fbpx
Таг: НЛБ

таг: НЛБ

Вистиномер: На Фејсбук се шири невистинита наградна игра на НЛБ Банка

Oд НЛБ Банка за „Вистиномер“ изјавија дека е лажен и профилот и информацијата за наградната игра. Дополнително за ова имаше и известување на вистинската Фејсбук страницата на НЛБ Банка, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој е споделена невистинита информација за наводна наградна игра на НЛБ Банка. Во постот се вели: Прославуваме...

Банките ги намалија каматите, ама заработија милиони евра на провизии

Пораст на приходите од провизии и надоместоци откриваат финансиските извештаи на повеќето македонски банки за работењето во првото полугодие од годинава во услови на историски најниски каматни стапки и намалување на приходите од камати. Дваесет или 30 денари за одржување на картични и трансакциски сметки, различни надоместоци за платен промет, еднократни казни за доцнења при уплата на картици... Најновите биланси...

НЛБ – Скопје наплатила повеќе од два милиони евра за кражбата

НЛБ - Скопје од осигурителна компанија наплатила 80 отсто од штетата направена со кражбата во април 2017 година, се дознава од билансот на успех за 2017 година, што банката го објави. Преостанатиот дел од штетата, во износ од 35,241 милиони денари, банката го евидентирала како трошок во билансот на успех заклучно со 31 декември 2017 година на позицијата останати расходи...

Девет години и два месеци казна затвор за Бобан Смилевски за грабежот во НЛБ

Бобан Смилевски доби девет години и два месеци затвор за милионскиот грабеж што го изврши во НЛБ. Неговиот брат Горан Смилевски, второобвинет во случајот, е осуден на шест години и шест месеци затвор. Третообвинетиот Борис Минчевски доби пет години и два месеца, а Мирослав Каевски беше условно осуден на две години и судот му изрече забрана за отуѓување и за давање...

Првообвинетиот за грабежот во НЛБ тврди дека парите ги украл поради долгови

Бобан Смилевски, првообвинетиот за грабежот во НЛБ, во завршните зборови ја призна вината и рече дека парите ги украл бидејќи имал долгови, а тој и семејство живееле под закани, пренесува „Фокус“. - Делото не е од лукративна причина и не е за да се оствари имот за себе или за кој било друг. Бев во долгови и во последните два...

Обвинителство бара 10 години затвор за обвинетите за грабежот во НЛБ

Основното јавно обвинителство Скопје, во завршните зборови за милионскиот грабеж во НЛБ, денеска побара од судот на обвинетите да им одреди највисока казна, која според Кривичниот законик изнесува 10 години затвор. Четворицата обвинети, Бобан Смилевски, неговиот брат Горан Смилевски, Борис Минчевски и Мирослав Каевски, на претходното рочиште ја признаа вината, но не открија каде се парите и што сториле со нив....

Четворицата обвинети го признаа грабежот во НЛБ, но не открија каде се парите

Четворицата обвинети за милионскиот грабеж во НЛБ, на денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 го признале кривичното дело, но не откриле што сториле со украдените пари, соопшти Јавното обвинителство. „Тие се изјаснија за виновни, односно дека со умисла и во повеќе временски поврзани дејства, искористувајќи ја својата работна позиција и познавање на процесите на работата во банката, противправно присвоиле...

За милионскиот грабеж во НЛБ, поднесени обвиненија против осум лица

Основното јавно обвинителство - Скопје до Основен суд Скопје 1 поднело обвиненија против осум лица, вработени во НЛБ, за кражбата на околу три милиони евра од трезорот на банката. Со обвиненијата се побарани и мерки за обезбедување присуство, односно за првите тројца обвинети е побарано продолжување на притворот, а за едно лице е определена мерка за претпазливост. Обвинителството утврдило дека во...

Парите од НЛБ отишле во Србија, тројца му помагале на Бобан С. во грабежот

Единицата за економски и за компјутерски криминал на МВР до надлежното Основно јавно обвинителство поднела кривична пријава против уште три лица осомничени дека биле вмешани и му помагале на Бобан С. во грабежот на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ, соопшти денеска МВР. Како што информираат оттаму, станува збор за братот на Бобан С., 44-годишниот Г.С., потоа 24-годишната Е.П.,...

Сите контроверзии и отворени прашања по грабежот на векот во НЛБ во Скопје

По најголемиот грабеж во историјата на независна Македонија, на повеќе од 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје, соопштенијата за медиумите испратени од МВР и од Основното јавно обвинителство – Скопје (ОЈО Скопје) вчера малку помогнаа, но повеќе им одмогнаа на новинарите во обидот да ја информираат јавноста за деталите на овој, по многу нешта специфичен грабеж: Трезорист...

Бродњак, првиот човек на групацијата НЛБ: Остануваме во Македонија

„НЛБ АД Скопје е најдобрата банка во групацијата НЛБ. Ќе останеме на овој пазар оти веруваме во него“, порача денеска во Скопје Блаж Бродњак, првиот човек на групацијата НЛБ. Претседателот на управата на НЛБ д.д. Љубљана, на денешниот настан со кој НЛБ АД Скопје ја одбележа 15-годишнината од првото електронското банкарство во Македонија, им додели признанија на компаниите најголеми корисници на...

Аргир: Не откриваме детали за грабежот во НЛБ во интерес на истрагата

Не можеме да откриеме детали за грабежот за да не попречуваме во истрагата, рече Антонио Аргир, претседател на управниот одбор на НЛБ АД Скопје, на новинарско прашање за грабежот во кој вработен на банката украл повеќе од 3 милиони евра од трезорот, а парите не се пронајдени. Тој и на почетокот на денешниот настан, со кој банката одбележа 15 години...

Oграбувачот пет дена ги крадел парите од трезорот на НЛБ

Б.С., сторителот на најголемиот грабеж на банка во историјата на Македонија, трезорот на НЛБ го празнел од 6 до 10 април годинава, при што украл вкупно 2,4 милиони швајцарски франци и 645.000 евра, а најголемите износи ги изнел од банката завчера, кратко пред случајот да биде пријавен во полиција, соопшти МВР. Полицијата вчера заедно со кривична пријава за затајување го...

Украдените 3 милиони евра од НЛБ ги нема, крадецот доби 30 дена притвор

Б.С. (40), вработениот во НЛБ што завчера попладнето украде околу 3 милиони евра од трезорот на банката, кои ги ставил во кеса и избегал, сè уште не ѝ кажал на полицијата каде се парите. Тој  доби кривична пријава од МВР за кражбата, а одреден му е и 30-дневен притвор. Тој беше уапсен околу 2 часа по грабежот и иако бил испитуван, не...

Приведено едно лице за кражбата на речиси 3 милиони евра од НЛБ

Едно лице е приведено во врска со грабежот во НЛБ вчера, на крај на работното време, при што беа украдени речиси три милиони евра од трезорот на банката, соопшти СВР Скопје. Случајот го пријавил директорот на трезорот на банката, вчера во 16.58 часот. Тој кажал дека нивниот вработен Б.С.(40) од Скопје извршил тешка кражба од трезорот на банката. Тој, според пријавата,...

„НЛБ – Нов пензиски фонд“ со добивка од 65 милиони eвра

„НЛБ - Нов пензиски фонд“ АД Скопје прославува 10 години постоење, a работењето на друштвото во изминатите 10 години беше прилагодено на економските случувања во земјата и пошироко. Добивката од инвестирањето на средствата на задолжителниот пензиски фонд со кој управува „НЛБ - Нов пензиски фонд“ е повеќе од 65 милиони eвра, а добивката од инвестирањето на средствата на доброволниот пензиски...

НЛБ Тутунска банка, најдобра банка во Македонија за 2014 година

На 27 ноември во Лондон, НЛБ Тутунска банка е прогласена за „Најдобра банка во Македонија за 2014 година“ од угледниот финансиски магазин „Бенкер“. На свечената церемонија, која се одржа по петнаесетти пат, угледниот финансиски магазин „Бенкер“ ги додели глобалните и регионалните награди за најдобрите во банкарството во 2014 година, во 149 земји во светот. Ова е седма награда за најдобра банка...

Нова љубљанска банка со награда од 50.000 евра за поткажување

Нова љубљанска банка (НЛБ) нуди награда од 50.000 евра за вработените кои ќе го пријавуваат неправилното работење на нивните колеги, во службата на банката која популарно се нарекува „внатрешна полиција“. И покрај реакцијата на Синдикатот на вработените во Нова љубљанска банка и мислењето на дел од банкарите дека се работи за неетички пристап, формирањето на внатрешната контрола го брани Рок...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...