fbpx
Таг: нормализација

таг: нормализација

Пред состанокот во Охрид: Курти за европскиот предлог, за Брнабиќ ЕУ е стратешка цел за Србија

Пред состанокот меѓу Србија и Косово што ќе се одржи на 18 март во Охрид, највисоките официјални претставници излегоа со изјави во врска со очекувањата од овој важен настан. Косовскиот премиер Албин Курти денеска повтори дека е подготвен да го потпише европскиот предлог за нормализација на односите меѓу Косово и Србија, јавува Радио-телевизија Косово. Курти вели дека било штета што...

Заев – Барнет: Кризата може да се реши со фер и демократски избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од членката на извршниот одбор на СДСМ, Рената Дескоска, попладнево се сретнал со потпретседателката на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Дорис Барнет. Тема на состанокот била актуелната политичка ситуација и неопходноста од одржување на слободни и регуларни избори. - Кризата кулминираше поради криминално спроведени и одржани избори, што се покажа дека се случувале во повеќе изборни...

Потпишан договор за нормализација на односите меѓу ЕУ и Куба

Европската Унија и Куба потпишаа договор за нормализација на односите, со што се трасира патот за воспоставување економска соработка меѓу нив. Кубанскиот министер за надворешни работи, Бруно Родригес, заедно со високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, присуствуваa на церемонијалното потпишување на договорот во Хавана. - Ова е историски ден за билатералните односи – изјави Могерини. Договорот ќе...

Руинираните објекти во фабрика „Треска“ тргнати, ќе надживеат дрвјата или зградите?

Од некогашната фабрика за мебел „Треска“ не е останато речиси ништо по неколкумесечното чистење на руинираните индустриски објекти на оваа локација во скопската населба Буњаковец. Мета.мк обезбеди фотографии од...