fbpx
Таг: неформални собирачи

таг: неформални собирачи

Собирачите на отпад со новите закони ќе добијат право на придонеси и вработување, вети министерот Нуредини

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини денеска рече дека со новата законска регулатива за управување со отпадот ќе се формализираат собирачите на отпад. Станува збор за 3.000 до 5.000 лица од земјава, кои досега работеа непријавени без пензиско и здравствено осигурување и беа предмет на уцени од откупувачите на отпад, додека нивната заработка во голема мерка...

Денеска нова епизода на емисијата за млади „Шорткат“, во фокус селекцијата на отпадот

Новата епизода на емисијата за млади „Шорткат“ и овој четврток носи интересни и актуелни теми. Фокусот на втората по ред емисија го ставивме на темата за селекцијата на отпадот и неформалните собирачи на отпад. Во земјава над 80 проценти од комуналниот отпад завршува на депониите, додека неформалните собирачи се најревносните лица кои ја вршат селекцијата на отпадот. За нивните проблеми,...

Инцидент помеѓу Македонци и Албанци во Скопје, повеќе истрели од огнено оружје

Повеќе истрели од огнено оружје, фрлање со камења и со шишиња, како и вербално и физично насилство се случи вечерва за време на одржувањето на протестот против прифаќањето на...