fbpx
Таг: НП Шар Планина

таг: НП Шар Планина

Пожарот меѓу селата Ѓермо и Селце веќе петти ден е активен

Веќе петти ден пожарникарите се справуваат со пожарот на Шар Планина, кој започна кај село Ѓермо, а сега се прошири во близина на селото Селце. Според регионалниот Центар за управување со кризи во Тетово, пожарот е на  „оддалечен и тешко пристапен терен, а гори букова шума, ливади и меѓни стебла и ниска вегетација“. Има тенденција да се шири. „Овој дел од...

Пожарот над Вешала сѐ уште активен, се бара да се гасне и од воздух

Два крака од пожарот над селото Вешала во Општината Тетово се изгаснати, а третиот сѐ уште е активен, информираат денеска од Центарот за управување со кризи. Пожарот бил подметнат вчера, како подготвка за сеидба на обработлива површина и е раширен на непристапен терен каде гори ниска вегетација, папрат на површина од два до три километри, а зафатил и дел...

Комитетот на Бернската конвенција и годинава бара да се откажеме од малите хидроцентрали

Веднаш да се откаже изградбата на малата хидроцентрала „Рибничка“ во Националниот парк „Маврово“, бара Комитетот на Бернската конвенција во препораките по последната 43. седница која се одржа на крајот на минатиот месец. Од државата се бара да се раскинат и сите концесии во Националниот парк (НП) „Шар Планина“, како и да се забрза репрогласувањето на НП „Маврово“ и да...

„Шорткат“ во посета на Пробиштип, оловната прашина им го зема здравјето на граѓаните

Старото јаловиште на рудникот за олово-цинкова руда „Злетово“ што е лоцирано во Пробиштип е една од жешките еколошки точки во Македонија, за кое известуваме со наша репортажа во најновата епизода на „Шорткат“ што ќе се емитува вечерва. Труењето на граѓаните со тешки метали и плановите за санација на јаловиштето се главна тема во вечерашната емисија. Во „Шоркат“ информираме и за...

И Маврово да се ослободи од мали хидроцентрали, апелира „Еко свест“

Раскинувањето на концесиите за изградба на малите хидроцентрали во Националниот парк „Шар Планина“ треба да продолжи и во „Маврово“, апелираат од граѓанската организација „Еко свест“. Екологистите ја поздравија одлуката на Владата и заложбите на Министерството за животна средина за раскинување на договорите со концесионерите на седум мали хидроцентрали на Шара, но сметаат дека за вистинска заштита на реките и...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...