fbpx
Таг: номинација

таг: номинација

Документарецот „Вознемирена земја“ во коавторство на режисерката Кумјана Новакова се квалификуваше за Оскар

Документарниот филм во режија македонско-шпанското дуо Кумјана Новакова и Гиљермо Карерас – Канди, „Вознемирена земја“ (Disturbed earth) се квалификуваше за „Оскар“ во категоријата за долгометражен документарен филм. Академијата за филмски уметности и науки во САД ја објави листата на филмови кои се квалификуваа за 95. издание на престижната награда. Станува збор за долгометражен документарец кој со шпанско-македонско-босанска копродукција, а се квалификуваше...

Претседателот Џо Бајден го предлага Кристофер Хил за нов амбасадор на САД во Белград

Американскиот претседател Џо Бајден го номинираше долгогодишниот искусен дипломат Кристофер Хил за нов амбасадор на САД во Србија, пренесуваат светските медиуми. За да биде назначен за амбасадор, номинацијата на Хил треба да биде потврдена од американскиот Сенат. Белградскиот дневен весник „Данас“ денеска пишува дека ваквиот потег на претседателот Бајден ќе значи отповикување на досегашниот американски амбасадор во Белград Ентони Годфри...

Номинацијата на Заев и Ципрас за Нобелова награда поддржана од 33 европратеници

Фото: Борче Поповски
По прв пат на Балканот со покажано лидерство се постигнува ваков иновативен договор, пишуваат 33 европратеници од 16 земји и шест политички групи од Европскиот Парламент, во писмото до Норвешкиот комитет за Нобел со кое ја поддржaa иницијативата на Видед Бушамауи од Тунис, премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас да бидат добитници на Нобеловата награда за мир за 2019. Писмото...

Заев и Ципрас и официјално номинирани за Нобелова награда за мир

Премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас се номинирани за Нобелова награда за мир за 2019 година за Договорот од Преспа, со кој се надминува дводеценискиот спор за името. Номинацијата на Заев и Ципрас денеска во Скопје ја објави добитничката на Нобеловата награда за мир во 2015 година, Уидед Бушамауи на церемонијата што се одржа на Универзитетот ФОН . Бушамауи рече дека Договорот од...

Комисијата на Сенатот ја одобри номинацијата на Кристофер Вреј за нов шеф на ФБИ

Комисијата за правосудство на американскиот Сенат едногласно ја одобри номинацијата на Кристофер Вреј за нов директор на Федералното истражно биро (ФБИ), јавуваат медиумите во САД. Сите 20 членови на комисијата гласале за номинацијата на Вреј, кој по професија е адвокат, а во администрацијата на Џорџ Буш Помладиот ја вршеше функцијата помошник-министер за правосудство. Американскиот претседател Доналд Трамп го номинираше Вреј за...

Европратеничката Марија Габриел номинирана од Бугарија за еврокомесар

Марија Габриел, пратеничка на Европската народна партија (ЕПП), е номинирана за еврокомесар од Бугарија, соопшти шефицата на бугарската дипломатија, Екатерина Захариева, по седницата на владата на Бугарија. Габриел, која е пратеничка во Европскиот парламент од 2007 година, сега треба да биде одобрена од нејзините досегашни колеги. Најверојатно ресорот на 37-годишната Габриел во Европската комисија (ЕК), ќе биде дигитализацијата. Бугарија нема свој...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...