fbpx
Таг: нетранспарентност

таг: нетранспарентност

Нетранспарентност: Повеќето општински советници од Центар и Чаир над три недели не одговараат на прашања

Најголем дел од советниците од општинските совети од Чаир и Центар ги игнорираат новинарските прашања кои Мета.мк и Порталб.мк ги поставија пред повеќе од три недели. Во Центар ги прашавме на темата за поскапувањето за зонското паркирање на ЈП ПОЦ, како и транспарентноста и отвореноста на седниците на општинскиот совет во Чаир. Од вкупно 50 советници во советите на...

Општина Тетово договорите за вработување склучени преку приватна агенција ги држи во „тајност“

И покрај тоа што се платени со парите на граѓаните, договорите за работа кои општина Тетово ги спроведува преку приватната агенција за вработување „Џоб 2011“ остануваат тајна за јавноста. Овој договор ги чинеше тетовските даночни обврзници околу 297 илјади евра, а од општината не ги откриваат имиња на лицата вработени преку овој договор. Топката ја префрлуваат на приватната агенција,...

Платформа за борба против корупција: Изградбата на автопатите на Коридорите 8 и 10 да биде низ транспарентен процес

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата изразува загриженост од ниското ниво на транспарентност на процесот со кој Владата на РСМ ја договара изградбата на автопатските делници од коридорите 8 и 10. „Од информациите кои и се достапни на јавноста не може да се утврди оправданост за најавеното склучување на директен договор за реализација на инфраструктурни проекти без да...

Порталб: Општина Тетово не споделува информации за паркинзите во градот и за булеварот Илирија

Редакцијата на Порталб.мк достави жалба до Агенцијата за слободен пристап до информациите од јавен карактер против општина Тетово, поради тоа што општината го прекршила законот не давајќи информации кои новинарите на Порталб ги барале преку Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер. Од Порталб потсетуваат дека ова не е прв пат општина Тетово да го прекрши Законот,...

Арнаудовска го обвини Советот за реформи во правосудството дека работи нетранспарентно

Советот за реформи во правосудството работи многу нетранспарентно, изјави денеска за медиумите директорката на Академијата за судии и јавни обвинители, Анета Арнаудовска пред почетокот на дводневната Меѓународна работилница за стандардите на Европската Унија за обука на судии и јавни обвинители што се одржува во Скопје. Таа изјави дека во Нацрт-стратегијата за реформи во судството Академијата воопшто не била вклучена и...

ДИК ќе расправа за забелешката од ОБСЕ/ОДИХР дека била нетранспарентна

Државната изборна комисија на седница ќе го разгледа извештајот на ОБСЕ/ОДИХР за локалните избори одржани во неделата, на 15 октомври, и потоа ќе даде свој став. Портпаролката на ДИК, Љупка Гугучевска, за „Мета“ вели дека практика на ДИК е да ги разгледува забелешките упатени за локалните избори, а потоа да излезе со свој став и со коментари. Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР...

„Социетас цивилис“ и „Конрад Аденауер“ ќе го следат спроведувањето на планот „3-6-9“

Во реформскиот процес треба да бидат вклучени сите што носат политички одлуки, без разлика на извештаите кои доаѓаат од ЕУ, изјави претставникот на Фондацијата „Конрад Аденауер“, Јоханес Раи, на денешната прес-конференција посветена на почетокот на проектот за следење на спроведувањето на планот „3-6-9“. - Перформансите на земјата не се доволни за да се премине во следната фаза во ЕУ-интеграциите. Потребно е...

СДСМ: Зошто Богов на нетранспарентен начин дозволи продажба на „Алфа банка“?

„Гувернерот Богов на крајно нетранспарентен начин даде дозвола да се продаде „Алфа банка“ за 1,2 милиони евра на швајцарски фонд, чиј претседател на управен oдбор се јавува и како основач на компанија што соработувала со Владата предводена од Никола Груевски“, обвинуваат од опозицискиот СДСМ. Оттаму потсетуваат дека пред само 30 дена, од кабинетот на гувернерот Богов беше кажано дека „нема поднесено барање...

Јавното обвинителство е нетранспарентно, а специјалниот обвинител во најава – нејасен

Граѓанските здруженија организирани во платформата за борба против корупцијата, реагираат на нетранспарентниот и игноратски однос на Јавното обвинителство околу прашањата за истрагата за наводните злоупотреби, незаконити постапувања и корупцијата и нарушувањето на човековите права што произлегуваат од прислушуваните разговори, кои опозицијата ги објави изминатиот период, и прашуваат дали воопшто се води истрага за овие наводи. Платформата денеска преку соопштение упати уште...

Уставниот суд одлучи, недела останува неработен ден

Уставниот суд одлучи да не се поведе постапка за иницијативата која беше поднесена од Стопанската комора на Македонија и недела да остане неработен ден. Портпаролката Христина Беловска по седницата соопшти...