fbpx
Таг: Нихон џи

таг: Нихон џи

Шорткат: Како да се заштитиме од онлајн измами?

На онлајн купување лани сме потрошиле над 550 милиони евра, што е рекордна сума за македонските граѓани. Растат трансакциите, но расте и бројот на онлајн измами – незадоволни купувачи, неиздадена фискална сметка, испразнети банкарски картички. Како да се заштитиме при купувањето на интернет, дознајте во новата епизода на емисијата „Шорткат“. Во новите вести за млади информираме за полагањето државна матура,...

Фестивалот на јапонска култура Нихон-џи 2.0 ќе се одржи на 27 мај во „Мала станица“

За прв пат, минатата година, домашната публика од сите генерации беше раздвижена  од дебитното издание на еден поинаков фестивал - Фестивалот за јапонска култура, наречен „Нихон-џи“, кој привлече голем број на посетители од сите сегменти на заедницата. Годинава, во подобрено и побемно издание годинава ќе се одржи на 27 мај во Национална галерија „Мала станица“. За „Нихон-џи 2.0 - Неонски...

Над 150 учесници на првиот фестивал на јапонската култура во земјава

Во Јавна соба во Скопје во саботата се одржа првиот фестивал на јапонската култура во Македонија организиран од Japan@mk. Фестивалот наречен „Нихон џи“ обедини различни аспекти од јапонската култура на едно место преку промоција на македонски граѓани, уметници, модни дизајнери, поети, архитекти, тренери на боречки вештини, ентузијасти, гикови, гејмери и косплеери кои се инспирирани од јапонската уметност и култура или...

Заврши скрининг процесот со ЕУ, почетокот од преговорите за членство на земјава

Вицепремиерот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија Бојан Маричиќ го затвори синоќешниот последен Билатерален состанок од Поглавјето 31 за Кластерот 6, во седиштето на Европската Комисија...