fbpx
Таг: непознати сторители

таг: непознати сторители

МВР утврдило DDoS напад врз сајтот на ДИК, но не и кој е сторителот

Од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи (МВР) информираат дека доставиле известување до Основно Јавно Обвинителство - Скопје во кое ги образложиле сите мерки и активности кои биле преземени во насока на расчистување на случајот пријавен од страна на Државната изборна комисија (ДИК). „Од доставената пријава и анализата на податоците се констатираше дека при...

Каменуван патнички воз кај надвозникот во Визбегово

Непознати сторители утрово, околу 3 часот, каменувале патнички воз кај надвозникот во Визбегово меѓу железничките станици Скопје Север и Ѓорче Петров, информираат од полицијата. Во инцидентот било искршено едно прозорско стакло од вагон. Повредени патници нема. Полицијата презема мерки за расчистување на случајот и за пронаоѓање на сторителите.

Глобал Војсис: Со интервенција на САД, Косово и Србија го решија спорот за регистарските таблички

Косово се заблагодарува на САД; Србија има свое толкување, пишува „Глобал Војсис“. Мета.мк го реобјавува оригиналниот напис, согласно договорот за соработка со „Глобал Војсис“. Два дена откако Косово и Србија...