fbpx
Таг: нуклеарна централа

таг: нуклеарна централа

Загриженост за нуклеарната безбедност по гранатирањето на украинската нуклеарна централа Запорожје

Меѓународната агенција за атомска енергија повика на итен прекин на секоја воена акција во близина на украинската нуклеарна централа Запорожје, предупредувајќи на многу реален ризик од нуклеарна катастрофа, јавува „Би-би-си“. Шефот на агенцијата, Рафаел Маријано Гроси, рече дека е крајно загрижен од извештаите за гранатирање на оваа нуклеарна електрана, која е најголема од ваков вид во Европа. Реакцијата доаѓа откако Украина...

Централата Запорожје Русија ја користи како нуклеарен штит, обвини американскиот државен секретар Блинкен

Државниот секретар на САД, Ентони Блинкен | Фото: Стејт департмент на САД, јавен домејн, Викимедија комонс
Американскиот државен секретар Антони Блинкен акциите на Русија околу најголемата нуклеарна централа во Украина, Запорожје, ги нарече врв на неодговорност и ја обвини Москва дека стратешкиот објект го користи како нуклеарен штит во своите напади врз украинските сили. Русија и во март беше обвинета дека испукала гранати во опасна близина на нуклеарната централа, кога нејзините сили ја преземаа во првите...

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени стресе во близина на брегот на Фукушима

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени во близина на брегот на Фукушима на северот на Јапонија предизвика предупредување за цунами. Јапонската метеоролошка агенција соопшти дека земјотресот се случил на 36 милји под морето, пренесе АП. Регионот е дел од северна Јапонија, која беше уништена од смртоносниот земјотрес и цунами од 9 степени пред 11 години, кои исто така предизвикаа...

Пожарот во најголемата нуклеарна централа е изгаснат, Зеленски ја обвини Русија за нуклеарен тероризам

Руските сили ја зазедоа најголемата нуклеарна централа во Европа, откако зградата во комплексот беше запалена за време на интензивните борби со украинските бранители, соопштија во петокот украинските власти, пренесе Ројтерс. Стравот од потенцијална нуклеарна катастрофа во централата Запорожје ја прошири тревогата низ светските метрополи, пред властите да кажат дека пожарот во зградата идентификувана како центар за обука, бил изгаснат. Американскиот секретар...

Украинци лежат пред руски воени возила пред најголемата нуклеарна централа во земјата

Најголемата нуклеарна централа во Украина е под контрола на руските сили, соопшти денеска, Рафаел Гроси, шефот на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), повикувајќи се на информациите добиени од Москва, пренесе Би-Би-Си. Според МААЕ, тие се повикуваат на официјално писмо од Москва, во кое до Агенцијата стигнало известување во кое се наведува дека нуклеарната централа Запорожје ја опслужува редовен персонал,...

Чешките медиуми јавуваат за инцидент во нуклеарната централа Астравец во Белорусија, белоруските власти негираат

Во новоотворената нуклеарна централа Астравец во Белорусија системот за брзо ладење потфрли на 2 декември годинава во 15:49 часот. Според белоруското еколошко здружение „Екохом“, системот за ладење на првиот реактор бил оштетен. Литванија, која долго време беше загрижена за катастрофалното сценарио од експлозија, веќе ги повика белоруските власти да дадат коментар, пишува чешката Иднес.цз. „Настанала сериозна вонредна состојба на крајот...

Иран поставува ракети кај нуклеарна централа

Иранската војска почна да го поставува противвоздушнен ракетен систем „С-300“ кај подземната нуклеарна постројка „Фордо“, јавија државните медиуми во Иран. На снимките, објавени доцна синоќа на државната телевизија, се гледа како камиони пристигнуваат кај постројката и како ракетните лансери се насочуваат кон небо. Постројката „Фордо“ за збогатување ураниум се наоѓа на околу 100 километри јужно од Техеран. Русија годинава почна да му...

Терористите од Брисел сакале да нападнат нуклеарна централа

Бомбашите самоубијци од Брисел, браќата Халид и Ибрахим ел Бакрау, планирале да ја нападнат белгиската нуклеарна централа, јавува весникот „Дерниер хеуре“. Весникот наведува дека апсењето на парискиот напаѓач, Салах Абдеслам, им ги забрзало плановите на терористите. Браќата поставиле скриена камера пред домот на директорот на истражувачката програма на белгиската нуклеарна централа, вели весникот. Доказите што ги собрале властите покажуваат дека истата терористичка ќелија стои...

Абе: Јапонија не може без нуклеарни централи

Јапонија не може без нуклеарна централа, рече јапонскиот премиер Шинѕо Абе во обраќањето пред новинарите во пресрет на петтата годишнина од земјотресот и од цунамито кои доведоа до катастрофи во нуклеарната централа Фукушима. - Нашата земја е сиромашна со ресурси и не може да се лиши од нуклеарна енергија доколку сака да гарантира редовно снабдување со енергија, имајќи ги предвид...

Тројца поранешни директори на „Тепко“, обвинети за катастрофата во „Фукушима“

Тројца поранешни извршни директори на јапонскиот енергетски гигант „Тепко“ и официјално се обвинети за небрежност во врска со катастрофата во нуклеарната централа „Фукушима“ во 2011 година, пренесува „Би-би-си“. Тие ќе бидат првите на кои ќе им биде судено за несреќата во „Фукушима“, која претрпе големи оштетувања и топење на реакторите по силниот земјотрес во 2011 година, кој предзвика цунами и...

Дефект во белгиската нуклеарна централа Доел

Еден од четирите реактори на нуклеарната централа Доел во Белгија денеска е изгаснат поради протекување топла вода, соопшти компанијата „Електрабел“, која управува со постројката. Протекувањето се случило во делот на генераторот за пареа, кој е одвоен од реакторот. Атомската централа Доел 3 се наоѓа северно од Антверп. Реакторот е исклучен неколку дена откако продолжи да работи по речиси двегодишна пауза поради...

Филмот „Скејтањето не е за девојчиња“ со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

Најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на „Сестри и брат Митевски“ освои две награди за развој во програмата Синелинк...