fbpx
Таг: нови вработувања

таг: нови вработувања

За нови програми за вработување годинава се испланирани 24,5 милиони евра, приоритет се лицата без работа поради пандемијата

План за вработување 2021 фото МТСП
За оваа година се предвидени 1,5 милијарди денари (24,5 милиони евра) за реализација на Оперативниот план за активни програми и мерки за вработување и услуги за пазарот на трудот, а со него ќе бидат опфатени 10.279 лица. „Целта е да се зајакне и поддржи пазарот на трудот за надминување на последиците од ковид кризата. Планот ќе значи поддршка на оние...

Заев: „Ист Гејт Мол“ ќе биде најголем трговски центар во регионот со светски брендови и нови вработувања

Ист Гејт Мол фото: Влада
Новиот „Ист Гејт Мол“ во Скопје, кој треба да биде отворен наесен, ќе биде модерен трговски центар, најголем во регионот. На површина од 160.000 квадратни метри во него, покрај другото, ќе бидат сместени реномирани трговски марки, 250 локални и меѓународни брендови, што ќе значи отворање на голем број работни места, но и привлекување нови инвеститори. Вкупната инвестиција изнесува над...

Филипче: Во здравството лани 446 нови вработувања, за три години платите на специјалистите зголемени за 40 отсто

Венко Филипче и здравствени работници фото: Мин за здравство
Во текот на минатата година се реализирани 446 нови вработувања во јавно-здравствени установи низ државата. Од почетокот на 2020 година, 164 доктори, 247 медицински сестри и 35 специјалисти добиле статус на вработени на неопределено време, соопшти Министерството за здравство. „Вложувањата во човечки капитал во здравството не застанаа ни во време на пандемија. Таа покажа колку се значајни здравствените работници, тие...

МИОА предлага јавниот сервис догодина да добие околу 19 милиони евра од државниот буџет

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) во предлог буџетот за 2021 година за финансирање на Македонската радио-телевизија (МРТ) предлага да се предвидат средства во висина од 1.172.737.280 денари (околу 19 милиони евра) што би се издвоиле од државниот буџет, информираат за „Мета.мк“ од МИОА. Сепак, од ова министерство посочуваат дека за финансирање на радиодифузната дејност за МРТ, Македонска...

МТСП: Со мерката субвенцинирање на плати досега се вработени 1.346 лица

И во услови на криза, активните програми и мерки за вработување им овозможуваат на компаниите полесно да ангажираат работници, пазарот на труд функционира, вработувањата не се запрени. Над илјада работни места се поддржани само со една мерка од Оперативниот план за вработување: „Субвенционирање на плати“, а финансиската помош за новоотворените работни места досега изнесува 302.556.000 денари, соопшти Министерството за...

МИОА ја одобри новата систематизација за дополнителни 460 работни места во МРТ

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) минатата недела ја одобрило новата систематизација на работните места во Македонската радио-телевизија (МРТ), предложена од Програмскиот совет на МРТ. Потпретседателот на Програмски совет, Ведат Мемедалија, вели дека новата систематизација е потпишана од државниот секретар на МИОА, Адем Авзиу и предвидува зголемување на бројот на вработените на јавниот сервис од сегашните 764 на...

Нови вработувања во скопската Итна помош по претседателските избори

Пополнувањето на медицинскиот персонал на Итната медицинска помош при Здравствениот дом Скопје, се очекува по завршување на претседателските избори, иако досега беа распишани два конкурса. Портпаролот Шпреса Асани за „Порталб.мк“, информираше дека ќе има седум нови вработувања во Здравствен дом Скопје, а во нив и нов кадар за Итната помош. - Имаше два конкурса за вработување, но бидејќи сме во...

Адеми: Поголем буџет за културни активности и нови вработувања во 2019 година

Министерот за култура Асаф Адеми денеска на прес-конференција во Владата го претстави предлог-буџетот на Министерството за култура за 2019 година, за кој порача дека ќе овозможи услови за квалитетни културни содржини од сите области на културата, кои ќе бидат дисперзирани низ целата земја. Истовремено, тој најави и 107 нови вработувања во институции кои работат на полето на албанската култура...

Нови 90 вработувања побарал вториот канал на МТВ од Владата

Уредничката на вториот канал на МТВ, Мигена Горенца, вели дека веднаш по донесувањето на измените за емитување програма на албански јазик 24 часа, во јуни, испратила извештај  до Владата за состојбата со кадар и со техника, како и за сè што треба да им се обезбеди за да ја остварат програмата. - Во тој извештај, правен пред да знаеме дека ќе...

Од 1 септември градинките ќе работат во две смени и секоја прва сабота во месецот

Од 1 септември градинките треба да почнат со двосменското работење, согласно владината одлука, донесена на 10 јули оваа година, соопшти денеска на прес-конференција министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. Според одлуката, првата смена ќе биде од 7 до 14.30 часот, а втората од 14 до 21.30 часот, а ќе се работи и секоја прва сабота во месецот од...

Американскиот новинар Еван Гершковиќ осуден на 16 години затвор во Русија

Новинарот на американскиот „Волстрит журнал“ Еван Гершковиќ денеска во Русија беше осуден на 16 години затвор за шпионажа кое се верува дека е политички мотивирано. Руското обвинителство побара тој...