fbpx
Таг: Ново министерство

таг: Ново министерство

По пожарите, Грција формираше ново министерство за климатски промени

Грција формираше ново министерство кое ќе се справува со влијанието на климатските промени во земјата по катастрофалните пожари што ја погодија земјата изминатово лето. На чело на новото министерство е поставен поранешниот кипарски еврокомесар Христос Стилијанидес, јавува Јуроњуз. Владата призна дека изминатово лето постоеле грешки во справувањето со шумските пожари во Грција, кои проголтаа 116.000 хектари шума на островот Евија...

Новото Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците влезе во Собрание

Во собраниска процедура влегоа предлозите за измени на Законот за организација и работа на органите на државната управа и на Законот за Влада со кои се предвидува основање на Министерство за политички систем и односи меѓу заедниците и бришење на Секретаријатот за спроведување на рамковниот договор. Со законските измени се овозможува и реорганизација, унапредување и дефинирање на надлежностите и работата...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...