fbpx
Таг: норвешка

таг: норвешка

ВМРО-ДПМНЕ со остри одговори до амбасадорите на САД, ЕУ и на Норвешка

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, синоќа одржа одвоени средби со американскиот амбасадор, Џес Бејли, евроамбасадорот Самеул Жбогар и со норвешкиот амбасадор во земјава, Анре Санес Бјорнстад, на кои е разговарано за резултатите од предвремените парламентарни избори, очекувањата од новите парламент и влада, за работата на Државната изборна комисија, како и за говорот на омраза и реториката на протестите пред...

330 американски војници привремено ќе бидат сместени во Норвешка

Околу 330 војници на американската морнарица ќе бидат привремено сместени на тлото на Норвешка и тоа првпат по завршетокот на Втората светска војна, јавува „Ројтерс“. Американските војници ќе учествуваат на воени вежби и на обуки во арктички услови. „САД се нашиот најважен сојузник со кој негуваме блиски билатерални односи кои сакаме да ги развиеме“, изјави министерот за одбрана на Норвешка, Ине Ериксен...

Отворено седиштето на Балканските медицински наменски сили во Скопје

Министрите за одбрана на Македонија, Србија, Албанија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и на Словенија денеска се состанаа во Скопје по повод свеченото отворање на седиштето на Балканските медицински наменски сили во касарната „Илинден“. Станува збор за регионална организација, составена од шесте балкански земји, а поддржана од Норвешка и од Соединетите Американски Држави. Целта на проектот, како што посочи министерот...

Норвешка: На Брејвик не му се прекршени човековите права

Норвешката влада не се согласува со пресудата на судот, според која со затворските услови се прекршуваат човековите права на масовниот убиец Адерс Брејвик, соопшти денеска норвешкиот министер за правосудство, Андерс Анундсен. Судот во Осло минатата недела донесе пресуда, според која на Брејвик, кој во нападите во 2011 година уби 77 лица, му се прекршени човековите права затоа што престојува во самица...

Бејвик ја тужи Норвешка за повреда на човековите права

Екстремниот десничар Андрес Брејвик, кој во 2011 година уби 77 лица во Норвешка, денеска пред судот се појави со нацистички поздрав. Тој ја тужи Норвешка поради повреда на човековите права, односно затоа што речиси пет години го држат во изолација. Од безбедносни причини, судењето се одвива во затворот „Скиен“, во кој Брејвик ја издржува казната. Бејвик во затворот го држат одвоено од...

Еден загинат при судир на тенк и на автомобил во Норвешка

Едно лице загина во судир на тенк и на автомобил на селски пат во централниот дел на Норвешка, за време на големите воени вежби на НАТО, соопштија норвешката полиција и војската. Несреќата се случила во северниот дел на округот Тренделаг, каде во моментов се одвива воена вежба на НАТО и на земјите партнери, во која учествуваат 15.000 војници. Полковник на норвешката...

Норвешката влада предлага поостри мерки за азил

Норвешката влада денеска ќе предложи мерки за заострување на прописите за азил, соопштија норвешки претставници. Министерот за имиграција, Силви Листхауг, рече дека мерките за кои е потребно одобрување од парламентот, вклучуваат рестрикции во врска со тоа кој може да добие бегалски статус во Норвешка. Норвешка во моментов дава бегалски статус на поширока група луѓе од тие што се сметаат за бегалци според...

Норвешка открила: 27.000 мигранти користат лажен идентитет

Норвешките власти денеска соопштија дека околу 27.000 мигранти што влегле во Норвешка или во неа минале извесно време имаат фалсификувани документи. Користејќи технологија за препознавање лице, норвешкиот центар за лични документи утврдил дека различни лица користеле идентитет на 106 лица. - Ако предвид ја земеме целата база на податоци, би можеле да заклучиме дека околу 27.000 лица што минале низ Норвешка или во моментов...

Попоски во Осло: Треба да се смени пристапот за прием во НАТО и ЕУ

Шефот на македонската дипломатија,Никола Попоски, денеска во Осло се сретна со министерот за надворешни работи на Кралството Норвешка, Борге Брендеата, министерка за одбрана, Ине Ериксен Сореиде, како и со членови на Комисијата за надворешни работи и одбрана на норвешкиот парламентот. Како што соопштуваат од МНР, на средбите се разговарало за можностите за унапредување на билатералните односи и за соработка во...

Ахмети: Клучните точки од Договорот од Пржино се спроведени

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во партиското седиште во Тетово се сретна со претседателката на Комисијата за надворешни работи и за одбрана на норвешкиот парламент, Аникен Хуитфелд. Ахмети и Хуитфел, како што соопштуваат од партијата, разговарале за актуелната политичка ситуација, имплементацијата на Договорот од Пржино, евроатланската интеграција, како и за билатералните односи и за норвешките инвестиции во Македонија. Лидерот на...

Попоски во работна посета на Норвешка

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска престојува во работна посета на Кралството Норвешка. Попоски за време на посетата ќе се сретне со норвешкиот министер за надворешни работи, Борге Бренде, како и со министерот за одбрана, Ине Ериксен Сореиде. За време на средбите, како што соопштија од МНР, се очекува да бидат разменети мислења за продлабочување на билатералните односи, за поддршката...

Барателите на азил ќе ја чинат Норвешка една милијарда евра

Норвешката влада очекува дека во 2016 година азил ќе побараат 33.000 мигранти, што е трипати повеќе од годишниот просек изминатите неколку години. Владата проценува дека големиот број мигранти државата ќе ја чинат една милијарда евра, што е многу поголем износ од планираниот буџет. За да ги финансира дополнителните трошоци, постои предлог да се земат пари од државниот фонд, кој, инаку, е...

Норвешка ќе донира 7,3 милиони евра на Македонија и на Србија за бегалската криза

Норвешка ќе донира 7,3 милиони евра на Македонија и на Србија за да им помогне да се справат со зголемениот прилив на бегалци, рече норвешкиот министер за надворешни работи, Борге Бранде. Бранде рече дека една половина од парите ќе ѝ бидат дадени на Србија за надградба на системи за прифаќање бегалци во пресрет на зимата, додека останатиот дел од сумата ќе...

Норвешка ќе гради тунел за големи бродови

Норвешка планира на својот западен брег да изгради тунел за бродови долг 1,7 километар за да се избегне тешкото минување околу полуостровот Стад, наведува „Визит Норвеј“. Тунелот би бил висок 37 метри, што е доволна висина за низ него да минат големите крстосувачи и други патнички и товарни бродови. Лошите временски услови најчесто го отежнуваат минувањето на бродовите околу полуостровот, а проектот треба да...

Норвешките невладини организации бараат Груевски да ги осуди нападите на ЛБГТ-заедницата

Норвешкиот хелсиншки комитет (НХЦ), норвешката ЛГБТ-организација (ЛЛХ) и „Амнести интенејшнел - Норвешка“, испратија писмо до премиерот Никола Груевски, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како и Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, во кое ја изразија својата загриженост за состојбата со ЛГБТ-лицата во Македонија, објави „Нова ТВ“. „Две лица добија повреди по телото и на главата по нападот врз кафе-барот ,,Дамар‘‘ во...

Вистиномер: Не е точно дека вакцинираните против ковид може да се детектираат со блутут апликација

Не е можно вакцинираните лица да се пронајдат со блутут, бидејќи вакцините против ковид-19 не содржат ниту една состојка која би можела да се детектира преку блутут. Станува збор...