fbpx
Таг: обдукција

таг: обдукција

Заврши обдукцијата на загинатите во авионската несреќа, ќе се утврдува идентитетот

Обдукцијата на телата на загинатите патници во авионската несреќа што се случи во близина на селото Кожле заврши, јави „Телма“. Обдукцијата покажала дека смртта настапила брзо, а жртвите имале тешки механички повреди предизвикани од падот на авионот. Роднини на загинатите патници треба да пристигнат во Скопје и со помош на ДНК-анализа ќе се утврдува идентитетот на загинатите. Во истрагата за падот на авионот, освен...

СВР Куманово поднесе кривична пријава против девојка која извршила чедоморство

Mедицинска сестра од гинеколошко одделение при Општа болница Куманово пријавила во СВР Куманово дека на нивното одделение со обилно крварење е донесена А.М. (19) од с.Матејче, Општина Липково. Од извршен преглед на лекар-гинеколог е утврдено дека истата се породила во период од 24 часа. А.М. која што веќе била во поодмината бременоста и за која не постојат податоци дека претходно бременоста и...

Јавното обвинителство се прогласи за ненадлежно за жртвите од невремето

Јавното обвинителство нема ингеренции да постапува во услови на елементарни непогоди и во случаи каде нема сомнение за сторено кривично дело, се вели во соопштението, што денеска го испратија од таму. Од Обвинителеството велат дека во неделата дежурниот јавен обвинител бил извесен од Министерството за внатрешни работи, односно Секторот за внатрешни работи Скопје дека има човечки жртви од невремето. Според Јавното...

Пронајдено тело на 12-годишно дете, а се трага по исчезнато 16-месечно девојче

Расте бројот на загинати лица во големото невреме што во саботата доцна вечерта го погоди Скопје и околината. Вчеравечер, како што информираат од МВР за „Мета“, во населбата Ченто било пронајдено телото на 12-годишно момче, кое настрадало додека со неговиот дедо се движеле со трактор по обиколницата. Од МВР велат дека се трага и по 16-месечно девојче, кое вчера...

Без обдукција на загинатите во поплавата прекршени се меѓународните протоколи

Министерството за внатрешни работи соопшти дека на поплавените подрачја пронашле и идентификувале 21 починато лице. Но за ниедно од овие лица не е направена обдукција ниту пак се знае како била извршена идентификацијата на телата, со што се прекршени меѓународните протоколи за масовни несреќи. „По извршениот претрес на терен, а по претходно договорена динамика за работење, од страна на екипите...

Наредена обдукција на починатото момче од сообраќајката кај Рампа

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје утрово издал наредба до Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија во Скопје за обдукција на телото на 22-годишниот мотоциклист С.А., кој им подлегна на повредите по тешката сообраќајна несреќа што се случи во средата во Кисела Вода кај Рампа. Покрај ова, обвинителството ја очекува комплетната документација за сообраќајната несреќа...

Пронајдено тело на уште едно починато лице на падините на Бистра

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар во моментов врши увид на локација на падините на планината Бистра, во близина на селото Гари, каде што попладнево било пронајдено уште едно мртво тело, соопштија од Јавното обвинителство. „Надлежниот обвинител веднаш издаде наредба за обдукција на пронајденото тело, која ќе се врши на Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија во...

Машки труп пронајден во Дебарско, најверојатно на таткото или синот исчезнати на Бистра

Основното јавно обвинителство Гостивар издало наредба за обдукција на машки труп во распаѓање, кој бил пронајден кај местото Кош, на непристапен терен меѓу селата Лазарополе и Гари, соопшти денеска Јавното обвинителство. Обдукцијата ќе се врши во Инситутот за судка медицина, криминалистика и медицинска деонтологија во Скопје, а првичните сознанија упатуваат на тоа дека починатото лице е еден од двајцата изчезнати - татко и син,...

Кичевец најден мртов со прострелна рана во главата

Синоќа, околу 20.15 часот, полициски службеници до паркирано возило на магистралниот пат Гостивар - Кичево, го нашле починат 63-годишниот М.З. од кичевското село Трпчин Дол. Како што информираат од полицијата, кичевецот имал прострелна рана на главата, нанесена од огнено оружје, а покрај неговот тело бил пронајден и пиштол. Увид на местото извршил јавен обвинител и екипа од полициската станица во Кичево....

Двајца загинати во сообраќајка на булеварот Партизански одреди во Карпош

Две лица ги загубиле животите во сообраќајна несреќа што утринава, околу 3.30 часот, се случила на булеварот Партизански одреди во населбата Карпош. Несреќата се случила кога такси-возило, марка „мерцедес“, од засега непознати причини, излетало од коловозот, а потоа првин удрило во жардињера, па во дрворедот на булеварот. Во несреќата на самото место починале возачот на такси-возилото, 35-годишниот А.В., и 37-годишната С.К....

Скопјанка пронајдена мртва со убодна рана од нож во градите

Шеесет и деветгодишен скопјанец вчера околу 12.45 часот пријавил дека ја нашол својата сопруга 46-годишната П.Ш. почината, со убодна рана од нож во градниот кош, во нивниот дом, на улицата „Саса“, информираат од МВР. Според МВР, сопругот Д.Ш. во разговор со полициските службеници изјавил дека истиот ден, околу 11.40 часот, кога се вратил од пазар ја пронашол жената во ходникот,...

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа во Прилеп

Триесет и петгодишна жителка на селото Боротино го загубила животот во сообраќајна несреќа што ноќеска околу 1 часот се случила во Прилеп, на мостот на градската река, во близина на магацините на „Центропромет“, соопшти Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, возилото, марка „опел астра“, што го управувал сопругот на починатата, удрило и ја пробило металната ограда од десната страна на...

Хрватски државјанин пронајден мртов во автомобил со скопски регистарски ознаки

Вчера околу 18.30 часот од страна на Итна медицинска помош било пријавено дека во Скопје на улица Орце Николов во автомобил „шкода“ со скопски регистерски ознаки бил пронајден починат хрватскиот државјанин Тихомир Ч.(49). По наредба на јавен обвинител, телото на починатиот е предадено на обдукција.

Патничка загина во директен судир на две возила кај Росоман

Едно лице го загубило животот, а две биле повредени во сообраќајна несреќа што денеска околу 12.30 часот се случила во близина на Росоман, соопшти попладнево Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму до несреќата дошло при директен судир на автомобил „форд фиеста“ и возило марка „мерцедес“. „Патничко моторно возило 'форд фиеста' со скопски регистарски таблички, движејќи се на патот, кај...

Обвинителството ја истражува смртта на девојката од Аеродром, нема траги од силување

Скопското основно јавно обвинителство почнало прелиминарна истрага за смртта на девојката во населбата Аеродром, која почина по пад од висококатница, соопшти доцна попладнево Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, била наредена обдукација на телото на девојката во Институтот за судска медицина и за медицинска деонтологија, која треба да ја утврди конкретната причина за смртта, како и дополнително медицинско вештачење за...

Полицијата ги истражува случаите за двете безживотни тела пронајдени во Прилеп

Две безживотни тела вчера попладне биле пронајдени на две различни локации во Прилеп, соопшти полицијата. Како што информираат оттаму, околу 16 часот, на улицата Трајко Николовски, кај гаражите на Јавното комунално претпријатие „Комуналец“, бил пронајден машки леш во фаза на распаѓање. Еден час подоцна, во куќа на улицата Александар Македонски, била пронајдена почината 64-годишната Л.Ј. од Прилеп. Претходно, Е.Т.Ш. пријавила дека...

Обвинителството нареди обдукција на телото на починатата родилка во Прилеп

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп, по извршениот увид, наредил обдукција на телото на родилката која ноќеска, неколку часа по породувањето, почина во Општата болница „Борка Талески“ во Прилеп, соопшти денеска Јавното обвинителство. Според обвинителството, 20-годишната жена се породила вчера во попладневните часови, а починала ноќеска околу 1.50 часот. „Во текот на вчерашниот ден, во Општата болница „Борка Талески“ во...

Детето што беше пријавено за исчезнато во Прилеп, пронајдено удавено во канал за вода

Двегодишното момче што вчера беше пријавено за исчезнато во полициската станица во Прилеп, утрово било пронајдено мртво во канал за вода во населбата Тризла во градот. - Вчера, околу 15.30 часот, родителите на двегодишниот Омер Н. пријавиле дека детето исчезнало. Потрагата по него траеше до утринските часови. Неговото безживотно тело е пронајдено околу 6.30 часот од членови на семејството, во каналот...

71-годишна скопјанка пронајдена мртва покрај автопатот Скопје – Тетово

Вчера, околу 12 часот, во полициската станица во Сарај, А.Ј. пријавил дека на околу 100 метри од автопатот Скопје - Тетово, забележал починато женско лице, информираат од МВР. Телото по наредба на јавен обвинител било дадено за обдукција, која треба да ги открие причините за смртта. Како што информираат од МВР, денеска е извршено идентификување на телото и било утврдено дека станува...

Моторџија загина во сообраќајна несреќа во Битола

Триесет и осумгодишен моторџија го загуби животот во сообраќајна несреќа, што вчера попладне се случила во индустрискиот дел на Битола. Мотоџијата настрадал во директен судир со товарно моторно возило. Сообраќајката се случила вчера, околу 18 часот, во индрустрискиот дел на Битола, на крстосницата од улиците Новачки пат, кој води кон селото Долно Оризари и улицата Индустриска, потврдуваат од битолската полиција. Од...

Контраспин: Џафери спинува и за пцостите и за нормите од кодексот

Талат Џафери јасно кажува дека не го интересира што мисли јавноста, туку што мисли тој, а тој мисли дека не прекршил ниту една норма кога на службеници грубо им...