fbpx
Таг: образовни реформи

таг: образовни реформи

Интервју со Сатки Исмаили: Во новиот дневник е уредено како ќе се оценува и како се пишуваат часовите

За да се оцени со петка веќе не е доволно ученикот само да чита течно, туку тоа што го чита треба да знае и да го објасни, вели предметниот наставник по математика од основното училиште во Тетово „Кирил и Методиј“, Сатки Исмаили во интервју за Порталб.мк, во кое зборува за измените во наставниот процес. Исмаили работеше на првичната верзија...

Се нижат успесите на Или Морина, наскоро ќе има своја математичка емисија на телевизија

Математичкиот генијалец Или Морина, чија сторија ја објави Мета.мк во 36-тата епизода на „Шорткат“, наскоро ќе добие своја математичка емисија на втората програма на Македонската радио телевизија. Тој веќе ја сподели со јавноста првата пилот емисија, а од септември, како што изјави за Мета.мк неговата мајка Имране, ќе продолжат снимањата и ќе следува цел серијал од околу 16 епизоди. https://www.youtube.com/watch?v=yE9vAhUpyME 13-годишниот Или...

Истражување на НАкС: Студентите бараат практична настава на факултетите

Студентите се задоволни од квалитетот на високото образование во делот на теоретската настава, но и сметаат дека значително треба да се унапреди застапеноста на практичната настава во содржините на студиските и наставните програми и инфраструктурните услови за спроведување ваква настава. Ова го покажа истражувањето спроведено во рамките на проектот „Квалитетот на наставата во високото образование“ раководен од Независниот академски...

Повлечен од Собрание законот за дигиталните учебници, од МОН велат ќе оди повторно на јавна расправа

Собранискиот спикер Талат Џафери вчера ја известил граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ дека владата го повлекла предлог-закон за учебници и други наставни и дидактични материјали во основно и средно образование. Од Министерството за образование и наука (МОН) денеска за „Порталб.мк“ информираа дека ова законско решение ќе биде повторно достапно за јавна дискусија и вклучување на сите...

Дигитални книги: МОН велат дека нацрт-законот e пратен во Собрание, Комисијата сè уште нема закажано седница

Комисијата за европски прашања на Собранието на Северна Македонија нема закажано собраниска седница во врска со предлог-законот за книги и други дидактички и наставни материјали за основните и средните училишта, кој предвидува и дигитализација на книгите за учениците од четврто одделение, пренесувa „Порталб.мк“. Од Министерството за образование и наука велат дека нацрт-законот е доставен до Собранието на Северна Македонија за...

Порталб: Нејаснотии во врска со сексуалното образование, објаснување каква ќе е содржината на предметот [видео]

Во рамките на реформите во основното образование што министерката за образование и наука Мила Царовска ја претстави на крајот на минатата година е и воведувањето на сексуалното образование како изборен предмет за деветто одделение. Овој чекор наиде на критики и противења од група родители кои и протестираа. Со цел да се разјасни која ќе биде вистинската содржина на сексуалното...

МОН: Објавен огласот за новите наставни материјали за четвртоодделенците

По усвојувањето на новите наставни програми за четврто одделение, чија примена започнува со новата учебна 2021/2022 година, Министерството за образование и наука (МОН) и Бирото за развој на образованието (БРО), објавија повик за искусни практичари за изработка на нови материјали за учење и прирачници за реализирање на наставата во четврто одделение, кој може да се погледне на следниот линк. Материјалите...

Царовска вели протестот е уставно загарантирано право, но промените во образованието мора итно да почнат

По најавените протести на граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има“ и најавениот марш во Скопје за в сабота, министерката за образование и наука Мила Царовска денеска рече дека протестите и иницијативата за референдум за образовните реформи се уставно загарантирано право. Сепак, таа додаде дека реформата ќе продолжи со цел во фокусот на образованието да се стави ученикот...

Царовска: Дигитализацијата на учебниците не е тренд, туку реална потреба на учениците

Целата реформа на образованието е фокусирана на потребите на учениците. Најавените промени носат предизвици и за родителите и за наставниците, што е вообичаено кога се случуваат реформи, рече министерката  за образование и наука Мила Царовска одговарајќи на новинарски прашања, информираат од Министерството за образование и наука. „Учениците на таа возраст имаат потреба од современи алатки, кои за период од 20...

Владата ја усвои Концепцијата за основно образование

Владата на синоќешната седница ја усвои Концепцијата за основно образование за чија подготовка како што велат биле вклучени сите засегнати страни, меѓу кои експерти, универзитетски професори, претставници од МАНУ, наставници граѓански и меѓународни организации. „Концепцијата за основно образование во фокусот ги става учениците и нивното право на квалитетно образование. Таа е во најдобар интерес на децата и во насока на...

МОН формираше работна група која ќе работи на промена на наставните материјали

Формирана е работна група составена од претставници од Министерството за образование и наука, Педагошката служба, Бирото за развој на образованието, како и претставници од меѓународни институции и граѓанскиот сектор којашто развива концепт за целосна и суштинска промена на наставните и дидактичките материјали за основно и средно образование, соопштија од Министерството за образование и наука (МОН). „Потребата од воведување на целосно...

Реформите во здравството и во образованието се најприоритетни за граѓаните

Реформите во здравствениот и во образовниот систем се на врвот на листата најзначајни реформи кои би имале најпозитивен ефект врз секојдневниот живот на граѓаните. Ова го покажа најновото истражување на Македонскиот центар за меѓународна соработка, МЦМС и телевизија Телма, врз база на анкета, посветено прашањата на евроинтеграциите. Речиси една третина од граѓаните (32 отсто) на прво место го ставиле здравствениот...

Многу дилеми носи новата учебната година за штипските стручни училишта

На три недели пред почетокот на учебната година, средните стручни училишта во Штип немаат информација дали ќе работат по новата реформирана програма. Од досегашните информации се знае дека ќе преовладуваат практични часови, во сооднос два практични спрема еден теоретски час. Меѓутоа, засега нема детали каде би се одвивале практичните часови - во училиште или во реалниот бизнис сектор. Ако би...

Часови од 55 минути и укинување на домашна работа за првачињата, планира МОН

Децата во прво одделение да влегуваат на возраст од најмалку пет и пол години, а наставните часови за нив да траат 55 минути, во кои ќе има и задолжителен одмор од 15 минути, кој наставникот по свое согледување ќе реши кога да го даде, рече министерката за образование и наука Рената Дескоска, објавувајќи ги реформираните наставни планови и програми...

ВМРО-ДПМНЕ: За потребата од екстерно тестирање знаеја и СДСМ и ЛДП кога беа власт

Потребата за екстерно тестирање е препознаена уште во периодот кога СДСМ и ЛДП беа на власт, односно во рамките на Националната програма за развој на образованието во Република Македонија ‎2005-2015, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на денешното соопштение на Либерално-демократската партија. „Очигледно е дека за ЛДП, исто како и за СДСМ, воведувањето какви било реформи меѓу кои и образовните...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...