fbpx
Таг: неисполнети ветувања

таг: неисполнети ветувања

Вистиномер: Крајот од мандатот – каква е судбината на 20-те најважни ветувања на Шилегов

Во кампањата за локалните избори во 2017 година и на почетокот од градоначалничката функција Шилегов најави амбициозни проекти. Некои од ветените проекти се исполнети – главно изградба и реконструкција на сообраќајници, но дел се покажаа преоптимистички за изведување, а имаше и такви кои беа нереални од кои Шилегов се откажа, пишува „Вистиномер“ во анализата, од која подолу пренесуваме дел. Тука...

Порталб: Инвестициите во развојот на туризмот останаа само сон за стружани

Иако Струга има многу природни убавини, недостатокот на инвестиции го кочи развојот на туризмот во овој град. Актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко, на локалните избори во 2017 година даде серија ветувања за развој на туризмот во Струга. Меѓутоа, во пресрет на новите локални избори, се забележува дека во Струга многу малку е направено од ветеното, пишува Порталб.мк. „Стружани ќе...

Порталб: Тетовскиот стадион во катастрофална состојба, никој не ја презема одговорноста

Скршени стакла, расфрлени отпадоци насекаде и графити, сето тоа остава лош впечаток и праќа лоша порака, пишува Порталб.мк. Како што објави медиумот на албански јазик, ова се само дел од елементите што го идентификуваат градскиот стадион во Тетово, чија реконструкција актуелната градоначалничка на Тетово Теута Арифи ја ветува од 2013 година. Според Порталб, Арифи го повторила истото ветување и во...

Вистиномер: Општина Аеродром не доби затворен зелен пазар

Ветување: ЗАТВОРЕН ЗЕЛЕН ПАЗАР Општина Аеродром е соочена со недостиг на затворен современ зелен пазар. Следејќи ги потребите на граѓаните укажувани на многубројните средби во мандатниот период, еден од капиталните проекти ќе биде изградбата на современ затворен пазар во кој ќе бидат планирани повеќе содржини: дел за продажба на градинарски производи, дел за продажба на млечни производи, дел за продажба на...

Вистиномер: Во Охрид не е изградена ниту една катна гаража

На 24 април 2019 година во предизборната кампања, Константин Георгиески како кандидат за градоначалник на Охрид вети изградба на две катни гаражи. Константин Георгиески, кандидатот за градоначалник на Охрид од СДСМ, во соопштение до јавноста вели дека години наназад Охрид се соочува со недостиг на соодветен број на слободни паркинг места во шпицот на туристичката сезона, но и со недостиг...

Порталб.мк: Во Тетово плоштадот „Илирија“ не наликува на она што го вети градоначалничката Арифи

Проектот за плоштадот „Илирија“ е при крај, според Теута Арифи-градоначалничката на Тетово, но плоштадот во моментов не наликува на она што пред четири години го вети таа, пишува Порталб.мк. Недостигаат фонтани за пиење вода, 233 дрвени седишта, конструкции за паркирање велосипеди и корпи за отпадоци. Дали ќе се постават истите, општинските власти одбиваат да одговорат. Во период од четири години, зборовите...

Порталб.мк: Првите потфрлања во однос на владиниот документ „Европа дома“

Почнаа првите пробивања на роковите од агендата „Европа дома“ на Владата на РСМ. Еден рок е пречекорен поради политичките пазарења, а неколку поради одолговлекувања од самите институции. Порталб.мк ги анализира целите и причините за непочитувањето на роковите. Првото поголемо потфрлување во оваа агенда е поништувањето и одложувањето на пописот на населението. Како што било планирано во овој владин документ, рокот...

Порталб.мк: Останаа на хартија инфраструктурните проекти на градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу

Градоначалникот на Чаир, Висар Ганиу, во неговата предизборна кампања вети големи инфраструктурни проекти, што ќе ја трансформираа оваа општина, која во моментов се соочува со инфраструктурен хаос, пишува Порталб.мк. Ганиу, за дел од инфраструктурата предвидел вкупен буџет од 158,3 милиони денари (2,6 милиони евра), со кои тој вети дека ќе реализира серија проекти, меѓу кои паркинзи зад станбениот блок во...

Порталб.мк: Општина Чаир за три години не успеа да ја започне изградбата на ветените катни гаражи

Висар Ганиу
Останаа уште неколку месеци до локалните избори и до крајот на мандатот на градоначалниците, а градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, сè уште не исполни едно од своите главни ветувања - решавање на проблемот со недостиг на паркинзи, пишува Порталб.мк. Повеќе од три години оваа општина, раководена од Ганиу, не успеа навремено да ги подготви урбанистичките планови за реализација на...

Порталб.мк: Ганиу ги заборави ветувањата за катни гаражи и подземни паркинзи во Чаир

Решавањето на проблемот со паркинзите во Општина Чаир е уште едно од ветувањата што градоначалникот на оваа општина Висар Ганиу го даде за време во предизборната кампања, а кое не е реализирано, пишува Порталб.мк. Во својата предизборна програма „Договор“, Ганиу вети обезбеден буџет од 1.156.293.957 денари (околу 18 милиони евра) за изградба на 4 катни гаражи на територијата на оваа...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...