fbpx
Таг: нови зборови

таг: нови зборови

Уште 455 нови зборови додадени во октомври во речникот на „Мириам Вебстер“

Реномираниот американски речник што го издава компанијата Merriam Webster додаде 455 нови зборови и дефиниции изминатиот месец. „Како што јазикот не престанува да се развива и обновува, така речникот не престанува да се проширува“, пишуваат на својот веб сајт од компанијата. Додадените зборови и објаснувања во англискиот јазик припаѓаат на неколку категории. Почнувајќи од онлајн развиениот комуникативен систем до зборови произлезени...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...