fbpx
Таг: обдукција

таг: обдукција

Ќе се прави нова обдукција на телото на Дениса во Македонија

Институтот за судска медицина во Скопје доби одобрение да направи нова обдукција и ДНК-анализа на телото на 23-годишната прилепчанка Дениса Маркоска, која беше пронајдена мртва во водите на Егејско Море. По консултација со Министерството за здравство и министертот Никола Тодоров, Алексеј Дума вели дека тие се подготвени да им излезат во пресрет на барањата на семејството на починатата девојка. -...

Тодоров одобри да се направи нова обдукција на телото на Дениса

Институтот за судска медицина добил овластување од министерот за здравство, Никола Тодоров, да направи обдукција и ДНК-анализа на телото на Дениса Маркоска. Директорот на Институтот, Алексеј Дума, изјави дека министерот нагласил дека треба да им излезе во пресрет на барањата на семејството Маркоски. Во изминативе 24 часа, нејзиното семејство побара помош од премиерот Никола Груевски. Тие побараа од него да одобри...

Утврден идентитетот на починатиот мотоциклист

Скопската полиција го утвдрила индетитетот на мотоциклистот што утрово почина во близина на Зелениот пазар, во центарот на Скопје. Станува збор за Перо П. (52) од Скопје, кој не настрадал во сообраќајна незгода, туку му се слошило додека околу 10.40 часот со својот мотоцикл се движел по булеварот Кочо Рацин, паднал на коловозот и починал на самото место. Веднаш била повикана...

Македонскиот јазик ќе можат да го изучуваат сите студенти на Истанбулскиот универзитет

Меѓународниот семинар за македонски јазик, литература и култура при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (МСМЈЛК при УКИМ) соопшти дека од следната академска година, македонскиот јазик ќе можат...