fbpx
Таг: нелегално

таг: нелегално

На нелегалната депонија во Тетово веќе четврти ден ноќе се фрла ѓубре и потоа се гори

Големи количини отпад вчера беа изгорени во близина на железничката станица во Тетово. Од страна на општинските власти ни беше кажано дека овој дел бил исчистен порано, но последните 3-4 дена повторно биле фрлени отпадоци. Од противпожарната единица на Тетово рекоа дека во текот на денот интервенирале два пати на тоа место и се сомневаат дека некој во текот...

Во Охрид продолжува отстранувањето на нелегалната урбана опрема

Општинските инспекциски служби заедно со екипи од ЈП „Охридски комуналец” и СВР Охрид, деновиве реализираат координирана акција за отстранување на нелегално поставената урбана опрема пред угостителските објекти во охридската чаршија. Се отстрануваат маси и столици и информативни табли од пред угостителските објекти долж чаршијата, на потегот меѓу двата чинара. Акцијата беше спроведена врз основа на претходни инспекциски контроли, со кои биле...

Изградбата на џамијата на Попова Шапка продолжува, иако нема дозвола за градба

На Попова Шапка деновиве повторно продолжија градежни активности за изградба на џамија која нема дозвола за градба. Инвеститорот не се откажува од изградбата на џамијата дивоградба, иако тетовскиот општински инспекторат во изминативе две недели, двапати бил на местото каде што се гради и му наложил да го запре градење. Иако и двете забрани беа испочитувани неколку дена, ископите за поставување на...

Данев: Мнозинството поради партиски интереси ги одложува локалните избори

„ВМРО-ДПМНЕ кажа дека почетокот на јули е најповолниот датум за одржување на локалните избори, во интерес на граѓаните, но парламентарното мнозинство сметаше дека нивен партиски интерес е да го одложи терминот и практично да го избере последниот што сметавме дека е рационален. Но ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да излезе на избори и во јули и во октомври бидејќи знаеме дека народот...

Одложено судењето на Људмил Кљусев за нелегална дистрибуција на наркотици

Људмил Кљусев, син на првиот премиер на независна Македонија, Никола Кљусев, останува во притвор во САД откако судењето за нелегално дистрибуирање наркотици било одложено на негово барање, пишува весникот „Њу Хевен реџистер“. Како што пишува весникот, Кљусев се изјаснил за невин по обвиненијата за препишување лекови без потреба и за перење пари. Кљусев, кој во САД работи како психијатар, бил уапсен...

Во Австралија уапсени пет лица затоа што планирале да се приклучат на ИД

Власта во Австралија денеска поднесе обвиненија против петмина Австралијци кои се товарат дека планирале да се приклучат на Исламската држава. Лицата официјално се обвинети за планирање влез во странска држава и приклучување кон акти на насилство. За ова обвинетите можат да бидат осудени на доживотен затвор. Медиумите во Австралија објавуваат дека лицата се на возраст од 21 до 31 година и...

Приведени 80 мигранти кои нелегално влегле во Македонија

Изминатите 24 часа, македонските безбедносни сили привеле 80 мигранти кои нелегално влегле во Македонија, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи од Гевгелија. Мигрантите се сместени во претприемниот шатор на Прифатно-транзитниот центар Гевгелија (ПТЦ). Откако од Министерството за внатрешни работи ќе завршат со проверките, мигрантите ќе бидат вратени на грчка територија. Во ПТЦ Гевгелија сè уште престојуваат стотина мигранти кои останаа...

Повеќе од 20 полицајци се повредени во судирот со мигрантите

Вкупно 23 лица, односно 14 полицајци и девет припадници на АРМ, се повредени во денешниот судир на полицијата и на мигрантите на македонско-грчката граница, информираат од Министерството за внатрешни работи. Во соопштението на МВР се вели дека во текот на судирот оштетени биле и три возила на МВР и пет на АРМ. Според првичните процени на МВР, во нередите учествувале повеќе од...

„Катимерини“: Македонската војска ги враќа бегалците низ шуми и планини

Во грчките медиуми цел ден се поставува прашањето што се случува со бегалците што вчера преку Сува Река преминаа во Македонија. Иако македонската полиција извести дека бегалците се вратени назад, во Грција сè уште стои ставот дека немало официјално барање од македонска страна за реадмисија на бегалците и се поставува дилемата како се вратени. Весникот „Катимерини“, повикувајќи се на полициски извори на...

Во две тетовски села откриени 15 нелегални странски државјанки

Во рамки на две полициски акции што изминатва ноќ биле спроведени во два угостителски објекти биле откриени 19 девојки од кои 15 бил странски државјанки. Во угостителски објект во село Жеровјане полицијата открила 8 државјанки на други земји, а во објект покрај патот за тетовското село Сараќино се откриени 7 странски државјанки. Во овој објект имало и четири државјанки на Македонија,...

За девет години од Македонија нелегално се изнесени 5 милијарди долари

Во периодот од 2004 до 2013 година, од Македонија на различни начини на финансиски трансакции, како криминал и корупција, се изнесени 5.168.000.000 долари. Ова го покажува најновото истражување на организацијата „Глобален финансиски интегритет“ (Global Financial Integrity) од Вашингтон. Според оваа организација, од Македонија во просек годишно нелегално се одлеваат по 516.000.000 долари. Истражувањето го направиле врз база на анализа на податоци за меѓународна размена...

Приведен кичевец за нелегално поседување оружје

Кичевската полиција вчера пронашла и одзела пиштол и рамка со шест куршуми, калибар 6,35 милиметри, при преглед на Ф.Е. (50) во угостителски објект во центарот на градот. Како што соопшти МВР, настанот се случил околу 16.15 часот  кога Ф.Е. пристигнал во угостителскиот објект. По претходни оперативни сознанија, полициските службеници извршиле преглед врз него и ги пронашле пиштолот и рамката со...

МВР: Ќе ги испитаме наводите на СДСМ за нелегално производство на тутун

Министерството за внатрешни работи, по соопштението на СДСМ, се огласи дека ќе ги испита наводите на партијата дека во атарот на село Могила, во Пелагонија и оваа година се одгледува крупнолисен тутун од типот Вирџинија, кој е забранет во Република Македонија. „Министерството за внатрешни работи ќе ги испита наводите на СДСМ за нелегално производство и продажба на тутун од типот...

Повеќе од 500 милиони долари годишно нелегално се изнесуваат од Македонија

На илегален начин, секоја година се изнесуваат во просек по 521 милион долари од Република Македонија. Ова го покажуваат податоците на меѓународната организација „Глобал фајненшал интегрити“ од Вашингтон. Според организацијата, Македонија се наоѓа на 79. место по износот на изнесени нелегални средства во странство. Во периодот меѓу 2003 и 2012 година, најмногу средства од Македонија се изнесени во 2011 година, односно...

Османи: С. Македонија нема да ги признае референдумите во Украина за приклучување кон Русија

Референдумите во окупираните украински територии имаат за цел да послужат како алиби за нелегална анексија на територија, што посебно ги загрозува малите држави, како Северна Македонија и земјава нема...