fbpx
Таг: Ново Село

таг: Ново Село

Дивата депонија кај Ново Село пак се полни и пали, од Комунална хигиена велат собрале повеќе отпад од лани

Дивата депонија кај Ново Село, општина Ѓорче Петров, повторно се полни со отпад и се пали и од таму секојдневно се шири неподнослива миризба, реагираат од граѓанската О2 Иницијатива, од каде посочуваат дека секојдневно во депонијата се носи шут. „Дивата депонија кај Ново Село деновиве секојдневно си работи, се топат кабли на отворено, се преработува отпад. „Циркуларна економија“ - некој...

Се реконструира стариот, ќе се гради нов пат од Струмица до бугарската граница

Државата ќе инвестира во изградба на нов експресен пат од Струмица до македонско - бугарската граница кај граничниот премин Ново Село. Ова во изјава за медиумите го истакна министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој заедно со директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов денеска беа на увид во рехабилитацијата на регионалниот пат Струмица - Ново Село. Регионалниот...

СДСМ победи на изборите за градоначалници во Охрид и во Ново Село

Покрај победата на Стево Пендаровски, кој беше кандидат на СДСМ, оваа партија триумфираше и во трката за градоначалници во општините Охрид и Ново Село. Така, според резултатите објавени од Државната изборна комисија (ДИК), според 100 отсто преброени гласови, за нов градоначалник на Охрид е избран досегашниот в.д. градоначалник Константин Георгиески, како кандидат на СДСМ. Тој освоил 16.523 гласови, наспроти Митре Милошевски,...

„Еуромакс Рисорсис“ бара од активистите да се извинат и да пазат што пишуваат по Фејсбук

Струмичките еко-активисти, кои водат повеќемесечна борба за спречување на отворање на рудникот за бакар и злато во атарот на струмичките села Штука и Иловица, велат дека не отстапуваат од својата борба и покрај тоа што добија опомени пред тужби од правните застапници на компанијата „Еуромакс Рисорсис“ која е концесионер на рудникот. Од тројцата, на кои им беа врачени писмата на...

Екологистите до Владата: Решете го „рудникот на смртта“ или народот сам ќе го реши

Активистите на еколошките здруженија кои се спротиставуваат на отворањето на рудникот на бакар и злато Иловица во струмичката котлина ѝ упатија ултиматум на Владата да ѝ ја одземе концесијата на компанијата „Еуромакс Рисорсис“ најдоцна до вторник, 16 октомври, кога е предвидена да се одржи седница на Владата. Во спротивно, тие најавија дека „ќе го повикаат народот сам да се...

Неисполнетите ветувања за рудниците – причина за слабата излезност во Босилово и Ново село?

Општините Ново Село и Босилово се меѓу оние со најслаб процент на излезени гласачи – во Ново Село гласале само 16,97 отсто, а во Босилово – 24,80 проценти од гласачите, според првичните резултати од излезноста за вчерашниот референдум. Претставниците на еколошките иницијативи сметаат дека ова е очекуван исход откако Владата со месеци го одложува решавањето на, за нив, исклучително сериозниот...

Во пожар во Старо Коњарево изгореле 40 крави и 10 телиња

Вкупно 40 крави и 10 телиња, потоа трактор огревно дрво и друга земјоделска механизација изгореле во голем пожар во три објекти синоќа во селото Старо Коњарево, општина Ново Село. Пожарот избувнал доцна попладнето и е локализиран на полноќ, а пожарникарите не дозволиле да се прошири кон соседните куќи и објекти. Во гаснењето учествувале пет противпожарни возила од Струмица и Ново...

Ѓорчев до Заев: Зошто вашиот личен адвокат го спасуваше градоначалникот на Ново Село?

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев на седницата за пратенички прашања го праша премиерот Зоран Заев зошто неговиот личен адвокат го спасувал градоначалникот на Ново Село кој беше обвинет за шверцување цигари. -Сите декларации и ветувања паѓаат во вода кога вчера вашиот личен адвокат ќе отиде да го вади градоначалникот од Ново Село. Брука е тоа што се случи. Ќе го...

Поднесено обвинението против градоначалникот на Ново Село и соучесниците

Основното јавно обвинителство Струмица денеска до судот доставило Обвинителен предлог против градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев, неговата сопруга, синот и двајца соучесници и ги гони за криумчарење. Притоа, за четиримина од обвинетите е поднесен предлог за продолжување на притворот. Обвинетите се товарат дека на 10 јули 2018 година, избегнувајќи ја царинската контрола, пренесувале цигари во голема вредност. Првин двајца од...

ВМРО-ДПМНЕ: Боро Стојчев не е единствениот од власта вмешан во криминал

Градоначалникот на Ново Село, Боро Стојчев, не е единствениот функционер на власта за кој што постојат сериозни индиции за криминал. Наместо обиди за дефокусирање од големите криминали, јавноста очекува истраги за сомнителните милионски тендери на Заеви, Анѓушев и Спасовски. Заради нив Македонија е на дното на листите за корупција и срам за цела Европа, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска. „Доколку властите не...

Приведен градоначалникот на Ново Село поради шверц со цигари

Приведен е градоначалникот на општина Ново Село, Боро Стојчев, кој се сомничи за шверц со цигари. Стојчев бил приведен синоќа додека бил заедно со неговата сопруга, синот и уште еден соучесник. За време на полициската акција имало и вооружена престрелка. Приведувањето го потврдија од СВР Струмица со соопштение во кое се наведува дека синоќа во близина на село Бадилен, од...

Во пожар целосно изгоре училиштето во тетовско Ново Село

Во пожар што избувна денеска попладне, целосно изгоре Основното училиште „11 Октомври“ во Ново Село, Тетовско, информира СВР Тетово. Во пожарот нема повредени, а опожарено е едно возило што било паркирано во близина на училиштето. Според полицијата, директорот на училиштето, околу 13.45 часот, во полициската станица Камењане пријавил дека гори покривната конструкција од училиштето. Тетовската територијална противпожарна единица интервенирала со три противпожарни возила...

Спасовски: МВР веќе не прислушува нелегално, отворени сме за контрола

„Одговорно тврдам дека веќе не се прислушува нелегално и за тоа може да имаме експертски контроли, собраниски контроли во секое време. Ние стоиме на располагање и сме отворени, врз основа на законските прописи, да се направат такви контроли“, вели вицепремиерот и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“. Тој, исто така, ги отфрла обвинувањата од...

ВМРО-ДПМНЕ: Кривичната пријава за градоначалникот Блажо Велков е монтирана

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ порача дека кривичната пријава што СВР Струмица ја поднесе за градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, е монтирана, но дека тоа нема да го спаси владејачкиот СДСМ од пораз на локалните избори на 15 октомври. „Монтираните кривични пријави на хунтата СДС против нашите градоначалници нема да ги спасат од изборниот пораз кој ќе им го испорачаат граѓаните. Кривичната...

МВР поднесе кривична пријава за градоначалникот на Ново Село

Пријава за злоупотреба на службената положба против градоначалникот на општина Ново Село, Блажо Велков, поднесе СВР Струмица. Како што соопштија од полицијата, првиот човек на Општината се товари за одобрување службеници во општината да користат службени возила без патен налог за превезување пропаганден материјал за изборите. СВР Струмица соопшти дека пријавата се темели на член 353, став 1 од Кривичниот законик ...

Неуспешен референдумот за рудниците во Ново Село

Референдумот против отворањето рудници во општина Ново Село е неуспешен, бидејќи на гласачките места не излегоа потребните 50 отсто плус еден од вкупниот број граѓани на општината со право на глас. Причина за неисполнувањето на цензусот, како што пренесуваат медиумите, е тоа што речиси половина од жителите на општината се во странство. Според „Телевизија 24“, речиси сите жители на Ново Село кои...

Советот за етика во медиумите и ЗНМ го осудија инцидентот во Општина Ново Село

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осуди вчерашниот инцидент во кој екипа на струмичката телевизија „Канал Вис“ била спречена да ја следи јавната седница на Советот на Општина Ново Село од градоначалникот и од советник во општината и ѝ биле упатени навреди и недолични зборови. Советот за етика повикува да се преземат неопходни мерки за расчистување на ваквите настани,...

МНР реагира до Атина и Брисел за блокадата на границата на Евзони

Министерството на надворешни работи (МНР) официјално реагирало до грчките власти како и до Европската комисија за блокадата на граничниот премин Евзони, потврдија од МНР за „Мета“. Од Грција по дипломатски пат добиле објаснување дека и тие вложувале напори за решавање на проблемот и правеле се што можат, бидејќи и тие трпеле штети, а не само Македонија. Во писмото до Европската комисија, МНР навеле...

Камионите со нафта се пренасочуваат преку Бугарија, превозот поскапи

Камионите што превезуваат нафта и нафтени деривати, од граничниот премин Евзони се пренасочуваат кон Ново Село, Бугарија, вели за „Мета“, Билјана Муратовска од Здружението на превозници „Макам-транс“. - Поради настанатата ситуација, одобрено е преку овој граничен премин да поминува акцизна стока. Поради барањето алтернативни патишта, транспортерите ја зголемија цената за превозот за еден тон нафта, но важно е дека камионите се движат...

Падна старата куќа подарок од Жан Митрев за Општината Штип

Силен трескот ги разбуди жителите на штипско Ново Село изутрината околу седум часот, по уривањето на една од четирите стари куќи подарени од кардиохирургот Жан Митрев. По првиот трескот се слушнал уште еден послаб. Две третини од куќата целосно се урнаа. Старите греди, сведочат новоселци, се закануваа на минувачите, кои во тоа време се движеа кон Градски гробишта за...

Демерџиев: Не дојдовме овде да правиме провокации, туку да му оддадеме почит на Гоце Делчев

Денеска, овие мерки за сигурност се неопходни, а сигурноста значи, сите што сакаат да искажат почит за Гоце Делчев, тоа слободно да дојдат да го сторат, изјави пред малку...