fbpx
Таг: новозаболени лица

таг: новозаболени лица

За еден месец просечно 12,8 отсто од тестирањата се нови случаи на ковид-19

Просечно, 12,8 проценти од дневните тестирања кои ги направиле граѓаните во периодот од 11 јуни до 13 јули биле нови случаи на ковид-19. Најмногу позитивни случаи од тестирањата се регистрирани на 14 јуни и 28 јуни, и тоа 20,8 односно 20,2 отсто. Во овој период направени се вкупно 38.831 тестирања и регистрирани 4.872 новозаразени со корона вирус. За еден месец,...

Од 6 до 12 јули оздравеле 1.017 лекувани лица од ковид-19, за 40 отсто повеќе од една недела претходно

Значително зголемување на бројот на оздравени лица од ковид-19, а намалување на бројот на починати во споредба со претходната недела. Тоа го покажува неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, објавен денеска, кој се однесува на периодот од 6 до 12 јули 2020 година. Како што соопшти Министерството за здравство, во овој период е регистриран рекорден број на оздравени...

Нови 88 заразени со ковид-19 од 973 тестирања, 123 оздравени и тројца починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 973 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-30, Куманово-8, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-3, Струга-11, Велес-1, Битола-1, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-1, Пробиштип-1, Кратово-1, Свети Николе-1 и Кичево-8. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од: Скопје-70, Штип-6, Прилеп-4, Тетово-31, Велес-3, Кочани-2, Пробиштип-1, Кичево -1, Ресен-4...

За два дена двајца 26-годишници од Кавадарци заболеа од ковид-19

Два дена откако беше потврдено присуството на ковид-19 кај 26-годишен кавадарчанец, денеска стигна позитивен резултат и за негов врсник со кој се дружел. Според првичните информации од Центарот за јавно здравје, според анкетата, двајцата биле во меѓусебен контакт. Во Кавадарци, како и во останатите градови во државата, често може да се забележат млади лица кои се групираат во поголеми групи,...

Корона вирусот влезе во пет нови текстилни компании во Штип

Работници од пет текстилни компании и нивни блиски деновиве ги чинат новите бројки на заболени лица од ковид-19 во Штип. Вчера имаше 14 потврдени случаи, денеска бројката е близу десет, но не се комплетирани резултатите од тестирањата од уште две лаборатории, потврдуваат од Центарот за јавно здравје од Штип. Сите компании, освен една, редовно работат. На лекување се болните, додека...

Во Свети Николе регистрирани нови 29 случаи на ковид-19, затворена најголемата конфекција

Од град кој со месеци речиси и да немаше заболени, Свети Николе стана жариште на ковид-19. Нови 29 случаи на ковид–19 се регистрирани денеска во градот, од кои 19 се текстилни работнички од „Мода“, најголемата текстилна компанија во општината, со 830 вработени. Останaтите новозаболени се главно од контакти на веќе заболените лица. Поради растот на бројот на новозаболени, менаџментот на...

Пациентите доцна одат во болница, „8 Септември“ секојдневно се бори против смртта

Северна Македонија е понатаму е во критичната фаза на ширење на корона вирусот, регистрирајќи троцифрени бројки на новозаболени секој ден. Ваквата состојба трае речиси два месеци, а од 3 јуни земјата регистрира над 100 нови случаи речиси секој ден. Врвот беше регистриран на 13 јуни, со 196 нови случаи. Ова придонесе болниците да се преполнат со пациенти и ситуацијата,...

120 новозаразени лица со ковид-19, оздравени 125 и пет починати во изминатите 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4, Дебар-6, Штип-4, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-6, Велес-2, Битола-1, Охрид-4, Гостивар-12, Свети Николе-1 и Кичево-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 125 оздравени лица од: Скопје-82, Штип-1, Тетово-30, Струга-2, Битола-2, Гостивар-2, Кочани-4, Пехчево-1, Ресен-1. Починати се пет лица, двајца...

172 пациенти оздравеа, регистрирани 78 нови случаи на ковид-19, починаа 5 лица

Министерството за здравство денеска информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-26, Штип-17, Тетово-9, Гостивар-5, Куманово-4, по еден во Битола, Охрид, Крива Паланка, Кочани, Дебар и Виница, во Струга и Пробиштип-3 и во Свети Николе 5 случаи. Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица, од кои во: Скопје-72,...

Регистрирани 115 нови случаи на ковид-19, изминатото деноноќие починаа седум лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети Николе-1, Кичево-4 и Ресен-2. Во изминатово деноноќие починати се седум лица, од кои пет пациенти се од Скопје, еден од Тетово и еден од...

165 нови случаи на ковид-19 во земјава, седум лица починаа и 128 оздравеа

Oд направени 1.454 тестирања во последното деноноќие, позитивни на ковид-19 се нови 165 лица во државата, информираат во Министерството за здравство. Најголем број од новозаразените граѓани се во Скопје - 71, а висок е бројот и во Тетово, каде што има 20 нови случаи. „Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти, а починати се седум лица, двајца пациенти...

За три дена десет новозаразени лица од ковид-19 во Свети Николе

Присуството на вирусот во текстилните фабрики во Штип нагло го зголеми бројот на заболени од ковид-19 во Свети Николе. Од оваа помала општина секој ден транзитираат автобуси со работници во штипските текстилни компании, меѓу кои и во две поголеми, каде има регистриран десетина заболени со корона вирусот. Заболени има и во фабрика за прехранбени продукти и во текстилна фабрика...

Над 300 починати од ковид-19 досега во земјава, денеска регистрирани 126 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје 66, Куманово 6, Штип 15, Прилеп 3, Тетово 19, Струга 2, Велес 2, Битола 1, Кавадарци 4, Гостивар 2, Пробиштип 2, Свети Николе 1 и Ресен 3. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени...

Починаа 8 пациенти од ковид-19, денеска потврдени 136 нови случаи, оздравени се 43

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се регистрирани 136 нови случаи на ковид-19 од направени 1.208 тестирања. Од нив најмногу се во  Скопје - 80 и во Тетово - 24. Куманово има 6 новозаболени, во Прилеп и во Велес по 3, Охрид 5, Гостивар и Ресен по 4, а во Струмица, Штип, Крива Паланка, Кочани, Кичево,...

Потврдени 103 нови случаи на ковид-19, изминатово деноноќие починаа пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 841 тестирања, а регистрирани се 103 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје-46, Тетово-17, Струга-9, Куманово-6, Штип-6, Ресен-6, Велес-3, Охрид-3, Прилеп-2, Битола-1, Кавадарци-1, Гостивар-1, Струмица-1 и Свети Николе-1 случај. Од направените тестирања во изминатото деноноќие, 123 се во рамките на скринингот во градинки во Штип и Охрид каде...

Регистрирани 125 новозаразени со ковид-19, починаа седум лица

Во последните 24 часа, направени се 1.019 тестирања, при што регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19, соопштија од Министерството за здравство. Најголемиот дел од нив, вкупно 89, се регистрирани во Скопје, додека во Тетово има 11, Охрид 8, Куманово 4, Струга 3, Штип, Прилеп и Струмица по 2, додека по еден новозаболен има во Велес, Гостивар, Кичево и...

Денеска 125 новозаболени од Ковид-19, бројот на активни случаи се искачи на 1.124

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на Ковид-19, и тоа во: Скопје (46), Kуманово (19), Штип (17), Тетово (16), Струга (7), Гостивар (6), Охрид (5), Велес (3), Неготино (2), и во Прилеп, Битола, Кочани и Делчево по 1 новорегистриран заболен од корона вирус. Во изминатото деноноќие починаа...

Потврдени 180 новозаразени со коронавирус, 109 од нив се во Скопје

Во последните 24 часа, направени се 1.272 тестирања, при што регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 и тоа најмногу 109 во Скопје, соопштија од Министерството за здравство. Со ова вкупната бројка на заразени во моментов е 2.790, а активни случаи се 1.009. Новозаразени има во Куманово и тоа 26, во Штип - 15, 12 во Тетово, Гостивар - 8,...

По четири дена, ЈСП повторно го укина бесплатниот јавен превоз за возрасните лица

Порастот на бројот на новозаболени лица од Ковид-19 во Скопје предизвика повторно воведување на рестриктивната мерка за укинување на бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица. Од утре (2 јуни) жените со/над 62 години и мажите со/над 64 години нема да можат бесплатно да се возат на градските и приградските линии во Скопје во вторник, петок, сабота и...

По рамазанските празници во Прилеп повторно ќе стартува јавниот превоз

Извор на фотографија: Општина Прилеп
Општинските власти најавуваат дека од вторник во Прилеп повторно ќе сообраќаат автобусите за градски сообраќај, заедно со неделната вонредна линија. - По продолжениот празничен викенд, од вторник ќе се воведе јавниот градски превоз со примена на сите заштитни протоколи. Воедно од сабота ќе биде отворен градскиот зелен пазар од 7 до 15 часот - најави денеска прилепскиот градоначалник Илија Јованоски. Прилеп...

Матурантите договараат ресторани за прослава, но и учат за матурскиот испит

Откако наставата се нормализира во последниве недели после лажните дојави за бомби, матурантите се подготвуваат за претстојните прослави, но и за полагање на испитот на зрелоста. Годинава за прв...