fbpx
Таг: Нимиц

таг: Нимиц

Нимиц: Уште нема решение за името, но проблемите се дефинирани и стеснети

Се уште немаме конечно решение, но двете страни се решени да направат доволно за да постигнат договор и работат напорно, рече медијаторот Метју Нимиц по дводневните средби во Њујорк со преговарачите Димитров и Коѕијас. - Со министерот Димитров и со министерот Коѕијас имавме многу сериозни разговори за името. Проблемите се јасно дефинирани и стеснети. Се уште немаме конечно решение, но...

Нимиц: Имавме сериозна средба со позитивни, но и тензични моменти

По средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, денеска во Сунио близу до Атина, посредникот во преговорите Метју Нимиц рече дека разговорите биле сериозни, со позитивни, но со тензични моменти. - Имавме сериозна средба на која се обидовме да најдеме решение за спорот за името. Во разговорите имаше позитивни моменти, но...

Теодоракис: Следната недела е клучна дали ќе се реши или нема проблемот со името

Лидерот на грчката партија Река, Ставрос Теодоракис, кој е еден од политичарите со кои Никос Коѕиас имаше средби за да ги информира за текот на преговорите во Виена, по средбата изјави дека „следната недела ќе биде клучна дали ќе се реши или нема да се реши проблемот со името“. Шефот на грчката дипломатија Коѕиас по разговорите во Виена со македонскиот...

Нимиц му пишал на Коѕиас, Нуланд утре во Атина

Посредникот во спорот за името, Метју Нимиц, воспоставил контакт со новиот грчки шеф на дипломатија, Никос Коѕиас. Според весникот „Етнос“, Нимиц испратил писмо до Коѕиас за да му честита на преземањето на функцијата, изразувајќи подготвеност да ја посети Атина за да оствари контакт и да се запознае со новата грчка влада. Весникот забележува дека грчката страна одговорила формално на писмото до посредникот, без...

Нимиц вчера на одделни, а денеска на заедничка средба со Наумовски и со Василакис

Одделни средби со претставниците на Македонија и на Грција, амбасадорите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, имал синоќа во Њујорк посредникот во спорот за името Метју Нимиц. Денеска, пак, во 16 часот по македонско време, тој ќе има заедничка средба со двајцата дипломати.  

Хојт Брајан Ји: Името може да се реши ако Нимиц помогне

Решение за спорот за името е можно со асистенцијата на посредникот Метју Нимиц, изјави заменик помошник на државниот секретар на Стејт департментот задолжен за Европа и за Евроазија, Хојт Брајан Ји. Во пресрет на новата рунда разговори закажани за денеска во Њујорк, тој вели дека за Македонија е значајно да се најде решение за проблемот за името, по што земјата ќе може...

Нимиц на Македонија ѝ предложил „Горна Република Македонија“

Последниот официјален предлог за името што посредникот на Обединетите нации, Метју Нимиц, минатата година, го понудил до Македонија и на Грција, го објави денеска БИРН. На документот до кој дојде БИРН, стои датумот 9 април 2013 година, што се совпаѓа со датумот на заедничката средба на посредникот со претставниците на Македонија и на Грција во седиштето на ОН, по која беше...

Нова рунда преговори за името на 12 ноември

Посредувачот за спорот околу името, Метју Нимиц, ги повикал преговарачите на Македонија и на Грција, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, на нова рунда преговори идната среда, 12 ноември, во седиштето на Обединетите нации во Њујорк. Како што исвести Ери Канено, портпарол на ОН, двете страни ја прифатиле поканата.

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...