fbpx
Таг: Новаци

таг: Новаци

Шест општини од Пелагонискиот и Југозападниот регион ќе работат на управување со отпадот

Општините Битола, Прилеп, Новаци, Охрид, Кичево и Пласница ќе работат на локално ниво на имплементација на проект за управување со отпадот. Денеска беа потпишани меморандумите за соработка помеѓу овие општини и САЛАР Интернационал, по повод одбелжувањето на 5 Јуни, Светскиот ден на животната средина и воведната конференција на проектот „Одржливо управување со отпадот на локално ниво“. Новиот проект е насочен...

Почна поставувањето на цевките на топловодот од РЕК Битола, ќе се обезбеди парно за Битола, Новаци и Могила

Започна поставувањето на цевките од топловодот од РЕК Битола до Битола. Од Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) информираат дека со засилен интензитет се подготвува трасата низ која ќе поминува топловодот, кој ќе обезбеди парно греење за трите општини во близина на РЕК Битола - Битола, Новаци и Могила. „Првите цевки се поставени на излезот од РЕК Битола кон Новаци, и...

Прва „белодробна“ трка на Балканот зa проблемот со загаденоста на воздухот од електраните на јаглен

Шеесетина тркачи од 13 земји и три континенти трчаа на првата виртуелна „белодробна трка“, прв настан од ваков вид, каде што тркачите го мерea загадувањето на воздухот од електраните на јаглен на Балканот и пошироко. Од Центарот за истражување и информирање на животната средина „Еко свест“, соопштија дека дел од учесниците во „The Lung Run“ (www.thelung.run) беа опремени со...

Општините Новаци и Алмопија ќе го развиваат туризмот со пари од ЕУ

Завршната конференција на проектот „Жива историја - живо наследство“ ќе биде организирана во општинската сала на Општина Новаци, утре во 12 часот. Проектот, кој чини 293.036 евра, е финансиран од Европската Унија во рамките на Програмата за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Грција. Целта на овој проект е да се зајакне соработката помеѓу општината Новаци и грчката општина Алмопија, за да...

Градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ во одбрана на Владимир Талески

Градоначалниците на Охрид, Прилеп, Босилево, Кривогаштани, Ресен и на Новаци денеска застанаа во одбрана на битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој е осомничен во случајот „Транспортер“ за малверзации со превозот на ученици во Битола. Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, тврди дека Талески е чесен и искрен градоначалник и, пред сè, многу добар човек, кој не би ги прекршил законите на Република...

Кривична пријава за градоначалникот на Општина Новаци, Лазар Котевски

Градоначалникот на Општина Новаци, Лазар Котевски, денеска заработи кривична пријава од битолската полиција за злоупотреба на службената положба и овластување. Тој е осомничен дека спротивно на Законот за јавни набавки, набавувал гориво за службените возила. - Пријавениот, во својство на службено лице, во периодот од 2011 до 2014 година, искористувајќи ги службената положба и овластување, постапил спротивно на Законот за јавни...

Повеќе од 20 куќи во општина Новаци ќе се обесштетуваат од поплавите

Жителите на пелагониската општина Новаци поднеле дури 300 пријави за обесштетување на нивните земјоделски имоти. Од поплавите досега биле уништени 20 објекти, а една куќа е целосно под вода. Ова се бројките што ги сумирале комисиите за процена на штети во општина Новаци по последните поплави во овој регион. „Барањата се веќе поднесени, комисиите треба да излезат на терен и да ја...

Стотици жители на Новаци бараат обештетување од поплавите

Само за еден ден, во Општина Новаци се поднесени 230 пријави за обештетување од поплавите. Од Општината велат дека жителите на повеќе села во битолскиот дел на Мариово, каде Црна Река и каналите направија најмногу штети, веќе пополнуваат изјави за да им се надомести штетата по нивните ниви, имоти, куќи и штали. - За многу кратко време добивме близу 250...

Се испумпува водата од манастирот „Рожденство на Пресвета Богородица“ во Новаци

Водата од поплавениот манастир „Рожденство на Пресвета Богородица“ во Новаци се испумпува. По испумпувањето на водата, ќе се прави првата процена на штетата.

Во Пелагонија сè уште е рано за санирање на штетите

Регионалниот пат Битола - Новаци е прооден за сообраќај по санирањето на откорнатиот пат. Од синоќа е поставен тампон и бетон, а водата на Црна истекува преку голема цевка под преминот. Сепак, водата во поплавената Пелагонија никако да се повлече од нивите и од дворовите. Засега се одложува санацијата на оштетените патишта и мостови, како и дезинсекцијата и дезинфекцијата....

Груевски во посета на настраданите во Новаци

Премиерот Никола Груевски ги посети поплавените подрачја во општина Новаци и оствари средби со граѓаните. Во текот на денешниот ден, премиерот ќе ги посети и поплавените места во Могила. Груевски одржа состанок со локалниот кризен штаб во Општина Новаци, на кој присуствуваа градоначалниците на општина Битола, Владимир Талески, на општина Новаци, Лазар Котевски, и на општина Могила, Стево Пивковски.

Небото пак се отвори, Армијата дојде на помош во Пелагонија

Пороен дожд од утрово врне во битолско-пелагонискиот регион. Новите врнежи се уште поголема опасност за поплавената општина Новаци. Надлежните преку цела ноќ ги зајакнуваа насипите за Црна Река да не го поплави целото село Новаци. На помош во Пелагонија пристигаа војници на АРМ и пожарникари од Скопје, на терен е Кризниот штаб, а мештаните веќе поставуваа насипи и вреќи со...

Вработени од РЕК, преку монтажен мост, пеш заминаа на работа

Невообичано беше патувањето денеска на вработените од првата смена во РЕК Битола откако е пресечан патот кој од градот води до комбинатот. Едни автобуси на РЕК Битола ги однесоа работниците до монтажниот мост, а други, пак, ги пречкаа од другата страна за да ги транспортираат до работните места. Под вода е целото поле околу комбинатот, манастирот „Пресвета Богородица“ и првите...

Го пресекоа патот кој води до РЕК Битола

Штетите од поплавите по пелагониското поле станаа минорни откако Црна Река почна да ги поплавува и заробува во своите домови и жителите на селото Новаци. За да нема човечки жртви, властите во општина Новаци како единствен излез од оваа тешка состојба решија да го пресечат патот кој од Битола води кон селото Новаци и кон РЕК Битола. Со дозвола на...

Црна ги поплави иконостасот и фреските на манастирот „Пресвета Богородица“ во Новаци

Манастирската црква и конаците на „Пресвета Богородица“ во Новаци се метар и половина под вода. Опасноста е уште поголема ако се сруши насипот на Црна, тогаш водите сериозно ќе му наштетат на овој верски објект - предупредуваат од манастирот. Отец Душко Груевски вели дека од синоќа иконостасот и фреските се под вода и направена е голема материјална штета. - Во манастирот...

За да се спречи поплавување на Новаци, ќе се руши регионалниот пат кој води до РЕК

Со дозвола на министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, намерно ќе се сече регионалниот пат кој води до РЕК Битола за да се направи пропуст на водата што се заканува да го поплави цело село Новаци. - Добивме дозвола од министерот Миле Јанакиевски да го пресечеме патот за да направиме вештачки испуст на водата, која е надојдена и постојано се зголемува...

Црна се заканува да го сруши мостот пред РЕК Битола

Опасна станува ситуацијата во општина Новаци откако водите на Црна Река поплавија два помали моста пред РЕК Битола. Патот е отсечен, а постои опасност да биде однесен од силните води, предупредуваат од Општина Новаци. Во селото Новаци веќе се евакуирани неколку семејства кои живеат на почетокот од селото и се сместени во простории на Општината. - Веќе не стравуваме за нивите,...

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...