fbpx
Таг: нов бран

таг: нов бран

Според главниот здравствен инспектор, Бугарија влегла во новиот бран на ковид-19

Веќе сме влезени во новиот бран на ковид-19, соопшти главниот здравствен инспектор на Бугарија, доц. д-р Ангел Кунчев во гостување на бугарската телевизија со национална концесија „Нова“ претпладнево. „Ние сме 3-4 седмици зад она што се случува во Западна Европа. во следните 2-3 седмици веројатно ќе се соочиме со засилен бран. Не е толку страшно и драматично, но фактички е...

Пановски: Бројките растат, доцна е за мерки, октомври ќе биде критичен месец

Бројот на лица заболени од ковид-19 постепено расте, а државата требаше многу порано да преземе мерки за да го намали тој број, смета проф. д-р Никола Пановски од Медицинскиот факултет. Според него, требало да има поголема контрола на граничните премини, а властите требало да преземат мерки и во однос на организирањето свадби на отворено. Пановски прогнозира дека пикот се...

Даниловски: Во зелена зона сме, но во август влегуваме во прво ниво на ризици од ковид-19

Цел јули имаме експоненцијално ширење на бројот на ковид-случаи и тоа зборува дека имаме тренд на постепен пораст. Бранот на некој начин се наговестува дека почнува зашто четиринаесетдневната инциденца на 100.000 жители е 13. Иако сме во зелена зона, во средината на август ќе влеземе во прво ниво на ризици, предупредува епидемиологот проф. д-р Драган Даниловски. - Во моментов имаме...

Апарати за брзи тестови ќе се постават во 16 монтажни ковид центри низ државата

Машини – апарати за тестирање, кои за неколку часови ќе можат да дадат резултати за присуство на корона вирусот, ќе бидат инсталирани во монтажните болници, 16 на број, кои Министерството за здравство ги подготвува за во септември, кога се очекува втор бран на епидемијата. Ова денеска во Штип го најави државниот секретар во Министерството за здравство, д-р Владимир Милошев, кој...

Д-р Халити: Лекарите го губат ентузијазмот и тоа ќе биде проблем во текот на втората фаза од ковид-19

Лекарот специјалист, Газменд Халити за „Порталб.мк“ изјави дека бројот на медицинскиот персонал се намалува од ден на ден бидејќи вирусот ги погодува и нив, силите згаснуваат и лекарите во земјава го губат ентузијазмот. Според него, ова ќе биде голем проблем во текот на втората фаза што се предвидува да се појави наесен, известува „Порталб.мк“. Какво искуство добивте од справувањето со...

НАТО се подготвува за вториот бран на ковид-19

Чешка беше еден од сојузниците кои доставија медицинска опрема како помош на македонските напори во справување со пандемијата (Фото: НАТО)
Со спремни залихи медицинска опрема, посебен фонд и нов оперативен план, НАТО се подготвува за вториот бран на пандемијата на ковид-19. Ова е една од четирите точки на тридневниот состанок на сојузничките министри за одбрана, кој се одржува од 16 до 18 јуни преку видеоконференциска врска. Подготовката за вториот бран ќе биде главна тема на денешната сесија. Од почетокот на...

Церар: Напролет е можен нов огромен бран мигранти во Европа

Словенечкиот премиер, Миро Церар, денеска во разговор за словенечкото радио изјавил дека напролет е можно кон Европа да тргне нов голем бран од милиони мигранти, кои во моментов се наоѓаат во камповите во Турција. „Не станува збор само за бегалци од подрачјата зафатени со војни, како Сирија, Авганистан и Ирак, туку и од Африка, од каде доаѓаат економски мигранти, а...

ССНМ билтен: Положбата на жените во медиумите и предизвиците со кои се соочуваат

Положбата на жените во медиумите и предизвиците со кои се соочуваат, изложеноста од ризици за вербални закани, навреди и физички напад, важноста од обезбедување на економска стабилност е главната...