fbpx
Таг: НОБ

таг: НОБ

Одбележувањето на 80-годишнината од холокаустот на македонските Евреи продолжува вечерва

По Маршот на живите, кој тргна од старата железничка станица до Тутунскиот комбинат, некогаш „Монопол“, во чии згради биле затворени македонските Евреи пред нивната депортација во нацистичкиот логор Треблинка и положувањата венци, цвеќе и камчиња со имињата на убиените Евреи, одбележувањето на 80 годишнината од холокаустот продолжи на градските гробишта Бутел. Со пораката „11 март 1943 - Никогаш повеќе“ и...

Скопје го одбележува 13 Ноември – Денот на ослободувањето на градот

Денеска се одбележува 13 Ноември - Денот на ослободувањето на Скопје во Втората светска војна. На 13 ноември, пред 73 години борците од 42. и 50. Народнослободителна дивизија на македонската војска и 16. Македонска бригада го ослободија Скопје од фашистичка окупација. По неколкудневни тешки борби со припадниците на 22. гренадирска германска дивизија, составена од 47. и 65. полк и делови...

Како ВМРО-ДПМНЕ одеднаш ги засака партизаните и НОБ

ВМРО-ДПМНЕ во денешното редовно утринско соопштение ги обвини СДСМ и неговиот лидер Зоран Заев дека со прифаќањето на платформата на албанските партии, меѓу другото, сака да ги осуди борците од АСНОМ и партизаните за нивната борба за слободна држава. Хипокризијата се гледа од едноставното набројување на „делата“ на партијата на власт во изминативе години: Дел од спомениците од НОБ се целосно...

Борците на НОБ и здружението „Титоисти“ го одбележуваат 29 ноември

Членовите на охридското здружение „Титоисти“, заедно со членовите на Сојузот на борци од Народно ослободителната војна во Македонија 1941 – 1945 и граѓаните продолжувачи од општините Охрид и Дебрца, го одбележуваат 29 ноември, денот на поранешната Југословенската заедница - СФРЈ. Покрај другото, на јавна трибина, ќе дебатираат на тема „Кога Македонија стана држава со сите белези за државност, благодарение на...

Повеќе делегации положија цвеќе пред споменикот на НОБ

Пред Споменикот на ослободителите на градот Скопје, пред платото на Владата на Република Македонија, повеќе делегации положија цвеќе во чест на Денот на ослободување на Скопје, 13 Ноември. Цвеќе положи и делегација од Град Скопје, составена од градоначалникот Коце Трајановски и од претседателката на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева. Во името на борците-ослободители на Скопје, се обрати Трајко Стаматовски,...

Охрид го чествува денот на ослободувањето од фашизмот

Охрид вчера со одржаниот свечен Седмоноемвриски концерт на учениците од Основното музичко училиште „Методи Патче“, ги почна чествувањата по повод 7. ноември, Денот на ослободувањето на градот. Денеска напладне, ќе биде положено цвеќе на спомен-обележјата од НОБ во градскиот парк во Охрид, по што, во 13 часот е закажана свечената седница во Општината, каде обраќања ќе имаат претставници на локалната...

Собраниска делегација положи цвеќе

По повод одбележувањето на 13 Ноември, Денот на ослободувањето на градот Скопје, собраниска делегација положи цвеќе пред Споменикот на ослободителите на Скопје на партизанските гробишта во Бутел, на гробот на генерал Михајло Апостолски во Алеата на заслужните граѓани на градските гробишта Бутел и пред Споменикот на ослободителите на Скопје пред Владата на Република Македонија.

Милошоски: Заслужуваме да бидеме рамноправна членка на НАТО

Во бесмислената војна, пред 100 години, загинаа многу млади војници, но најголемата жртва на ова поднебје беше Македонија, истакна потпретседателот на Собранието на Република Македонија Антонио Милошоски, на Француските воени гробишта во Битола, каде што денеска беше одбележан денот кога во 1918 година беше потпишано примирјето меѓу завојуваните страни. - Пред 100 години многу млади војници, Французи, Германци, беа жртви...

Одбележување на 71-годишнината од формирањето на Првата македонско-косовска ударна бригада

Со пригодна свеченост, борците од НОВ од Охрид и од Дебрца денеска ќе ја одбележат 71-годишнината од формирањето на Првата македонско-косовска ударна бригада во селото Сливово. Самиот настан секоја година традиционално се одбележува во селата Сливово и Белчишта, а предвидено е цвеќе да биде положено пред споменикот на паднатите борци од Илинден - 1903 и НОАВМ 1941-1945 во Сливово. Таму...

СДСМ во посета на борците од НОБ

Делегација предводена од претседателката на Градската организација на СДСМ, Софија Куновска, ја посети скопската организација на Сојузот на борци. - Негирањето на улогата на НОБ е опасно. Многу грешат оние кои денес сакаат да ја минимизираат улогата на НОБ, како еден од темелите на државноста - рече претседателот на градската организација на борците од НОБ, Трајко Стаматовски. Куновска пред борците од НОБ ја...

Графити со содржина „Албанска национална Илирида“ и „УЧК“ испишани на споменик од НОБ во Гостивар

На споменикот на загинатите борци од НОБ во Гостивар, непознати лица испишале графити со етинички пароли на албански јазик, информира полицијата. Графити со содржина, „Албанска национална Илирида“ (Ilirida shqipri etnike), „Илирида на кастриотите“ (Ilirida kastriotet), „УЧК“, „Гаши, Фатон, Исен, Вулнет“ (Gaxi Faton Isen Vulnet), освен на споменикот на загинати борци од НОБ, биле испишани и на влезната врата од спортската сала во градот. Полицијата...

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...