fbpx
Таг: нови простории

таг: нови простории

Детскиот дом „11 октомври“ со британска помош прераснува во современ центар за социјални услуги (галерија)

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска го посети Детскиот дом „11 октомври“, кој со процесот на деинституционализација го промени начинот на грижа за децата без родители и родителска грижа од институционален во грижа заснована на групни домови во заедницата. „Целта на денешната посета на министерката Шахпаска беше увид во активностите за пренамена на овој објект. Во еден...

Со серија настани се одбележува Меѓународниот ден на младите

Меѓународниот ден на младите, 12 август, денеска ќе биде одбележан со серија на настани. Со две панел дискусии што ќе се одржат во „Јавна соба“, со почеток од 18 часот, Агенцијата за млади и спорт (АМС) денеска ќе го одбележи овој датум. На првата панел дискусија на тема „Младински центри“, ќе говорат директорот на АМС, Дарко Каевски и Драган Атанасов...

Спасовски ги промовираше позорникарите во Куманово, а ги најави и во Битола и во Штип

За да имаме безбедни градови, безбедни населени места, безбедни улици мора да имаме полицајци кои ќе бидат во постојан контакт со граѓаните и на кои граѓаните ќе им се обраќаат за сите нивни потреби, изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за време на денешната промоција на позорната служба или т.н. маалски полицаец во Куманово. Спасовски истакна дека позорната служба...

Тетовските гимназијалци сè уште учат во салата на општинската зграда

Учениците од гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“ од Тетово, кои следат настава на македонски јазик, и по речиси два месеци од почетокот на учебната година, учат во несоодветни услови во салата на зградата на Општина Тетово. Тие сè уште чекаат да се реновираат објектите на старото медицинско училиште, каде треба да го продолжат воспитно-образовниот процес. - Тука нема услови за следење настава,...

Новото седиште на СЈО е речиси готово – вселување на почетокот на септември

Специјалното јавно обвинителство на почетокот од септември својата работа ќе ја продолжи во новите простории на улицата Франклин Рузвелт, каде привршуваат адаптацијата и подготовките на објектот, потврдуваат за „Мета“ од СЈО. „Привршуваат подготовките на новиот објект и во тек е процесот на преселба во новите простории. Очекуваме веќе на почетокот на септември да продолжиме со работа таму“, се вели во одговорот на СЈО,...

На СЈО ќе му треба повеќе од година и пол да ги преслуша сите прислушувани разговори

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во моментов има отворено седум истражни постапки, во кои осомничени се 60 лица, додека вкупната бројка на предистражни постапки се зголемува, изјави денеска портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче Ристоска. Голем дел од предистражните постапки, како што посочи обвинителката, се фокусирани на случаи на финансиски криминал, за чие финализирање е потребно повеќе време. Одговарајќи на новинарско прашање, Ристоска рече дека...

Економскиот институт – Скопје ја одбележа 70-годишнината од неговото постоење [фото]

Економскиот институт – Скопје вчера свечено ја одбележа 70-годишнината од неговото основање во 1952 година. На свеченоста, покрај директорот на Економскиот институт, проф. д-р Зоран Јаневски, свое обраќање имаше ректорот...