fbpx
Таг: објект

таг: објект

Се гради 8 години, потребни се уште 4 години за објектот на Театарот и библиотеката во Тетово да биде завршен

Иако во октомври лани имаше најави дека објектот на Театарот и библиотеката во Тетово ќе биде готов во 2025 година, тоа нема да се случи. Завршувањето на работите на овој објект, кој почна да се гради во 2014 година, се продолжени за уште една година, дознава Порталб.мк. Новата зграда на тетовскиот театар се ветува веќе 12 години, се гради 8...

Затворен угостителски објект во тетовско, затекнати близу 100 лица

Синоќа во 23:45 часот, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција-Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи и интервентната полиција при СВР Скопје во содејство со Државниот пазарен инспекторат по претходно добиени сознанија извриле контрола во угостителски објект лоциран на регионалниот пат Тетово-с.Желино и констатирале дека објектот работи спротивно на законот односно мерките за справување со...

Кривична пријава поради непочитување на мерките за заштита од ковид-19, била организирана свадба во Арачиново

Синоќа околу 21 часот полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола во врска со почитување на мерките за заштита од корона вирусот, во угостителски објект во Арачиново. Притоа, во објектот се одржувала семејна веселба (свадба), на која биле затекнати 200 лица. „Од страна на Државниот пазарен инспекторат и Министерството за внатрешни работи ќе бидат поднесени...

Новата Градска куќа продадена на ЕВН-Македонија за 12,7 милиони евра

Град Скопје соопшти дека на вчера одржаната електронска аукција за продажба на зградата под Кале, која беше планирана за нова Градска куќа, нов сопственик на објектот што почна да се гради во времето на Коце Трајановски и уште не е завршен, станала компанијата ЕВН Македонија. Таа била единствениот заинтересиран купувач, а била постигната цена од 785.031.818 денари (12.764.745 евра) „Вчера...

Новиот Клинички центар ќе чини 120 милиони евра и ќе се гради 3,5 години

Владата до крајот на февруари ќе ја донесе одлуката за тоа, дали ќе гради нов Клинички центар. Од таму, не сакаа да откријат дали Клиничкиот центар ќе се гради на нова локација или новиот објект ќе биде изграден кај веќе постоечките болници. - Рокот за изградба на новиот објект ќе биде 3,5 години и дополнителна 1,5 година за реконструкција на постојната...

Експлозија во близина на воен објект на НАТО во Турција

Послаба експлозија одекна утринава во близина на воен објект на НАТО во провинцијата Измир, во западниот дел на Турција, објавија турските медиуми. Како што се наведува, во експлозијата е оштетен ѕид во близина на воен објект на НАТО, но во инцидентот никој не е повреден. Полицијата ја обезбедила областа и ја истражува причината за несреќата.

Во објект на „Психијатриска болница“ во Демир Хисар избувнал пожар, изгорел еден кат

Во полициската станица Демир Хисар, полициски службеник пријавил пожар на еден дел од објект, поранешно женско одделение, што е во сопственост на ЈЗУ„Психијатриска болница“, при што целосно изгорел првиот кат и потпокривот од објектот. Материјалната штета и причините за настанување на пожарот на објектот кој бил лоциран на улица Битолска, дополнително ќе се утврдуваат.

Истражителот на СЈО бил приведен, бидејќи фотографирал објект на Мијалков

Истражителот на Специјалното јавно обвинителство бил приведен во полициската станица Беко бидејќи бил забележан како фотографира објект во сопственост на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, информираше министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. - Тој бил забележан како фотографира објект, го забележало обезбедувањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Бил повикан на разговор во...

Учениците Македонци од тетовската гимназија почнаа да учат под ведро небо

По речиси еден месец бојкот, учениците Македонци од тетовската гимназија почнаа да следат настава. Но, наместо на училишните клупи, тие учеа стоечки, на отворено, на градскиот плоштад во Тетово. - Свесни дека бојкотот на наставата најмногу им штети на учениците, а немајќи соодветен простор во кој би ја следеле наставата во нормални и достоинствени услови, принудени сме наставата да ја...

Тетовските гимназијалци продолжуваат со бојкотот на наставата

Бојкотот на наставата на учениците Македонци од гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово продолжува. Советот на родители на денешниот состанок го одби предлогот на градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, учениците да се вратат на настава во Работничкиот универзитет во градот, сè додека не се најде трајно решение за просторниот проблем на гимназијалците. Од советот не се откажуваат од барањето децата да...

По денешниот бојкот и протестен марш, тетовските гимназијалци од утре на настава

Тетовските гимназијалци од утре ќе почнат со настава во централниот објект на гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово, откако денеска ја бојкотираа наставата и со протестен марш го изразија револтот од просторниот проблем, со кој се соочуваат повеќе од 15 години. Одлуката да се продолжи со настава во централната гимназија ја соопшти градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, која по завршувањето на...

Одбележани 15 години од убиството во „Бриони“ кај селото Челопек

Денеска се одбележа петнаесетгодишнината од грозоморното убиство на Боге Илиевски и на Светислав Трпковски од Челопек. Двајцата вработени во мотелот „Бриони“ беа свирепо убиени на денешен ден, додека дежураа на ноќната смена во мотелот. Беа врзани за еден од столбовите на објектот и со експлозив разнесени во воздух. Петнаесетгодишнината се одбележа со помен парастос на православните гробишта во Челопек и...

Се уредува Куќата на Робевци во Охрид

Министерството за култура преку Завод и музеј од Охрид, изврши комплетна санација на фасадата на најпознатиот објект во стилот на старата градска архитектура во Охрид - Куќата на Робевци. Беше променета целата надворешна столарија и беше реконструирана покривната конструкција. Во моментов, работите продолжуваат со уредување на ентериерот на репрезентативниот објект на охридската староградска архитектура. Со проектот, за чија реализација од буџетот на...

Пуштена во употреба Детската клиника во Козле

Детската клиника во Козле е пуштена во употреба. Клиниката се градеше три години и се простира на 6.500 квадратни метри. Инвестицијата вреди 8 милиони евра, а новата инфраструктура на болницата ќе овозможи повисок стандард на здравствени услуги. Клиниката е изградена на местото на старите бараки, кои беа донација од Шведска, по земјотресот.

МВР го истражува демолирањето на верскиот објект во Крива Паланка

По протестот против градење џамија во Крива Паланка и „исламизација на градот“, демолирана била приватната куќа наменета за верски обреди, за што СВР Куманово покрена постапка за истражување на случајот. „Околу 18.30 часот, кога во објектот немало никој, од засега непознати сторители, било извршено оштетување на објектот. Полицијата излезе на местото на настанот и по овластување на јавниот обвинител, извршен...

Германски „Костал“ ќе инвестира 50 милиони евра и ќе вработи 1.000 лица

Германска компанија „Костал“, за производство на електронски компоненти за автомобилска индустрија, ќе отвори фабрика во технолошко-индустриска зона во охридско-струшкиот регион. За почеток, тие ќе преземат и ќе реновираат веќе постоечки објект, во кругот на фабриката ЕМО. Инвестицијата чини 50 милиони евра и ќе се вработат 1.000 луѓе. - Во првата фаза од инвестицијата, „Костал“ ќе преземе постоечки објект во кругот на...

Отворен нов објект во училиштето за деца со оштетен вид „Димитар Влахов“

На светскиот ден за лица со оштетен вид се отвори новиот училишен објект за учениците со оштетен вид од државаното училиште „Димитар Влахов“. Објектот е изграден и уреден со донација од европската команда на американската војска, реализирана преку Амбасадата на САД во Скопје. - Новиот објект е со површина од 463 квадратни метри и е донација на европската команда на армијата...

Поставен камен-темелник на нова зграда на државното станбено претпријатие

Камен-темелник за нова административна зграда на Акционерското друштво за изградба и стопанисување со станбен и деловен простор е поставен денеска, во непосредна близина на Министерството за надворешни работи. Вкупната инвестиција во објектот, што ќе се протега на градежна парцела од 1.547 квадратни метри, изнесува 520 милиони денари. Ќе се гради објект на шест ката, со 6.400 квадратни метри административен простор...

Просторниот проблем на учениците од тетовската гимназија не е решен

Советот на родители на учениците од гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ во Тетово, кои следат настава на македонски јазик, реагираа што нивните деца и оваа учебна година мораат да ја поминат во објекти, каде нема соодветни услови за настава. Учениците учат во зградите на Основното училиште „Гоце Делчев“ и на Работничкиот универзитет. - Во овие два објекти нема услови за настава. Нема...

Холандски весник со остра критика за фасадата на македонската Влада

За да ја видите Белата куќа, не мора да одите преку oкеанот, доволно е да отпатувате во Скопје, главниот град на Македонија, пишува холандскиот весник „Де фолкскрант“ во своето издание од 2 јануари годинава, објави „Нова ТВ“. Весникот констатира дека посетителите на Скопје не знаат дека изгледот на зградата е лажен и оти зад фасадата има модернистички објект кој потекнува...

Нов видеонадзор на граничните премини – дигитални камери и автоматско препознавање на регистарски таблици

Сите гранични премини во земјава добиваат нов видеонадзор – се инсталираат 350 различни типови на дигитални камери, систем за автоматско препознавање на регистарски таблици и централен систем за складирање...