fbpx
Таг: невакцинирани

таг: невакцинирани

МЗ: Две третини од новозаболените со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид 19, во период од 6 август заклучно со 30 декември. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина. Во овој период од 6 август до вчера, 30 декември, околу 69.000 лица биле позитивни...

МЗ: 76 отсто од новите случаи и 81 отсто од хоспитализираните со ковид-19, се невакцинирани

Во период од 6 август до 7 октомври на територија на државата 38.019 граѓанин, се позитивни од тестирани на ковид-19, од нив 24 проценти биле целосно вакцинирани, односно 9.163 лица, се вели во анализата на Министерство за здравство. „Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со ковид-19. Според статистика за изминативе два месеци, 28.856, граѓани, односно 76 проценти...

МЗ: 77 отсто од новите случаи и 79 отсто од хоспитализираните со ковид-19, се невакцинирани

Во период од 6 август до 30 септември на територија на државата 35.531 граѓанин, се позитивни од тестирани на ковид-19, од нив 23 проценти биле целосно вакцинирани, односно 8.233 лица, се вели во анализата на Министерство за здравство. „Голем е бројот на невакцинирани граѓани кои се заразиле со ковид-19. Според статистика за изминативе недели, 27.298, граѓани, односно 77 проценти од...

МЗ: Невакцинираните имаат 11 пати поголема веројатност од смртен исход од ковид-19

Центарот за превенција и контрола на болести на САД(CDC) објави нова студија, која јасно ја нагласува ефикасноста на вакцините против ковид-19 против сериозни болести или смрт, информираат од Министерство за здравство. „Оваа студија е спроведена во период од повеќе од три месеци, испитувајќи ги хоспитализациите и смртните случаи од вирусот ковид-19 и заклучоците од истата покажуваат дека дури 10 пати...

Вистиномер: Не е точно дека невакцинираните не се опасни за ширењето на делта варијантата

Во продолжение ја пренесуваме во целост новата анализа на „Вистиномер“, во која се раскринкува дезинформација пласирана на Фејсбук: Рецензираме пост на Фејсбук во кој се тврди дека невакцинираните не се опасни во контекст на тоа дека не го шират вирусот (новите варијанти на вирусот, а од нив најдоминантна на светско ниво е делта варијантата). Во постот се додава дека невакцинираните...

МЗ: 85 отсто од новите случаи на ковид-19 и 91 отсто од хоспитализираните се невакцинирани

Министерството за здравство (МЗ) ја објави двонеделната анализа за вакцинираните меѓу новите позитивни случаи на ковид-19. За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина. Во периодот од 06.08 до 19.08.2021 на територијата на земјава 9.881 граѓанин биле регистрирани како позитивни на ковид-19. Од нив само 15 отсто...

Микиќ: Едно од илјада деца ќе почине поради компликации од морбили

Никој не може со сила да ги натера родителите да ги вакцинираат своите деца, но тие треба да знаат вакцината против морбили е единствен начин на заштита, вели за „Мета“ Владимир Микиќ, директор на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). - Во Скопје 15.000 деца на возраст до 14 години се невакцинирани со оваа вакцина. Никој не може да ги натера...

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...