fbpx
Таг: Нефи Усеини

таг: Нефи Усеини

Општина Охрид ја прифати оставката на Нефи Усеини од советничката функција

Со 12 гласа „ЗА“ советниците на Општина Охрид ја прифатија оставката која претходно си ја поднесе советникот Нефи Усеини. Усеини беше советник од ДУИ уште од 2017 година. На јавноста ѝ е познат по кривичните пријави кои беа поднесувани против него и во минатото како за насилство, физички напади, узурпација на простор. Пред неколку месеци, против него и неговиот брат, охридската полиција...

За повеќе од еден месец, одложено судењето на браќата Усеини

Поради влошена здравствена состојба на осомничениот Ибро Усеини, за повеќе од еден месец е одложен главниот претрес во судскиот процес против браќата Усеини. Советникот од редовите на ДУИ Нефи Усеини и неговиот брат Ибро Усеини, се товарат за сторено дело „насилство“, сторено врз охриѓанецот Спиро Топалоски настан кој се случи кон средината на месец август. СВР Охрид до ОЈО Охрид потоа...

Охридскиот суд им го продолжи притворот за 30 дена на браќата Усеини

Основниот суд Охрид го прифати предлогот на обвинителството и донесе одлука со која им го продолжи притворот за 30 дена на Нефи Усеини и неговиот брат, поради постоење опасност од нивно бегство. Браќата Усеини се во притвор поради сомнение дека сториле кривично дело „насилство“ откако нивниот сограѓанин, Спире Топалоски ги пријавил во полиција дека Нефи Усеини и неговиот брат го...

Охридското обвинителство поднесе обвинение за насилство за браќата Усеини

Основното јавно обвинителство во Охрид до Основниот суд Охрид поднесе Обвинителен предлог против браќата Усеини, за кои постои основано сомнение дека како соизвршители го сториле кривичното дело – Насилство од член 386 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Јавниот обвинител кој постапува во предметот до надлежниот суд доставил и посебен предлог за продолжување на определената мерка...

Браќата Усеини сами се пријавиле во охридската полиција

Нефи Усеини и неговиот брат денеска сами се пријавиле во охридската полиција откако судот им изрече мерка притвор во траење од осум дена за инцидентот што се случи минатата недела, потврдија од СВР Охрид за „Мета.мк“. Претходно полицијата не можеше да им влезе во трага откако браќата добија кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „насилство“...

Топалоски се премисли: Не сум видел пиштол, поради стресот сум помислил дека Нефи има пиштол

Добив удар од позади грб и поради стресот што го добив сум стекнал погрешен впечаток дека Нефи Усеини има пиштол. Ова е дел од новата изјава на охриѓанецот Спирко Топалоски, кој завчера пријави дека бил нападнат од советникот на ДУИ во општина Охрид, Нефи Усеини. Во соопштение од неговиот адвокат, Топалоски ја менува првичната изјава. Нефи Усеини и неговиот брат,...

Нема потерница за браќата Усеини кои се во бегство

Полицијата не може да им влезе во траг на Нефи Усеини и неговиот брат кои се обвинети за напад врз нивниот сограѓанин, Спире Топалоски. Засега, министерството за внатрешни работи во делот за потраги нема објавено податоци за распишана домашна или меѓународна потрага по браќата Усеини. Прехтходно СВР Охрид поднесе кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство против Нефи Усеини и неговиот брат...

СВР Охрид поднесе кривична пријава за насилство против Нефи Усеини

Охридската полиција поднесе кривична пријава до надлежното Јавно обвинителство против Нефи Усеини и неговиот брат од Охрид. Како што информираат од СВР Охрид, пријавата за Н.У.(45) и И.У.(48) е поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „насилство“ и „неовластено држење на оружје или распрскувачки матeријали“. По наредба на Јавен обвинител, СВР Охрид синоќа изврши претрес во домовите на пријавените. Прехтодно...

Антикорупциска бара владата да ги урива дивоградбите во Охрид и Струга

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) ќе побара од Владата да преземе активности за да се одземат ингеренциите на општините Охрид, Струга и Дебарца за рушење на дивоградбите. Антикорупционерите сметаат дека владата треба да ги урива дивоградбите, а не општинските власти. Причина за ваквото барање, според претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска, е премалата сума, која Општина Охрид во 2019...

И други јавни претпријатија од Охрид ќе ги раскинуваат договорите со фирмата на советникот Нефи Усеини

Откако Јавното претпријатие „Охридски Комуналец“ ги раскина договорите со фирмата на Нефи Усеини, член на Советот на општина Охрид од редовите на ДУИ, има сериозни изгледи и други јавни претпријатија од оваа општина да ги раскинат договорите со таа фирма. Локалната самоуправа нема склучено никаков договор со фирма или фирми блиски до советникот Нефи Усеини, истакна портпаролот на Општина Охрид...

ЈП „Охридски Комуналец“ ги раскина договорите со фирмата на Нефи Усеини

Управниот одбор на ЈП „Охридски Комуналец“ на седница која се одржа денеска донесе одлука да бидат раскинати договорите со компанијата НИФИ ИК на Нефи Усеини, советникот од ДУИ во Советот на Општина Охрид. Како причина е наведен судир на интереси. Одлуката уследи по препорака на Државната комисија за спречување корупција и мислењето кое таа го испрати до Општина Охрид дека...

Антикорупциска бара кривична одговорност за платформата на Матка, почнува постапка за дивоградбата кај Чинарот

Државната комисија за спречување корупција поведе постапка за кривично гонење на градоначалникот на Сарај Блерим Беџети поради непостапување за нелегално изградената платформа на Матка. На денешната седница, Антикорупциска отворила предмети и за пицеријата-дивоградба кај охридскиот Чинар, која е сопственост на советник од ДУИ во Советот на општина Охрид, Нефи Усеини. ДКСК ја испитува и јавната набавка за инсталација на...

Нападнатиот професор Илјази бара борба против неказнивоста и незаконитоста во Охрид

Универзитетскиот професор Илjаз Илjази, кој неодамна беше физички нападнат од страна на советникот во Општина Охрид од редовите на ДУИ, Нефи Усеини, порача дека мора да се стори нешто против неказнивоста и незаконитоста во Охрид. Усеини го нападнал професорот Илјази пред зградата во која живее на улицата „Сатеска“ поради спор околу незконско приклучување на водоводната мрежа. Професорот Илјази е претседател...

Поради тепачка помеѓу двајца советници, прекината седницата на Советот на Општина Охрид

Поради тепачка помеѓу двајца советници, 28. седница на Советот на Општина Охрид беше прекината. Од СВР Охрид го потврдуваат инцидентот и информираат дека лицето Џемаил Мена советник од редовите на БЕСА, телефонски пријавило дека во просториите на Општина Охрид, физички бил нападнат од лицето Нефи Усеини од ДУИ и двајцата од Охрид. Во соопштението се вели дека се преземаат мерки за...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...