fbpx
Таг: новороденчиња

таг: новороденчиња

Јовановска: Се доближуваме до најразвиените земји кога станува збор за преживување на предвремено родените деца

Денеска се одбележува 17 Ноември, Светскиот ден на предвремено родените деца – 17. Министерот за здравство Фатмир Меџити ја посети Клиниката за гинекологија и акушерство (ГАК) и соопшти дека годинава се продолжува трендот на сериозно намалување на смртноста на предвремено родените бебиња. Годинава (од 01.01.2023 до 14.11.2023), вкупната смртност на прематурчиња и на критично болни новороденчиња на ЈЗУ ГАК...

Родителите отсега ќе можат електронски да ги регистрираат новороденчињата

Родителите отсега ќе имаат можност да поднесат електронско барање за упис на нивното новороденче, без да имаат потреба да одат до шалтерите на Управата за водење матични книги. Министерот за информатичко општество и администрација, Азир Алиу, заедно со министерот за здравство, Фатмир Меџити, генералниот директор на Управата за водење на матичните книги, Емир Сулејмани и директорот на Гинекологија, д-р Башким...

Невистинит пост агитира против вакцинација на бебињата

Токму благодарение на вакцините, некои болести, како што се големите сипаници, целосно се искоренети. Некои се на прагот да бидат искоренети, како, на пример полио, а многу други се ставени под контрола и се наоѓаат на патот до целосно искоренување – дифтерија, пертусис (голема кашлица), мали сипаници, тетанус, итн. Во постот тенденциозно и сосема произволно се тврди: „Една вакцина...

Вакцините против ковид-19 не предизвикуваат спинална мускулна атрофија

Нема докази дека испитувањата за спинална мускулна атрофија врз новороденчињата во Хрватска, ќе се прават за да се провери дали ковид вакцините им ја предизвикале оваа дијагноза поради тоа што мајките им биле вакцинирани против ковид-19. Ваквата теза во постот што го рецензираме е целосно произволно нафрлена. Информацијата за тоа дека бебињата ќе бидат тестирани за спинална мускулна атрофија, Вистиномер ја пронајде...

Бројот на умрени летово намален за над 2.000 лица во споредба со лани [инфографик]

Значително намалување на бројот на починати лица во Македонија е забележано во третиот квартал од 2022 година. Од јули до септември, во земјава умреле 5.145 лица, што е за дури 2.088 лица помалку во споредба со третото тримесечје од 2021 година, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Притоа, треба да се забележи фактот дека опаѓањето на бројот на...

Лага е дека вакцините против ковид-19 се штетни за трудниците и за плодот

Лажните тврдења дека вакцините против ковид-19 се штетни за бремените жени и нивните бебиња не се нови и тие се провлекуваат за време на целата пандемија на коронавирусот, заедно со другите теории на заговор поврзани со вирусот и вакцините. Научните и медицинските факти покажуваат дека вакцинацијата е единствената опција со која може да се минимизираат здравствените ризици, особено кај...

Вистиномер: Лага е дека со одбивање вакцини ,,си ги спасувате бебињата”

Имунизацијата претставува едно од најзначајните и најисплатливите достигнувања на јавното здравство во денешницата, бидејќи кога најголем број деца од една заедница се вакцинирани, поединечните случаи на заболувања ретко прераснуваат во епидемија. Меѓутоа, доколку некои од децата не ги добијат потребните вакцини, зголемен е ризикот од заболувања за сите. Благодарение на вакцините, некои болести, како што се големите сипаници, целосно...

МЗ: За пет години смртноста на предвреме родените бебиња намалена за 18 отсто

Смртноста на предвреме родените бебиња во периодот од 2016 до 2021 година е намалена од 26 отсто на само 8 отсто, со тенденција овој процент и понатаму да паѓа, информираат од Министерството за здравство. Тие велат дека ваквото намалување е резултат на континуираната обука и унапредување на персоналот и силните инвестиции во модерна апаратура на Клиниката за гинекологија и акушерство. „Во...

Поради отсуството на дигитални услуги во Скопје, родителите талкаат по шалтерите за упис на новороденчињата

Во отсуство на услугата „Добредојде новороденче“, со која се предвидува во рок од 48 часа, Клиниката за гинекологија да изврши упис на новороденчето и да му обезбеди извод на родени од службите за водење на матичните книги, граѓаните сè уште треба сами да направат упис на новороденчињата. Исто така, на граѓаните им се потребни серија документи за да ги уживаат...

Регистрацијата на новороденчиња во Скопје повторно треба да ја прават родителите, болниците не ја даваат услугата

Недостатокот на дигитализација на услугите и неефикасноста на администрацијата непотребно го комплицираат животот на граѓаните на Северна Македонија, имајќи предвид дека тие трчаат од една до друга врата за да дојдат до документи, што во дигитализиран свет би ја завршиле целата работа по неколку кликнувања на Интернет. Порталб.мк одблиску ги следеше процедурите што треба да ги следи еден родител...

Ковид пандемијата го зголеми бројот на починати лица за 36 отсто во првиот квартал од годинава

Загрижувачки бројки на Државниот завод за статистика за бројот на починати лица во првиот квартал од 2021 година. Дури 6.925 лица починале во периодот јануари-март 2021 година, што претставува зголемување од 35,8 отсто во споредба со истиот период од претходната година. „Природниот прираст е негативен и изнесува - 3 029, што значи бројот на живородените деца е помал од бројот...

Лани за првпат сме имале помалку од 20.000 живородени во земјава (инфографик)

Бројот на живородени во нашата земја лани изнесувал 19.845 деца и за првпат во изминативе 25 години падна под границата од 20.000 на годишно ниво, откриваат податоците од новата публикација за природното движење на населението на Државниот завод за статистика. Споредбата на податоците од периодот 1994-2019 година покажува драстично намалување на бројот на живородени и пораст на бројот на починати...

Заболе сестра од Неонaтологија од Штип, седум родилки со бебињата во изолација

Позитивна на ковид-19 е медицинска сестра од Неонaтолошкиот оддел на Гинеколошко – акушерското одделение до Клиничката болница во Штип, по што седум родилки од Источниот регион, со нивните бебиња, се ставени во изолација. Направена е дезинфекција на одделението. Ова пополаднето го потврди директорот на Клиничката болница од Штип, Ален Ѓеорѓијев. „Од Центарот за јавно здравје прават анкети и досега на...

Филипче: Намаленa e смртноста на новороденчињата

Кога станува збор за здравјето на мајките и бебињата, нема компромиси, мора да сториме се да ги подобриме условите и да ја намалиме смртноста, рече денеска премиерот Зоран Заев на настан на кој што беа презентирани резултатите од проектот за намалување на смртноста кај мајките и новороденчињата. „Една година подоцна, можам слободно да кажам дека вределе сите заложби, бидејќи резултатите...

Новороденчињата на Клиниката за гинекологија бесплатно ќе добиваат пелени

Новороденчињата на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство ќе добиваат бесплатно пелени и влажни марамчиња, што досега ги купуваа нивните родители. Пелените и влажните марамчиња ќе ги донира компанијата „Бора“ која денеска ја официјализираше соработката со ГАК. – Со производите на „Бора“ ќе се грижиме за најмалите, но посебно важно е дека ќе се надмине досегашната пракса родителите сами да купуваат...

Намален природниот прираст и бројот на склучени бракови

Бројот на живородените деца во првото тримесечје од годинава споредено со истиот период лани е намален за 1,6 отсто и изнесува 5.255 живородени деца, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Бројот на умрените лица во првото тримесечје од 2018 година бележи намалување од 11,4 отсто во споредба со истото тримесечје од 2017 година и изнесува 5.432 лицa, а од...

Министерство за здравство преку комитет ќе се бори против смртноста на новороденчињата

Во Министерството за здравство вчера се одржала конститутивна седница на новиот состав на Комитетот за безбедно мајчинство, информираат од институцијата. Нов претседател на комитетот е доц. д-р Ана Данева Маркова од Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство. Една од првите задачи на овој комитет ќе биде изготвување на анализа на актуелната ситуација во оваа област и подготовка на акционен план....

Министерство за здравство ќе презема итни мерки откако починаа 35 бебиња за три месеци

Министерството за здравство соопшти дека ќе се преземаат итни мерки, откако од почетокот на годината до крајот на минатиот месец починале 35 бебиња на Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство во Скопје. Во тој период на клиниката биле родени 1.155 бебиња, од кои 144 предвреме родени. Починатите 35 бебиња биле од последната група, а од министерството велат дека 80 отсто...

По смртност на новороденчиња, Македонија втора во Европа

Во Македонија едно од 120 новороденчиња починува во периодот до 28 денови од раѓањето, а со тоа земјата е на 105-то место од 184 земји, соопшти УНИЦЕФ. Македонија е втора по смртност во Европа, по Молдавија, која е на 77 место. Со тоа, земјава котира полошо и од сите соседни земји со исклучок на Косово, кое не е рангирано на...

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот во здравството е резултат на непрофесионално раководење

Владата на Зоран Заев го урниса здравствениот систем. Доказ се секојдневните скандали кои се случуваат и кои, за жал, пациентите и граѓаните ги плаќаат со сопственото здравје и живот, изјави денеска на прес-конференција Драги Јовевски од ВМРО-ДПМНЕ. - Според информации кои не се потврдени, во последните 10 дена на Гинеколошко-акушерската клиника се случиле неколку смртни случаи на новороденчиња, случаи за...

Опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси за 40 училишта

Четириесет основни училишта во државата добиваат современа опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси. Опремата е набавена преку проектот на Министерството за образование и наука за...