fbpx
Таг: Независен синдикат на образование и наука

таг: Независен синдикат на образование и наука

Протест на Независниот синдикат за образование и наука против спојувањето предмети

Да не се спојуваат наставните предмети и да се почитуваат колективните договори побараа денеска од Независниот синдикат за образование и наука на протестот што се одржа во Скопје. Синдикалците побараа и достоинствено вреднување на трудот на просветните работници и зголемување на платите со ист коефициент како и за функционерите. Протестот започна напладне од Жена парк, а учесниците пешачеа до зградата...

Германија е омилена земја за странските студенти

Германските универзитети сè повеќе привлекуваат странски студенти, со рекордни 370.000 запишани студенти од странство во минатогодишниот зимски семестар, покажуваат податоците на Германската служба за академска размена (ДААД), пишува германската...