кои се од интерес за целата заедница. -...

Обуки на жени претприемачи за подобрување на продажбата

Дури 50 жени претприемачи годинава ќе може да учествуваат во програмата за обуки за зголемување на продажбата, спроведувана во Македонија со швајцарски пари. Во досегашните обуки биле опфатени седум компании, кај кои биле забележани значителни подобрувања во работењето, односно зголемување на продажбата до 40 отсто, подобра организираност, намалување на работното време, а зголемување на профитот, како и дополнителни договори и...

„Метаморфозис“: Не организираме обуки за протести, Маневски грубо манипулира

Тврдењата објавени на 21 март 2017 година од страна на медиумите „Дневник“, телевизија „Нова“ и „Вечер“, припишани на Михајло Маневски, за каква било поврзаност на Фондацијата „Метаморфозис“ со насилство, претставуваат груба манипулација и искривување на вистината, се вели во демантот на „Метаморфозис“. „Фондацијата „Метаморфозис“ преку своите обуки ги гради капацитетите на невладините организации за користење на новите технологии за да...

СЈО бара да има член во управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) бара измени на Законот за Академијата на судии и јавни обвинители, со кои на СЈО ќе му биде овозможено да има член во управниот одбор на Академијата и да учествува во носењето одлуки. Од СЈО до Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ вчера испратиле допис со барањата за законски измени. Во дописот од СЈО се...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...