fbpx
Таг: неписмени

таг: неписмени

Бројот на неписмени се намалил, но половиот јаз сличен како оној од пред две децении [инфографик]

Бројот на неписмено население во државата изнесува 18.897 лица, покажуваат бројките од третиот сет на податоци што ги објави Државниот завод за статистика (ДЗС) на почетокот од месецов. Според последниот попис спроведен минатата година, неписмено е 1,2 отсто од населението. Она што е поразително е што помеѓу неписмените лица, повеќе од две третини или над 70 отсто, се жени. Споредено...

ВМРО-ДПМНЕ: Бледи се манипулациите на СДСМ наспроти фактите

ВМРО-ДПМНЕ попладнево реагираше на денешната прес-конференција на Петар Атанасов, кој рече дека учениците од Македонија покажале меѓу најслабите резултати според светски релевантната организација ПИСА, на тестирањето по наука, математика и читање со разбирање, како и дека според ОЕЦД и Светската банка, повеќе од 2/3 од учениците на возраст од 15 години се функционално неписмени. „СДС се обидува со апсурдни и...

Вистиномер: Нема термини за специјалистички прегледи, може да почекате и до ноември за да ве прегледа интернист или офталмолог

Во недостиг на термини, последната можност за пациентите кои немаат време да чекаат по три месеци за преглед е да си платат приватно, а голем дел од нив не...