fbpx
Таг: новинарска награда

таг: новинарска награда

МИМ го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“

Македонскиот институт за медиуми го објави конкурсот за новинарските награди „Никола Младенов 2022“ во кој ќе бидат доделени три годишни награди во категориите најдобра истражувачка сторија, најиновативен новинарски производ и најдобра репортерска фотографија. На конкурсот може да се пријават сите новинари и фоторепортери кои професионално работат во медиумите или соработуваат како фриленсери. Како што информираат од МИМ, пријавените материјали треба...

Тинејџерката која го сними убиството на Џорџ Флојд се стекна со специјална Пулицерова награда

Дарнела Фрејзер, тинејџерката која што го сними убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд беше наградена со специјална Пулицерова награда. 18-годишната тинејџерка го доби посебното признание на најпрестижната новинарска награда во САД и покрај фактот што не е професионален новинар. Во образложението за доделената награда се наведува дека храбрата Фрејзер ја истакнала клучната улога што ја имаат граѓаните во новинарската потрага...

Радио МОФ ја доби наградата „Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец“

Радио МОФ е добитник на наградата „Медиум промотор на новинарството како јавно добро – Роберто Беличанец“ за 2020 година што ја доделува Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) во рамки на проектот „Писменост за вести и дигитална писменост – Справување со лажни вести“, поддржан од Европската Унија. „Да се биде добитник на наградата „Роберто Беличанец е големо признание...

„План 75“ на Чие Хајакава освои „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

Со соопштување на наградите од интернационалното жири и последната проекција од програмата, синоќа во Кинотека на Северна Македонија беше затворено годинешното, 13-то издание на Филозофскиот филмски фестивал. Наградата „Златен був“...