fbpx
Таг: нови закони

таг: нови закони

Собирачите на отпад со новите закони ќе добијат право на придонеси и вработување, вети министерот Нуредини

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска рече дека со новата законска регулатива за управување со отпадот ќе се формализираат собирачите на отпад. Станува збор за 3.000 до 5.000 лица од земјава, кои досега работеа непријавени без пензиско и здравствено осигурување и беа предмет на уцени од откупувачите на отпад, додека нивната заработка во голема мерка...

Бесими: Нè очекува најголемата реформа на пазарот на капитал, Законот за хартии од вредност ќе се замени со два нови закона

бесими
Министерството за финансии наредната година планира да ja реализира најголемата реформа во областа на пазарот на капитал. Постојниот Закон за хартии од вредност ќе биде заменет со два нови закона: Закон за финансиски инструменти и Закон за проспекти за хартии од вредност и обврски на издавачите за транспарентност, соопштија од Министерството за финансии. „Со оваа реформа ќе се создадат...

Грчките пратеници вечерва ќе гласаат за нови даночни поскапувања

Грчкиот парламент вечерва ќе гласа за новите закони од програмата за штедење кои ќе донесат нови даночни поскапувања. Пратениците ќе гласаат и за автоматскиот механизам за стопирање на финансиите во јавната администрација доколу Грција до 2018 не ги исполни договорените реформи и цели. Законите е извесно дека ќе поминат во парламентот со поддршка на пратениците од владејачката коалиција Сириза...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...