fbpx
Таг: Нетфликс

таг: Нетфликс

Раст на бројот на претплатници на Нетфликс по забраната за споделување лозинки

Одлуката да се забрани споделувањето на лозинките на Нетфликс се покажала успешна за стриминг платформата во САД. Волстрит Журнал објави дека според компанијата за анализа на податоци „Антена“, Нетфликс забележала огромен скок во бројот на претплатници во првите четири дена откако на 23 мај ги извести американските претплатници за своите нови правила. Просечниот дневен број на нови сметки се искачил...

По 25 години Нетфликс го затвора својот бизнис за ДВД-а

Нетфликс, која започна да функционира како компанија што изнајмуваше ДВД-а по пошта, го прекинува овој свој бизнис што ја постави основата за врвната стриминг услуга по која компанијата сега е позната. Последните дискови од интернет страницата DVD.com ќе бидат испорачани на 29 септември годинава, соопшти американскиот стриминг-гигант на својот блог. „После неверојатни 25 години, решивме да го затвориме DVD.com подоцна...

Франција ја забрани употребата на ТикТок, Кенди краш и Нетфликс за јавните службеници

Француската влада ја таргетираше кинеската апликација ТикТок, но и популарната игра Кенди краш и стриминг платформата Нетфликс, забранувајќи ја нивната употреба на јавните службеници во оваа земја поради загриженост за сајбер безбедноста и приватноста, пишува Политико. Франција ќе ги спречи службениците да ги преземаат сите видови на апликации за игри и за видео стримање, како и сите платформи на социјалните...

Нетфликс ја намалува цената на претплатите во повеќе од 30 земји

Откако Нетфликс ја намали цената на претплатата во балканските земји, вклучително и во Северна Македонија, стриминг платформата соопшти дека ќе ги поевтини цените за претплатниците во повеќе од 30 држави. Би-би-си пишува дека во обид да привлече повеќе претплатници, цените сега се намалуваат и во други делови на Европа, Азија, Латинска Америка, Африка и на Блискиот Исток. Како што растат трошоците...

Нетфликс ја намали претплатата за корисниците во Северна Македонија

Стриминг платфoрмата Нетфликс ја намалува цената на претплатата во балканските земји, вклучително и во Северна Македонија. Поевтинувањето на претплатата е многу редок чекор што го преземаат стриминг платформите, а засега нема најава дека месечните претплати ќе поевтинат и во други делови од Европа или светот. Известување за новите и пониски цени веќе добија претплатниците на Нетфликс што живеат во Хрватска,...

Доаѓа крајот на споделувањето лозинки за гледање на Нетфликс

Од почетокот на 2023 година, Нетфликс ќе започне да наплаќа дополнителни средства на оние корисници што ќе ја споделат нивната лозинка на други лица, пишува CNET. Нетфликс сака да ги примора оние што гледаат бесплатно филмови и серии на нивната платформа да платат за ваквите услуги. На Нетфликс ќе се воведе систем што ќе додава дополнителни надоместоци на вашиот акаунт...

Од ноември Нетфликс ќе понуди пониска претплата, но со реклами

Стриминг-платформата Нетфликс објави дека во ноември ќе ја лансира својата опција која поддржува реклами во обид да понуди поевтина претплата за да ги задржи корисниците, пренесе „Би-Би-Си“. Новата претплата ќе чини околу 7 долари во САД, а за почеток ќе биде достапна и во 12 други земји, меѓу кои и Велика Британија, Канада, Мексико и Австралија. Нетфликс почна да ги губи...

Нетфликс изгубил речиси еден милион претплатници

Откако уживаше во долгото владеење како крал на стриминг услугите, Нетфликс сега се соочува со тешка борба да ја задржи својата круна – во периодот помеѓу април и јули компанијата изгубила речиси еден милион претплатници, јавува „Би-би-си“. Спека, оваа бројка на загуба на корисниците е помала од онаа што ја процени стриминг-компанијата претходно. Стриминг платформата во април објави дека за...

„Нетфликс“ се здружи со „Мајкрософт“ за поевтина услуга со реклами

Стриминг платформата „Нетфликс“ објави дека се здружила со компанијата „Мајкрософт“ со цел да им понуди поевтин план за претплата на клиентите, кој ќе вклучува и реклами. Ваквата услуга ќе биде дополнување на сегашните постоечки планови кои немаат реклами. „Би-би-си“ пишува дека во април, акциите на „Нетфликс“ паднаа откако компанијата, по повеќе од една деценија, ја пријави првата загуба на претплатници....

„Нетфликс“ укина 300 нови работни позиции, можно е да воведе реклами

Најпопуларната стриминг платформа „Нетфликс“ објави дека ќе укине уште 300 нови работни позиции борејќи се со зголемената конкуренција, јавува „Би-би-си“. Стриминг гигантот ќе скрати приближно 4 отсто од својата работна сила, а најголемиот дел од вработените се од САД. Овие мерки доаѓаат по претходните во мај, кога платформата одлучи да отпушти 150 вработени. Компанијата сега истражува нови сервис-услуги поддржани од реклами...

Нетфликс ќе снима реално „Squid Game“ шоу со награда од 4,56 милиони долари

Нетфликс објави повик за учесници за реално ТВ шоу инспирирано од неговата најпопуларна серија на сите времиња – „Squid Game”, пренесува Би-би-си. Во реалните игри, сепак, нема да станува збор за прашање на живот или смрт, како што е прикажано во познатата јужнокорејска дистописка драма. Наместо тоа, 456 регрути од целиот свет ќе играат игри инспирирани од оние во серијата,...

„Нетфликс“ го намалува бројот на вработени, укина 150 работни позиции

Стриминг платфромата „Нетфликс“ одлучи да укине 150 работни позиции главно распространети во САД што директно влијае врз вработените во филмските и телевизиски оддели, пренесува „Гардијан“ Оваа одлука доаѓа откако на 20 април од платформата констатираа дека по повеќе од една деценија се очекува да падне бројот на претплатеници како резултат на покачувањето на цената за пакетите услуги во САД и...

„Нетфликс“ губи претплатници за првпат по десет години

За првпат по повеќе од една деценија, бројот на претплатници на „Нетфликс“ опадна, јавува „Би-би-си“, повикувајќи се на соопштение на стриминг платформата. „Нетфликс“ загубил 200.000 членови во првите три месеци од годинава, а падот на бројот на претплатници доаѓа откако платформата ги зголеми цените на клучните пазари како САД и Велика Британија и истовремено „Нетфликс“ се повлече од Русија. Во писмо...

„Шорткат“: Родителите и професорите да ги намалат очекувањата од учениците пред крајот на првото полугодие

И овој четврток носиме нови важни теми и интересни случувања кои ја одбележаа изминатава недела. Во најновото издание на емисијата за млади „Шорткат“ централна тема ни е враќањето во училница по онлајн наставата, момент којшто исфрли на површина неколку проблеми. Учениците се соочуваат со депресија и анксиозност, вели психологот Ана Поп-Ризова. Погледнете го разговорот со Поп-Ризова и нејзините препораки до...

Нетфликс објави екранизација на стрип од италијанскиот панкер Зерокалкере

Неодамна Нетфликс почна со емитување на долгоочекуваната серија „Искини по цртичките“ (анг. „Tear along the dotted line“) на италијанскиот стрип-автор Зерокалкере. Зерокалкере е псевдоним на италијанскиот уметник Микеле Рек (Michele Rech), кој е сценарист, режисер и го позајмува гласот за истоимениот главен лик. Гледачите на Нетфликс можат да ја гледаат оваа „темна комедија“ на оригиналниот италијански јазик или да изберат аудио...

Серијата „Squid Game“ предизвикува контроверзии: Наставници од Британија се сериозно загрижени од штетните влијанија врз децата

За една недела од објавувањето на Нетфликс, серијата Squid Game стана една од најгледаните програми на платформата. Во првите 28 дена од објавувањето, привлече повеќе од 111 милиони гледачи, но предизвика и бројни реакции поради негативното влијание. Сообраќајците од Британија се обидоа на шеговит начин да ги предупредат збунетите возачи дека сообраќајниот знак на раскрсницата 5 од М4 во близина...

Јужнокорејската „Squid Game“ може да стане најгледана серија на Нетфликс досега

Јужнокорејската хорор-трилер серија „Squid Game“ на Нетфликс има „многу добри“ шанси да стане најпопуларната програма досега на оваа платформа, изјави Тед Сарандос, заменик- извршен директор на Нетфликс, а пренесе „Си-нет“. Популарноста на своите серии Нетфликс најчесто ги рангира според бројот на луѓе кои ги гледале насловите најмалку две минути во првите 28 дена од нивното објавување. Најпопуларна серија на Нетфликс...

Нетфликс ќе воведе и видео-игри на својата платформа

Нетфликс
Нетфликс откри дека напорите за воведување на видео-игри на стриминг платформата ќе бидат насочени кон игри за мобилни телефони и дека игрите ќе бидат вклучени во претплатата на корисниците без дополнителни трошоци. Веста доаѓа неколку дена откако компанијата соопшти дека го ангажирала поранешниот директор на „ЕА“ и „Окулус“, Мајк Верду, да го предводи одделот за видео-игри. Во писмото до своите инвеститори,...

Нетфликс планира да сними серија според франшизата за игри „Elder Scrolls“

Elder Scrolls
Со нејзиното објавување на стриминг платформата „Нетфликс“ во декември минатата година, серијата „The Witcher“ за брзо време стана хит и постигна огромен успех. Истата беше создадена врз основа на истоимената игра на полското студио „CD Project RED“ и во моментот се очекува втората сезона која треба да биде објавена догодина. Изминатава недела, извори од „Нетфликс“ најавија дека платформата работи на...

Нови новогодишни филмови на Нетфликс за 2020 година

Новогодишните празници се пред нас, а оваа година веројатно повеќе од било кога ќе поминеме време во домашна атмосвера, заедно со најблиските пред телевизорите. Еве што има ново на Нетфликс, филмови и серии со новогодишен дух за студените зимски денови. Dash & Lily Објавено на Нетфликс: 10 ноември Жанр: Романтична комедија, Тинејџ https://www.youtube.com/watch?v=AmW5GO6btMM The Christmas Chronicles 2 (2020) Објавено на Нетфликс: 25 ноември Жанр: Авантура, Комедија, Фамилијарна...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...