fbpx
Таг: НМСМ

таг: НМСМ

Изабела Јакимова, „Младите на Една може“ и „Гоу Грин“ се добитници на Наградата за младинско учество

Познати се добитниците на Наградата за младинско учество која ја доделува Агенцијата за млади и спорт (АМС) во соработка со Националниот младински совет на Македонија (НМСМ). Годинава, наградата во индивидуална категорија ја доби актерката Изабела Јакимова. Неформалната група на млади „Младите на Една може“ (One Can Youth) победија во категоријата на неформални групи на млади, додека здружението „Гоу Грин“ (Go...

Училиштата мора да бидат безбедна средина за нивните ученици, реагираат организациите

Објавата на средношколка за случувањата во средното музичко училиште „Илија Николовски Луј“, која беше пренесена во медиумите, го реактуелизира долгогодишниот проблем со непедагошко, непрофесионално и насилничко однесување на наставниците кон учениците, се вели во заедничкото соопштение на Хелсиншкиот комитет за човекови права, Националниот младински совет на Македонија (НМСМ), Младинскиот образовен форум (МОФ) и Сојузот на средношколци (ССРСМ). Од таму велат...

Онлајн дебата „Младите и волонтерството“ на 19 август

Зошто волонтирањето е важно за младите луѓе и како истите да се мотивираат за да се ангажираат во волонтерството? Дали и колку младите се активни како волонтери во земјава? Кои области и прашања во моментов имаат приоритет и потреба од млади волонтери – климатските промени, родовата еднаквост или можеби одржувањето и промовирањето на мир? Дали и како волонтерството треба да се...

Отворено е гласањето за номинираните кандидати за Наградата за младинско учество

Агенцијата за млади и спорт (АМС) и Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ја повикуваат пошироката јавност да гласа за кандидатите за овогодинешната Награда за младинско учество во трите категории – индивидуално, категорија на неформални групи на млади и категорија за младински организации, организации за млади и чадор младински организации. „Наградата за младинско учество препознава иницијативи на млади, неформални групи...

Национален младински совет на Македонија против „најавената деградација“ на Агенција за млади и спорт

Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) со отворено писмо се обрати до Владата на Република Северна Македонија “изразувајќи длабока загриженост, незадоволство и разочараност во врска со најавената реорганизација на органите на државната управа“, со која се предвидува спуштање на Агенцијата за млади и спорт (АМС) на пониско ниво. „Со предложената реорганизација, Агенцијата за млади и спорт од досегашниот статус на...

Отворен Младинскиот центар – МладиХаб во Битола

Денеска во Битола се отвори Младинскиот центар – МладиХаб, кој е предвиден да служи како простор за работа, вмрежување и организирање на активности што бесплатно ќе им стои на располагање на младите во регионот. Младинскиот центар се отвори во рамки на проектот „МладиХаб – градење вештини за вработување, компетенции и можности за вмрежување на младите“ финансиран од Британската амбасада во...

Во Скопје се одржа првиот Регионален младински саем за вработување

Првиот регионален младински саем за вработување денеска се одржа во хотелот Александар Палас во Скопје, којшто беше посетен од повеќе од 150 лица на возраст од 18 до 29 години коишто бараат работа, информираат од Националниот младински совет на Македонија. На саемот се претставија повеќе од 30 компании од различни индустрии, меѓу кои ИТ, маркетинг и односи со јавноста, човечки...

Отворен повик за млади и правни субјекти за учество на Регионален младински саем за вработување

Регионален младински саем за вработување ќе се одржи на 28 февруари во Скопје, за кој Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ги објави повиците за учество на млади лица и правни субјекти. Саемот е замислен како отворена платформа за градење вештини и компетенции за вработување на младите како и креирање на можности за нивно поврзување со работодавачите. Предвидено е да...

ДЕБАТА: Недостасуваат програми и информативни содржини значајни за младите

Денеска се одржа јавната онлајн дебата на тема: „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“, на која се разговараше околу моменталната состојба во медиумите и нивната посветеност за креирање на програми и вести за млади, како и за тоа колкава е довербата на младите во медиумите. Денешната дебата ја отвори амбасадорката на Обединетото Кралство Рејчел Галовеј која посочи...

(Во живо) Онлајн дебатата на тема: „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“

Онлајн дебатата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“ ќе се одржи денеска со почеток од 13 часот. Настанот е отворен за сите заинтересирани и ќе може да се проследи преку „Зум“  на следниот линк, а главните прашања на кои ќе се дискутира на онлајн дебатата се: Дали младите им веруваат на медиумите, колку често младите се информираат...

Само една општина има отворено младински центар, градоначалниците да ја исполнат оваа обврска

НМСМ АСМ СМР
Во организација на Сојузот за младинска работа (СМР) и Националниот младински совет на Македонија (НМСМ), а во соработка со Агенцијата за млади и спорт (АМС), денеска се одржа прес конференција за моменталната состојба со отворањето на младински центри во согласност со Законот за младинско учество и младински политики. Настанот се одржа во „МладиХаб“, по повод Меѓународниот ден на човековите права,...

Онлајн дебата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“

Дали младите им веруваат на медиумите, колку често се информираат од домашни медиуми и дали сметаат дека ангажирањето во општествено важни прашања е бесцелно потрошено време, се дел од прашањата кои ќе се обидат да ги одговорат учесниците на онлајн дебатата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите“ што ќе се одржи во понеделник (13 декември), со...

Онлајн дебата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите?“

Дали младите им веруваат на медиумите, колку често се информираат од домашни медиуми и дали сметаат дека ангажирањето во општествено важни прашања е бесцелно потрошено време, се дел од прашањата кои ќе се обидат да ги одговорат учесниците на онлајн дебатата „Колку медиумите ги задоволуваат потребите за информирање на младите“ што ќе се одржи во среда со почеток од...

Младинските организации се сретнаа со градоначалникот Шилегов

На иницијатива на Град Скопје, Националниот младински совет на Македонија денеска одржа консултатитвна средба за приоритетите и потребите на младите од главниот град. На средбата во канцелариите на „МладиХаб“ присуствуваа претставници од неколку младински организации кои пред градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов ги истакнаа своите мислења за градските младински политики, но и укажаа каде градот може и треба да...

Националниот младински совет организира консултативна средба за потребите на младите во Скопје

НМСМ
Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) во соработка со Град Скопје утре ќе одржи консултативна средба за приоритетите и потребите на младите од Скопје. Како што информираат од НМСМ, средбата ќе се реализира во канцелариите на „МладиХаб“, на Рекорд, во центарот на Скопје, со почеток во 12:30 часот. На средбата ќе присуствуваат млади лица и претставници од различни младински организации, кои...

Хакатон по повод Меѓународниот ден на младите се одржа вчера во Музејот на современа уметност

По повод 12 август, Меѓународниот ден на млади, Агенцијата за млади и спорт заедно со Агенцијата за европски образовни програми и мобилност, Националниот младински совет на Македонија и Сојузот за младинска работа одржаа настан во Музејот на современа уметност во Скопје, кој вклучи голем број на млади лица кои работеа на хакатон. Целта на хакатонот била развивање на идеи и...

Објавени номинациите за наградите за младинско учество на Националниот младински совет

НМСМ награди
Започна процесот на гласање за Наградата за младинско учество, која Националниот младински совет на Македонија ја доделува во рамки на проектот за граѓанско учество. Публиката може да гласа во три категории – индивидуална, категорија за неформални групи на млади и категорија за младински организации и мрежи на младински организации. Во секоја од овие категории ќе бидат доделени по две награди...

Објавен повикот за Наградата за младинско учество на Националниот младински совет на Македонија

Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) го објави повикот за Наградата за младинско учество, во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество. НМСМ ја доделува наградата на млади индивидуалци, неформални групи на млади и младински организации кои дале придонес кон општеството преку активно граѓанскo учество. За оваа награда, нивните активности треба да се реализирани од јануари 2020 година...

НМСМ покрена иницијатива да се дигитализира процесот за пријавување во Агенцијата за вработување

Со цел да се олесни процесот на евиденција на невработените лица, како и пристапот до правата во случај на невработеност, Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) преку иницијатива предлага да се дигитализира постапката. „Потребно е прво да се додаде услугата „Евидентирање на невработено лице“ на порталот uslugi.gov.mk. Ова ќе им овозможи на невработените лица лесно да добијат пристап до информации...

Разговор со дел од добитниците на наградите на НМСМ: „Младите се двигател на општествените промени и реформи“

НМСМ награди
Националниот младински совет на Македонија (НМСМ) ги објави добитниците на Наградите за младинско учество кои ги доделува во рамки на проектот на УСАИД за граѓанско учество. Наградите беа доделени на млади индивидуалци, неформални групи на млади и младински организации кои дале придонес кон општеството преку активно граѓанско учество. „Мета.мк“ разговараше со дел од победниците во категориите. Во категоријата за младински организации,...

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...