fbpx
Таг: нов сопственик

таг: нов сопственик

Илон Маск го презема Твитер, зделката е вредна 44 милијарди долари

Elon Musk
Одборот на директори на Твитер најпосле се согласи - Илон Маск е новиот сопственик на една од најпопуларните и активни социјални мрежи во светот, Твитер, што ја откупи со склопување на договор вреден 44 милијарди долари. Ваквиот потег може да значи големи промени во начинот на кој што функционира оваа мрежа и да има несогледливи последици поради чекори преземени...

„Централ Азија металс“ е нов сопственик на рудникот „Саса“

Компанијата „Централ Азија металс“ (Central Asia Metals PLC) е нов сопственик на рудникот за олово и цинк „Саса“ од Македонска Каменица, откако на Лондонската берза денеска беше завршена постапката за купување на 100 отсто од „Линкс ресорсис лимитед“, поранешниот сопственик на рудникот. Компанијата „Центарл Азија металс“, чие седиште е во Лондон, Велика Британија, ја купи „Линкс ресорсис лимитед“ за 402,...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...