fbpx
Таг: обединување

таг: обединување

Пропаднаа преговорите за обединување на Кипар

Преговорите на високо ниво за обединување на Кипар не резултираа со договор, соопшти генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, пред новинарите во Кран Монтана, по маратонските преговори под покровителство на ОН. - За жал, договор не може да се постигне и конференцијата е завршена без да се најде решение за овој драматичен, долготраен проблем. Сакам да изразам длабока благодарност кон...

Заев: На Македонија, повеќе од кога било ѝ е потребна Европа

„Mожно и остварливо e Македонија да биде дел од обединета Европа. Граѓаните се обединети како никогаш досега во вредностите што го штитат човековото достоинство, што гарантираат еднаквост пред законот и правда за сите, што обезбедуваат економска стабилност на семејствата и безбедносна стабилност на државата“, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во своето обраќање по повод Денот на Европа и...

Даут Харадинај: Македонците сфатија дека Албанците се фактор на мирот

Македонците сфатија дека Албанците се фактор на мирот и на стабилноста во земјата, па затоа ситуацијата во Македонија се подобрува, порача вчера пратеникот во парламентот на Косово, Даут Харадинај, во интервју за албанската телевизија „Репорт ТВ“. Тој истовремено нагласи дека Албанците се конститутивен народ во Македонија и рече дека и Еди Рама и сите Албанци обединувањето го гледаат во рамките на ЕУ. -...

Хоџај: Косово годинава ќе поднесе барање за кандидатски статус во ЕУ

Косовскиот министер за надворешни работи, Енвер Хоџај, обелодени дека Косово планира во текот на оваа година да поднесе барање во Европската Унија за добивање кандидатски статус. – Сакаме да ги видиме Србија, Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора како дел од ЕУ, но сметаме дека треба да бидеме наградени за работата што ја работиме во нашата земја и во...

Амбасадорите на САД во Тирана и во Приштина ги критикуваа изјавите на Рама и на Тачи

Амбасадорот на САД во Албанија, Доналд Лу, и амбасадорот на САД во Косово, Грег Делави, едногласно ги критикуваа денеска вчерашните изјави на албанскиот премиер Еди Рама и на косовскиот премиер Хашим Тачи за можноста за обединување на Албанија и на Косово доколку продолжи спласнувањето на надежта за зачленување во ЕУ. - Американската влада ја поддржува независноста на Косово и на...

ВМРО-ДПМНЕ: Само народот на избори одлучува во каква земја сака да живее

„Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее, дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата нагласуваат дека „ваквата одлука народот ја носи на избори, а не со подметнати постизборни платформи изготвени и потпишани во туѓи држави.“ „Јавноста...

Платформата „Македонија 2025“ ги осудува коментарите на американскиот конгресмен

Платформата „Македонија 2025“ остро ги осудува коментарите на републиканскиот конгресмен Дана Рорабакер и повикува да се повлече неговото претседаваштво на конгресниот Поткомитет за Европа, Евроазија и новите закани, се вели во соопштението на „Македонија 2025“. - Крајно е неодговорно за високорангиран конгресмен на САД отворено да го пропагира уништување на една независна нација. Во овој случај, повикот за делба на...

Пропаднаа преговорите за обединување на Кипар

Преговорите меѓу кипарските Грци и Турци за обединување на островот не успеаја, соопштија официјални претставници на Обединетите нациии, пренесуваат светските медиуми. Разговорите беа водени под покровителство на ОН во Швајцарија, а лидерите Никос Анастасијадес и Мустафа Акинџи по два дена преговори не успеаја да се договорат. - И покрај најдобрите намери, тие не беа во состојба да ги усогласат критериумите за територијалната...

Стопанска комора одбележа 94 години постоење и ги награди успешните

Компаниите „ЗК Пелагонија“, АД „Елем“, „Инфобиро“, Агенцијата за храна и ветеринарство, како и бизнисменот Димитар Маџунков се наградените од Стопанска комора за 2015 година, во рамките на одбележувањето на 94-годишнината од коморското организирање во Македонија. Наградите и признанијата се доделуваат традиционално, за да се истакне работата на тие што се заслужни за развојот на економијата. Како што истакна претседателот на Стопанска комора, Бранко Азески, наградените...

Лавров: Кога се соочуваме со тероризам, треба да се остават геополитичките игри настрана

Европејците би требало да ги остават настрана геополитичките игри во момент кога се соочуваат со тероризам, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров. Лавров, на почетокот на состанокот со неговиот германски колега, Фран Влатер Штајнмаер, изјави дека Русија е подготвена да разговара за борбата против заканите од тероризам. - Се надевам дека Европејците, кои се соочуваат со сериозна закана од...

ВМРО-ДПМНЕ порачува овој Велигден да биде нов поттик за заедништво и за зближување

„Денеска се прославува најголемиот христијански празник, ден кога верниците се радуваат на победата на животот над смртта. Овој празник е најсветлиот ден во годината, кој одново ја воскреснува надежта за подобар живот и за подобро утре. Нека светлоста и блаженството на овој ден ги огрее домовите и срцата на верниците, а радоста нека се сподели со најближните, пријателите и...

Заев го честиташе Велигден: Да покажеме храброст и непоколебливо да застанеме на страната на вистината

„Ова е период кога можеби повеќе од кога било сме исправени пред најголемите предизвици како граѓани и како држава. Да покажеме храброст и зрелост и цврсто и непоколебливо да застанеме на страната на вистината, правдата, почитта кон различностите, на страната на човековото достоинство што ја ослободуваат душата и обезедуваат спокоен живот“, пишува во честитката на Зоран Заев, лидерот на СДСМ,...

Косовската претседателка обединувањето на Албанците го гледа единствено преку ЕУ

Косовската претседателка, Атифете Јахјага, обединувањето на Албанците го гледа единствено во Европската унија. Според неа, влезот во ЕУ подразбира обединување не само меѓу Албанците, туку меѓу сите народи на Балканот кои се стремат кон европската интеграција. - Интегрирањето во ЕУ ќе го означи и обединувањето со идејата и со душата на политичката и на економската слобода, рамноправност и соработка меѓу сите народи,...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...