fbpx
Таг: новозаболени лица

таг: новозаболени лица

Нови 46 лица со Ковид-19, вкупно регистрирани 430 заразени

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти. Првиот пациент на возраст од 70 години од Куманово кој од коморбидитети имал хипертензија и срцева слабост, а неговиот резултат на Ковид-19 сѐ уште не е готов. Другиот е пациент на возраст од 68 години, од село во околината на Тетово, кој имал...

Нови 30 лица заболени од корона вирус, досега вкупно 384 заразени

Министерството за здравство информираше дека се потврдени 30 нови случаи позитивни на Ковид-19 во изминативе 24 часа. По градови, најмногу случаи се регистирани во Скопје - вкупно 12, по што следуваат Прилеп со 9, Куманово со 8 и Крива Паланка со 1 дијагностициран случај. Вкупната бројка на дијагностицирани пациенти заклучно со денешниот ден се искачи на 384 лица. Според местото...

Во викенди забрана за движење (полициски час) од 16 часот попладне до 5 наутро

Владата донесе одлука да се забрани движењето за сите граѓани во текот на викендот во периодот од 16 до пет часот следниот ден, информираа оттаму. Ова следува откако денес беше објавено дека бројот на заболени лица во земјата се искачи на 177. Министерот за здравство, Венко Филипче, информира дека починала пациентката од Дебар која повеќе денови беше на респираторна машина,...

Граѓаните донирале над 162.000 евра за настраданите во Турција и Сирија

Македонскиот народ собра речиси 10 милиони денари (162.100 евра) помош за настраданите во земјотресите во Турција и Сирија, соопшти денеска Црвениот крст на С. Македонија. Според Генералниот секретар на...