fbpx
Таг: Новогодишни празници

таг: Новогодишни празници

ПОЦ: Бесплатен паркинг во Центар за новогодишните и божиќните празници

Паркирањето во Општина Центар за време на новогодишните и божиќни празници ќе биде бесплатно за сите граѓани, соопштија денес од ЈП Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ). Така, на 31.12.2021 година (петок) отворените и затворените паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе работат до 15 часот, катната гаража до 17 часот, а шалтерите за издавање на договори во...

Пендаровски со новогодишна порака: 2020 беше една од најтешките години, пандемијата ќе помине

Stevo Pendarovski
Пред самиот почеток на новата 2021 година, државниот и политичкиот врв во државата, испратија во јавноста пораки со желба за здравје во следната година и побрзо надминување на последиците од ковид пандемијата која во 2020 имаше значајни здравствени и економско-социјални ефекти врз македонските граѓани. Претседателот Стево Пендаровски во својата честитка потсети дека 2020 беше една од најтешките години од македонската...

Филипче: Има знаци за почеток на крајот на епидемијата со ковид-19, апелирам да празнуваме одговорно

Министерот за здравство Венко Филипче при денешната посета на Бугарија во врска со донацијата на вакцини против ковид-19, информираше за состојбата со ковид-19 во земјава, слободните капацитети во јавно-здравствените установи и тестирањата. Тој рече дека, според извештајот на Институтот за јавно здравје, и оваа недела продолжува падот на сите бројки и индикатори и упати апел за натамошно почитување на мерките...

Скопскиот јавен превоз на 1, 6 и 7 јануари по неделен зимски возен ред

По повод претстојните новогодишни и божиќни празници, автобусите од скопскиот јавен превоз ќе сообраќаат по изменет возен ред од вообичаениот, а изменето работно време ќе има и Жичарницата на Водно, информираат од ЈСП - Скопје. Ноќните линии на 31 декември (вторник) кон 1 јануари (среда) ќе сообраќаат по возен ред како во сабота кон недела. На 1 јануари (среда) автобусите...

“All I want for Christmas is You“ по 25 години конечно на врвот (видео)

25 години од објавувањето на безвременската “All I want for Christmas is You“ на Мараја Кери, хитот за прв пат оваа година го достигна првото место на Билборд листата. Оваа песна со години наназад го одбележува празничниот период и ретко кој не ја знае или не ја запеал. All I want for Christmas is You e само втора празнична песна...

РСБСП: За безбедни и весели празници – возете внимателно и одговорно

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до сите учесници во сообраќајот да бидат внимателни и одговорни во сообраќајот, да ја почитуваат сообраќајната сигнализација, да не возат под дејство на алкохол и да ги почитуваат правилата за ограничување на брзината. Оттаму потсетуваат на статистиките кои покажуваат дека и понатаму доминантна причина за предизвикување на сообраќајни незгоди со...

Димитров до дипломатскиот кор: Очекуваме безусловна препорака за преговори напролет

Членството во Европската Унија останува клучен приоритет на нашата надворешна политика. Искрено се надеваме дека нашата политичка волја и реформска ориентираност, заедно со поддршката на нашите пријатели и партнери, ќе ни донесе безусловна препорака за почеток на пристапните преговори, следната пролет, истакнал министерот за надворешни работи, Никола Димитров во своето обраќање на традиционалниот Новогодишен и Божиќен прием за дипломатскиот...

Почнува кампањата „Слави со срце, не со оружје“

Националната комисија за мало и лесно оружје во соработка со Министерството за внатрешни работи, УНДП и со Агенцијата за контрола на малото и лесно оружје во Југоисточна и во Источна Европа (SEESAC), од денеска ја почнува превентивната кампањата „Слави со срце, не со оружје“ во пресрет на новогодишните и на божиќните празници. Кампањата ќе трае до 15 јануари следната...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...