fbpx
Таг: Никола Пановски

таг: Никола Пановски

Пријава за злоупотреба на лични податоци: користеле слики од доктори за онлајн продажба на чаеви

Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против 34-годишно лице и фирма за злоупотреба на лични податоци. Обвинетиот 34-годишник, како одговорно лице во фирмата, во периодот од ноември 2022 до април 2023 година, спротивно на Законот за заштита на лични податоци, без согласност на тројца оштетени лекари, ги користел нивните лични податоци – слика, име и презиме за онлајн продажба...

Доктор Никола Пановски не рекламира лек за проширени вени

Се работи за лажна реклама во која е злоупотребена фотографија на епидемиологот Пановски, со која е споделена и измислена изјава. Тој на својот официјален профил повеќепати досега информираше дека ниту бил, ниту ќе биде дел од какви било реклами за лекови. Реакција има и од Лекарската комора, од каде што велат дека во Комората зачестено стасуваат поплаки од доктори, кои...

Професорот Пановски не рекламира никаков лек против паразити

Не е првпат на социјалните мрежи да се појавуваат лажни реклами за одредени препарати кои ги нудат измислени лекари или се злоупотребуваат имињата на еминентни доктори. Овојпат на мета е познатиот македонски епидемиолог д-р Пановски кој очигледно нема никаква врска со рекламирањето на некаков лек против паразити. Тој самиот досега во неколку наврати реагираше на Фејсбук дека неговото име...

Со лажно рекламирање, чај се претставува како „сертифициран лек против паразити”

Чајот го нема во регистарот за лекови и медицински средства на МАЛМЕД, односно не е регистриран. Дополнително, според дефиницијата за тоа што е лек, чаевите не влегуваат во оваа категорија дури и кога би имале такви супериорни карактеристики, како што се тврди дека има горенаведениот чај. Законот за лекови и медицински средства го уредува делот за тоа што значи...

Пред да јадете виршли, убаво сварете ги, препорачуваат експертите

Пред да се консумираат виршли, тие треба термички да се обработат, односно убаво да се сварат, зашто тоа е еден од начините за заштита од листерија моноцитогенес. Ова го потенцираат универзитетските професори со кои поразговаравме, откако Агенцијата за храна и ветеринарство вчера соопшти дека донела одлука за повлекување од продажба во земјава на пет серии од виршлите „Вуди“ бидејќи во...

Мајмунските сипаници многу тешко се пренесуваат за да бидат опасни, велат експертите

Пандемијата од ковид-19 нема замав во последните месеци, но затоа појавата на мајмунските сипаници предизвикаа големо внимание во јавноста. Медицинските експерти велат дека простор за паника нема заради тоа што овие сипаници многу тешко се шират за да бидат опасни, а и бројот на случаи е мал на светско ниво. Епидемиологот проф. д-р Александар Стојанов вели дека добрата страна е...

Вистиномер: Пост на Фејсбук злоупотребува изјава на доктор Пановски

Во продолжение пренесуваме анализа на „Вистиномер“ на едно тврдење пласирано преку социјалните мрежи: Пост на Фејсбук шири дезинформации дека во Македонија пристигнал новиот сој на коронавирусот, омикрон четири дена пред неговото фактичко пристигнување. Објавата споделува текст со наслов: „Лоша Вест Доцна Вечерва: „Омикрон“ Влезе Во Македонија – Ова Се Најновите Детали“, додавајќи во постот дека доктор Никола Пановски поради тоа барал...

Пановски: Учебната година да започне со комбинирана настава, и онлајн и со физичко присуство

Ризик е да се започне учебната година со физичко присуство, бидејќи има многу луѓе кои не се вакцинирани, вели д-р Никола Пановски. Тој смета дека ако на едно дете му се случи нешто посериозно, тогаш ќе настане хаос бидејќи атмосферата е многу чувствителна. Според него, треба да се овозможи комбинирана настава со оглед на фактот што премногу ученици во...

Пановски: Бројките растат, доцна е за мерки, октомври ќе биде критичен месец

Бројот на лица заболени од ковид-19 постепено расте, а државата требаше многу порано да преземе мерки за да го намали тој број, смета проф. д-р Никола Пановски од Медицинскиот факултет. Според него, требало да има поголема контрола на граничните премини, а властите требало да преземат мерки и во однос на организирањето свадби на отворено. Пановски прогнозира дека пикот се...

Пановски: Не знам зошто да не се прими втора доза на „АстраЗенека“ ако веќе е примена првата

Околу дваесет милиони луѓе само во Велика Британија се вакцинираа со „АстраЗенека“, но и илјадници други во други држави, па затоа не гледам причина да запре вакцинацијата со таа вакцина. Ова е ставот на проф. д-р Никола Пановски, по последната одлука на Министерството за здравство да ја прекине вакцинацијата на лица помлади од 60 години. Инаку, илјадници наши граѓани...

Пановски: Се чувствував подобро по првата примена доза на „Фајзер/Бионтек“

Проф. д-р Никола Пановски, микробиологот од Медицинскиот факултет, кој од почетокот активно ги следи сите случувања поврзани со пандемијата на ковид-19, на 8 март ја примил првата доза вакцина на „Фајзер/Бионтек“. Уште по примањето на првата доза, вели дека се чувствувал подобро, а од нус појави, имал само болка во раката. Тој за „Мета.мк“ вели дека вакцината на овој...

Пановски: Ако се прошири јужноафриканскиот сој, и тие што прележале и тие што се вакцинирале ќе можат да заболат

Ако се прошири јужноафриканскиот сој на коронавирус кај нас, залудно ќе ви биде што сте прележале ковид-19, а од друга страна, ниту некоја од сегашните вакцини може да ве спаси. Ова е ставот на проф. д-р Никола Пановски, по информациите дека битолчанец на возраст од 65 години кој престојувал во Занзибар, со позитивен тест е хоспитализиран во болницата во...

Една година живот во пандемија на ковид-19

Точно една година помина откако Република Северна Македонија го регистрираше првиот случај на коронавирус. Се работеше за педесетгодишна скопјанка која еден месец престојуваше во Италија. Веќе на 6 март, во дневниот биланс беа додадени и двајцата сопружници од Дебар, позитивни на корона вирус, кои се враќале од Бреша, Италија, а со кои се возеле уште 40 патници. Кога бројките...

Дел од мутациите на коронавирусот можат да заразат луѓе кои веќе еднаш биле инфицирани

Дел од мутираните варијанти на коронавирусот, особено јужноафриканската и бразилската, можат да заразат лица кои и претходно биле инфицирани со „оригиналниот“ коронавирус, пишува германски „Шпигел“. Иако пружаат релативно добра заштита, се чини дека и вакцините се помалку ефективни против неколку од новите соеви, па впечатокот е како да започнува цела нова пандемија со мутациите на вирусот кои се шират...

Ковид-бројките во пораст, регистрирани повеќе мутации на вирусот, експертите повикуваат на внимателност

Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) бележи зголемување за 4,1 процент на број на нови позитивни ковид-случаи, како и зголемување за 3,1 отсто на смртните случаи, споредено со минатата недела. Последниот неделен извештај на институцијата, за периодот од 1 до 7 февруари покажува дека во овој период тестирани се вкупно 14.398 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање...

Филипче го потпиша договорот за набавка на 200.000 вакцини од кинески „Синофарм“

Министерот за здравство Венко Филипче го потпиша договорот за набавка на вакцини против ковид-19 од кинескиот производител „Синофарм“. Со договорот, Република Северна Македонија од кинеската компанија „Синофарм“ обезбедува 200.000 вакцини кои ќе пристигнат овој месец. Од Министерството за здравство велат дека точниот датум на пристигање и сите други информации ќе се знаат деновиве. „Почитувајќи ја одредбата од договорот за тајност,...

Пановски: „Оксфорд – АстраЗенека“ е најевтината вакцина против ковид, но е безбедна и ефикасна

Откако неколку европски земји советуваа да не се аплицира вакцината „Оксфорд -  АстраЗенека“ на лица над 65 години, Швајцарија одби да ја одобри оваа вакцина против ковид-19, поради, како што велат, недостиг на податоци за истата и за која се потребни нови студии. Домашните здравствени експерти велат дека нема сомнеж дека вакцината е безбедна, па затоа и нашите здравствени...

Пановски: Новиот сој на ковид-19 побрзо се шири, да се почитуваат мерките за да не се дозволи нов пик

Постојат научни докази кои потврдуваат дека британскиот сој на ковид-19 се шири многу побрзо, рече микробиологот Никола Пановски во изјава за „Алсат“ и ги повика граѓаните да ги почитуваат заштитните мерки за да се спречи нов раст на бројот на заболени, пренесува „Порталб.мк“. „Тоа значи дека ако имаме 10 лица, тие ќе заразат 15 други, а досега би заразиле 10....

Пановски: Ако утре стаса кинеска вакцина, прв ќе се вакцинирам

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека се разгледува можноста и за набавка на кинески вакцини, на производителите „Синовак“ и „Синофарм“, иако во меѓувреме, државата не се откажува од фајзеровите вакцини кои треба да се обезбедат преку ковакс механизмот. За кинеските вакцини се размислува по доцнењето на испораката на вакцините на „Фајзер“. Професорот од Медицинскиот факултет Никола Пановски, вели дека...

Епидемијата се стабилизира, но не треба да се опуштаме бидејќи сè ќе биде бадијала, велат епидемиолозите

Според неделните извештаи на Институтот за јавно здравје за изминатиот месец, бележиме стабилизација на епидемијата во земјата. Речиси сите епидемиолошки параметри според кои се евалуира состојбата со епидемијата бележат тренд на намалување, освен бнројката на оздравени случаи која бележи зголемување, информираат во Министерството за здравство. Сепак, епидемиолозите предупредуваат дека ова не значи дека пандемијата е завршена. „Во извештајот на Институтот...

В понеделник ќе има лидерска средба, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во расправија во колку часот да се одржи

Лидерска средба ќе се одржи в понеделник напладне, а на истата ќе биде повикан и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тема на разговор на лидерската средба ќе бидат изборите...