fbpx
Таг: неискористеност

таг: неискористеност

Порталб: Чинеа милиони евра, а дел од преведените книги од владата сè уште скапуваат во магацини

Значаен број на книги од два проекти, едниот на Министерството за образование и наука и другиот од Министерството за култура и понатаму „скапуваат“ во магацините на овие институции, голем дел од нив во Гостивар. Од МОН информираат дека дел од книгите се дистрибуирани во различни институции, но не сите и ова се оправдува со фактот дека станува збор за...

Сончевата енергија недоволно ја користат домаќинствата, потребни се повеќе субвенции за фотоволтаици

Со околу 280 сончеви денови во текот на годината во земјава, домаќинствата сѐ уште малку ја искористуваат бесплатната, чиста енергија од сонцето за добивање на електрична енергија во домовите, со што сметките за струја можат да се намалaт и до 50 отсто, особено во зимските месеци. Иако има интерес кај граѓаните за поставување на фотоволтаични панели на покривите на домовите,...

Македонија не искористила 400 од вкупно 660 милиони евра од фондовите ИПА1

Слабиот капацитет на државните институции, бизнис-секторот и на невладините организации, е причината поради која дури 400 милиони евра, од вкупно 660 милиони предвидени во фондовите од ИПА1-програмата на ЕУ наменети за Македонија, останале неискористени. Овој изненадувачки податок е изнесен на годишната средба на механизмот ИПА2, во Охрид, на која учествува 160 граѓански организации и претставници на ЕУ, како и претставници...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...