fbpx
Таг: облачно. дожд

таг: облачно. дожд

Облачно со повремен дожд во претпладневните часови

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. На југоистокот ќе има услови за појава на ретки грмежи. Кон крајот на денот врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринските температури ќе се движат од 7 до 14 Целзиусови степени, додека дневните ќе достигнат од 11 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје слично...

Облачно со дожд, поинтензивни врнежи во западните делови

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, кои ќе се поинтензивни во западните делови од земјава. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец, информираат од УХМР. Утринските температури ќе се движат од 6 до 13 Целзиусови степени, додека дневните температури ќе бидат во интервалот од 12 до 22 Целзиусови степени. Во Скопје денеска ќе...

Променливо облачно време, со дожд во западните делови од земјата

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Поголеми количества врнежи се очекуваат во западните делови од земјава, и тоа кон крајот на денот. Утринските температури ќе се движат во интервалот од 4 до 13 Целзиусови степени, додека дневните ќе достигнат од 14 до 23 Целзиусови степени. Во Скопје слично време, со максимална температура до 21...

Денеска облачно со врнежи од дожд, локално над 30 литри на метар квадратен

Времето денеска во земјава ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд. Пообилни врнежи ќе има доцна попладне и во текот на ноќта кон петок, а локално ќе наврнат и над 30 литри на метар квадратен. На некои места ќе биде нестабилно облачно, со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе дува умерен до засилен јужен ветер, кој кон...

Облачно време со локални врнежи од дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаби локални врнежи од дожд, а на планините се очекува појава на слаб снег. Во текот на денот ќе дува умерен северен ветер. Минималната температура ќе се движи од минус еден до четири Целзиусови степени, а дневната од девет до 15 Целзиусови степени. Во Скопје и околината се очекува слично време со температура до...

Вистиномер: Вакцината на „Фајзер“ за деца под 16 години е регистрирана во Србија во 2021 година

Документот што се споделува во текстот на „Коловрт“ е од декември 2020 година кога фајзеровата вакцина не се администрираше на деца под 16 години никаде во светот, затоа што...