fbpx
Таг: обновлива енергија

таг: обновлива енергија

Ковачевски: Инвестициите во зелената транзиција се клучни за енергетска стабилност и независност

Република Северна Македонија како земја од Западен Балкан која е насочена кон просперитет и развој, интензивно работи на обезбедување на енергетска стабилност и независност за што има донесено мерки и модели на краток, но и на подолг рок, но и нова Стратегија за инвестиции во зелена енергија. Ова го истакна премиерот Димитар Ковачевски денеска во Белград на панел дискусија...

Германската компанија WPD ќе гради 69 ветерници во вредност од 500 милиони евра

Германската компанија WPD, ќе гради 415 мегаватна ветерна електрана на потегот Куманово-Старо Нагоричане-Крива Паланка, во вредност од околу 500 милиони евра. Премиерот Зоран Заев, на прес-конференцијата во присуство на амбасадорката на Германија Анке Холштајн, како и претставници на менаџментот на компанијата, истакна дека ова не е само најголемата германска инвестиција во земјава, тука ова е најголемата директна гринфилд инвестиција...

Нуредини: До крајот на годинава ќе биде донесен Законот за климатска акција

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини во денешното обраќање на „Македонски енергетски форум 2021: Мапирање на енергетската иднина“ (МЕФ) изјави дека до крајот на годинава ќе биде донесен Законот за климатска акција. Овој потег ќе следи по неодамнешното усвојување на Долгорочната стратегија за климатска акција. Нуредини укажа и на мошне амбициозниот Национален придонес кон договорот од Париз,...

Новиот футуристички град Телоса ќе се гради во пустина во САД

Милијардерот Марк Лор го претстави пред светската јавност планот за изградба на новиот футуристички град Телоса во пустина во САД. Неговата идеја е идниот град да се простира на 150.000 хектари, за чија изградба би биле потребни 400 милијарди долари, пренесува Си-ен-ен. Футуристичкиот град ќе претставува мешавина на позитивни карактеристики, и тоа чистотијата по која е препознатлив Токио, разновидноста што...

Владата ја означи за стратешки проект фабриката што ќе согорува и обработува отпад во Неготино

Друштвото за трговија и услуги „Зока енерџи солушн увоз“ од Неготино, ќе добие статус на стратешки инвестициски проект, одлучи Владата на вчерашната седница. Одлуката е донесена, како што соопштуваат од владиниот кабинет, врз основа на предлогот на Комисијата за стратешки инвестициони проекти, која го разгледала целокупното барање и документација и извршила техничка, финансиска и правна проценка на досието на проектот:...

„Фејсбук“ постигна една од своите климатски цели – ги намали емисиите на стакленички гасови за 94 отсто

„Фејсбук“ соопшти дека ја постигнал една од неговите најголеми цели поврзани со животната средина, успевајќи да ги намали своите емисии на стакленички гасови за дури 94 отсто во последните три години. „Ја препознаваме итноста од климатските промени и работевме на намалување на еколошкиот отпечаток на компанијата во изминативе 10 години. Денес објавуваме дека од 2020 година, работењето на Фејсбук е...

Пентагон развива соларен панел во вселената кој еден ден ќе може да испраќа електрична енергија било каде на Земјата

Соларен панел во вселената
Научници кои работат за Пентагон успешно тестирале соларен панел во вселената, кој е дизајниран како прототип на некој иден систем што ќе испраќа електрична енергија од вселената назад до било која точка на планетата Земја, пишува „Си-ен-ен“. Панелот познат како „Модел на антена за фотоволтаична радиофреквенција“ (PRAM)  и кој е со големина на кутија за пица првично бил лансиран во...

Сингапур гради еко-паметен град со 42.000 домови

Со 42.000 нови домови низ пет станбени области, еко-градот Тенгах во Сингапур ќе биде 24-та нова населба изградена од владата на Сингапур по Втората светска војна. Со централизирано ладење, автоматско собирање на ѓубре и градски центар без автомобили, заштитниците на природата очекуваат дека со ова ќе се намалат емисиите на јаглерод во овој град-држава во југоисточна Азија, пишува Си-ен-ен. Таканаречениот...

ИЕА: Годинава се очекува за 4 отсто зголемено производство на енергија од ОИЕ

Новите капацитети за производство на енергија од обновливи извори на енергија, ОИЕ, годинава ќе се зголемат за 4 отсто и ќе достигнат рекордни 198 гигавати, GW, покажува годишниот Извештај на ИЕА (Меѓународната еганција за енергија), пренесува „Сибиз“ (Seebiz.eu), регионалниот деловен портал. Тоа значи дека нивното учество во вкупниот годишен раст на енергетските капацитети ќе достигне речиси 90 отсто. Се очекува...

Бектеши и Пломп разговарале за економската соработка помеѓу Македонија и Холандија

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска се сретнал со холандскиот амбасадор, Ваутер Пломп, при што разговарале за туризмот, земјоделството и за инвестициите во обновливи извори на енергија. Бектеши изјавил дека земјоделството и инвестициите во обновливи извори на енергија се две гранки на економијата, многу важни за нашата земја, па размената на искуства со Холандија би била од огромна помош. Холандскиот амбасадор потврдил дека...

Анѓушев – Линд: Искуствата на Шведска за изворите на енергија ќе се применуваат кај нас

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, е во дводневна посета на Кралството Шведска, а вчера се сретнал со министерката за европски прашања и за трговија, Ан Линде, информираат од кабинетот на министерот. Двајцата соговорници разговарале за чистите технологии и за обновливите извори на енергија, при што била договорена соработка за искористување на шведските искуства и знаења во Македонија. Вчера, Анѓушев се сретнал и...