fbpx
Таг: новак ѓоковиќ

таг: новак ѓоковиќ

Сојузниот суд на Австралија објави 106 причини за депортацијата на Ѓоковиќ

Сојузниот суд на Австралија објави документ во кој се наведени 106 точки за конечната пресуда по што Новак Ѓоковиќ беше депортиран од земјата. Во документот се нагласени сите контроверзни постапки на тенисерот од моментот кога го добил позитивниот тест на 16 декември, неговото соочување со царинската полиција, првата позитивна пресуда и практично целата приказна, а наведени се и членови...

Ѓоковиќ ќе биде депортиран од Австралија и нема да игра на Австралија опен

Федералниот суд ја одби жалбата на српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ за да остане во земјата и да игра на Австралија опен. Тој ќе мора да биде депортиран од Австралија, а пресудата на главниот судија Џејмс Алсоп дојде по едногласна одлука на тројцата судии кои расправаа за случајот во Мелбурн на 16 јануари, јавува Би-би-си. Ѓоковиќ се соочува и со можноста...

Во Белград молк и исчекување: „Ноле ни е поважен од претседателот“

Во српската престолнина Белград сите очи се вперени во телевизиските екрани кои ги пренесуваат судските сесии за жалбата на Новак Ѓоковиќ по одлуката на министерот за имиграција Алекс Хок по втор пат да му ја укине австралиската виза на 34-годишниот рекет број еден. Молк владее и во ресторанот Ноле 1 во Нов Белград каде екипата на Мета.мк престојуваше утрово. Бројни...

Ѓоковиќ се соочува со депортација: Австралија по вторпат му ја укина визата

Австралиските власти по вторпат му ја укинаа визата на Новак Ѓоковиќ и на адвокатите на Новак Ѓоковиќ им предадоа барање за тој да се појави утре на сослушување во судот за да се одлучат за понатамошните чекори. Светскиот првак во тенис сега се соочува со депортација, но неговите адвокати од реномираната адвокатска канцеларија „Hall & Wilcox“ се надеваат дека ќе...

Вистиномер: Имаше пренос во живо од судењето на Новак Ѓоковиќ во Австралија

Наспроти она што се тврди во постот кој го рецензираме, судењето во живо беше одржано. Поради големиот интерес на светската јавност за овој случај, австралискиот федерален суд реши да го емитува судењето во живо. Сите часови од долгото судење може да се погледнат на Јутјуб каналот на федералниот австралиски суд, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост на...

Вистиномер: Киану Ривс не му дал поддршка на Ѓоковиќ, твитер профилот од каде што се споделуваат објавите не е негов

Киану Ривс, ѕвездата од познатиот филмски серијал „Матрикс“, ниту му дал поддршка на Ѓоковиќ, ниту го критикувал Надал. Твитер профилот од кој се споделени твитови со вакви содржини не е на Киану Ривс, туку станува збор за објави кои ги продуцира некој што се претставува како дублер на актерот и тоа е јасно напишано на самиот Твитер профил, пишува...

Лажна Фејсбук-страница на познатиот тенисер Новак Ѓоковиќ нуди „награди“ и краде лични податоци

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, но и во светот. Босанско-херцеговскиот портал за...

Тенисерот Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга позитивни на корона вирусот

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга се позитивни на корона вирусот, додека неговите деца добиле негативен тест од ковид-19. Новак и семенјството заминале во Белград за да се тестираат од корона вирус веднаш по објавата дека случаи на заболени се регистрирани на ревијалниот тениски турнир „Адриа тура“ во хрватскиот град Задар. Инаку, Новак Ѓоковиќ беше учесник на овој...

Новак Ѓоковиќ со аут за корона вирусот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Ѓоковиќ го совлада Федерер за шесто финале на „Австралија опен“

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, е првиот финалист на „Австралија опен“ откако во првото полуфинале го совлада Рожер Федерер со 3-1 (6-1, 6-2, 3-6, 6-3). Денешното полуфинале на „Австралија опен“ беше 45. дуел меѓу Ѓоковиќ и Федерер, по кој српскиот тенисер има една победа предност во однос на швајцарецот, односно 23-22. За Ѓоковиќ ова ќе биде шесто финале на „Австралија опен“....

Ѓоковиќ триумфираше на турнирот во Доха

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ја освои титулата на АТП-турнирот во Доха, Катар, откако во денешното финале го совлада вториот носител, шпанецот Рафаел Надал, со убедливи 2 - 0 во сетови. Српскиот тенисер двата сета ги доби убедливо, првиот со 6 - 1, а вториот со 6 - 2 во гемови. Со триумфот во Доха, Ѓоковиќ се наметнува како еден од...

По победата на Вимблдон, Ѓоковиќ ја зацврсти позицијата на АТП-листата

По освојувањето на новата титула на Вимблдон, најдобриот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ, го зацврсти првото место на АТП-листата. Бидејќи во финалето играа истите минатогодишни финалисти, Ѓоковиќ и Рожер Федерер, а и победникот на оваа сезона е ист како и лани, Ѓоковиќ сега има 13.845 бодови, а Швајцарецот пак 9.665 поени. Ѓоковиќ го совлада Федерер со 7:6, 6:7,6:4, 6:3 и го освои третиот...

Ѓоковиќ обезбеди пласман во четвртфиналето на Вимблдон

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, успеа да го победи Кевин Андерсон, со 6-7 (6), 6-7 (6), 6-1, 6-4, 7-5 и да обезбеди пласман во четвртфинале на Вимблдон. Вчера натпреварот беше прекинат и заврши 2:2, за денеска да продолжи и во одлучувачкиот петти сет, Ѓоковиќ да поведе со 7:5 за пласман меѓу најдобрите осум тенисери на турнирот. Иако вчера Ѓоковиќ имаше...

Во четвртфиналето на „Ролан Гарос“, Ѓоковиќ го совлада Надал

Во четвртфиналето на „Ролан Гарос“, најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Рафаел Надал со 7:5, 6:3, 6:1. Надал, кој го нарекуваат „крал на земјениот терен“, доживеа прв пораз на Отвореното првенство на Франција, по шест години. На патот кон титулата која никогаш не ја освоил, Ѓоковиќ го елиминираше најопасниот противник. Следниот натпревар Ѓоковиќ ќе го игра со британскиот тенисер Енди...

Најдобрите тенисери ќе се борат за освојување на „Ролан Гарос“

Денеска почнува вториот Гранд слем турнир за годинава, „Ролан Гарос“ во Париз. Отвореното првенство во тенис ќе се игра до 7 јуни. Главен фаворит за трофејот во машка конкуренција е најдобриот светски тенисер во моментов, Новак Ѓоковиќ, чијшто главен конкурент ќе му Рожер Федерер, кој ќе се бори за освојување на 18. Гранд слем трофеј. Во женска конкуренција, главни конкурентки за освојување на...

Ѓоковиќ го освои Mастерс-турнирот во Рим

Новак Ѓоковиќ го освои Mастерс-турнирот во Рим, совладувајќи го Рожер Федерер со 6:4, 6:3 и со тоа ја одбрани титулата. На најновата ранг-листа на АТП, Ѓоковиќ и понатаму е прв, но сега е намалена разликата во бодовите меѓу него и второпласираниот Федерер. Она што следи е „Ролан Гарос“ во Париз, гренслем-титула што Ѓоковиќ ја нема освоено.

Новак Ѓоковиќ го освои Мастерс-турнирот во Монте Карло

Тенисерот број 1 на АТП-листата, Новак Ѓоковиќ, го освои Мастерс-турнирот во Монте Карло, извојувајќи победа над Томаш Бердих со резултат 7:5, 4:6, 6:3. Ова е негова 23. мастерс-титула, а вкупно има освоено 52. На најновото рангирање, објавено денеска, тој има 5.460 бода повеќе од второпласираниот Рожер Федерер, како резултат на триумфот на Мастерс-натпреварот во Монте Карло и раната елиминација на Швајцарецот,...

Новак Ѓоковиќ вторпат ја освои наградата „Лауреус“

Новак Ѓоковиќ вторпат во кариерата победи на изборот на Фондацијата „Лауреус“ за најдобар спортист на планетата, а наградата ќе му биде врачена за спортските достигнувања во 2014 година. Првиот тенисер на АТПлистата, на почетокот на 2012 година беше прогласен за најдобар спортист на светот, исто така во избор на оваа фонадација. Рекордер по бројот на награди „Лауреус“ е швајцарскиот тенисер Рожер Федерер,...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...